czwartek, 14 grudnia 2023

15 premier grudnia [książki]

2023 powoli dobiega końca. Był to rok obfity w wiele wspaniałych powieści. Ale, ale... jeszcze kilkanaście dni tego roku nam zostało. Warto dać jeszcze szanse książkom, które miały lub będą mieć premiery w tym miesiącu. To jak? Gotowi na premiery grudnia?

1. „Książka, której nikt nie przeczytał” Owen Gingerich

"Z przyjemnością informuje, ze mylą się ci, którzy utrzymują, ze "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika to książka, której nikt nie przeczytał. Na uzyskanie pewności w tej sprawie potrzebowałem blisko dziesięć lat, trzydzieści lat zajęło mi staranne udokumentowanie wpływu tego dzieła. Koniec końców miałem do czynienia z egzemplarzami, których właścicielami byli: święci, heretycy, nicponie, muzycy, gwiazdy filmowe, lekarze i maniakalni bibliofile. Jednak najbardziej interesujące są te kopie należące niegdyś do astronomów i pokryte ich notatkami. Ukazują one długotrwały proces akceptowania heliocentrycznego kosmosu jako fizycznie realnego opisu świata. Są świadectwem fascynujących bitew, prowadzonych przez astronomów miedzy sobą, jak również działań Kościoła, próbującego pogodzić się z nowa rzeczywistością. 

"Wyłania się z nich pasjonującą opowieść o tym, w jaki sposób bardzo zaawansowany matematycznie traktat z XVI wieku rozpoczął rewolucje może nawet większa niż reformacja i jak egzemplarze tego dzieła przeobraziły się w symbole kultury warte miliony dolarów." Owen Gingerich."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Książka o jednej z najsłynniejszych książek.
  • Czy to prawda, że nikt jej nie przeczytał?
  • Konflikt między naukowcami, a kościołem - kto ma jakie racje?
Wydawnictwo Copernicus Center Press, LITERATURA FAKTU, premiera 20.12.2023

2. „Bluszcz” Anna H. Niemczynow 

"Z pozoru zwyczajne życie Julity Snarskiej rozpada się, kiedy jej mąż przekracza, zdawałoby się, nieistniejącą granicę akceptacji u swojej żony. Zdesperowana, wraz z dziećmi ucieka do swojej przyjaciółki Elżbiety, bezdzietnej i samotnej lekarki. Pewnego dnia Julita otrzymuje propozycję, która może okazać się dla niej szansą na odmianę losu. Do tego trzeba jednak siły woli i nadziei. 

Czy Julita je w sobie odnajdzie? Anna H. Niemczynow z niezwykłą wrażliwością kreśli opowieść o tym, dokąd może zaprowadzić kurczowe trzymanie się utartych schematów. Jednocześnie jest to opowieść o życiu, które okazuje się niezwykle hojne, jeśli tylko z odrobiną śmiałości postawi się pierwszy krok w nieznane. Bluszcz to również historia nowego początku, który dla każdego człowieka oznacza coś zupełnie innego."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Czym "grozi" podążanie za utartym schematem?
  • Dlaczego warto zrobić ten pierwszy krok poza strefę komfortu, w nieznane?
  • Początek może przyjść tak naprawdę zawsze, niespodziewanie.
Wydawnictwo Luna, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 15.12.2023

3. „Dziennik wyjścia” Bogumiła Juzyszyn-Banaś

"Liliana Mada, młoda utalentowana pisarka, autorka scenariuszy seriali telewizyjnych, pedagog – przyjmuje zaproszenie do prowadzenia letnich warsztatów artystycznych. Przyjeżdża do Staniewa, by tam, w dziewiętnastowiecznym pałacu, otoczonym jeziorami i lasami, prowadzić zajęcia teatralne. Jako pisarka i bystra obserwatorka, mijające dni odnotowuje - tworząc dziennik.

Artystyczne lato Liliany okazuje się być jednak nie tylko czasem harmonii, (pierwszy tydzień sama bohaterka określa fenomenem odprężenia) - ale też nieprzewidywalnym, pełnym zawirowań okresem.

Z tygodnia na tydzień coraz wyraźniej przyjmuje ono postać hybrydy, niebezpiecznie łączącej rzeczywistość z fikcją, a niewidzialne siły tworzą pisarce specjalną rolę."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Niebezpieczeństwo zatarcia granicy pomiędzy rzeczywistością a fikcją.
  • Klimatyczne miejsce.
  • Odnalezienie odprężenia.
Wydawnictwo Świat Książki, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 12.12.2023

4. „Zmowa bogów. Dorzecze Am'Ahtan” Adam Klimczak 

"Pokój zawarty pomiędzy dwoma miastami Dolnego Dorzecza Am’ahtan ponownie zostaje zmącony za sprawą nieznanych do tej pory zjawisk – niebo spowijają gęste, ciemne chmury, a sny wielu ludzi zaczynają przenikać do świata rzeczywistego. Mrok wzbudza naturalną obawę o przyszłe plony, a kurczące się zapasy żywności, obsesyjne zapatrzenie w bogów oraz niepokój o przyszłość wydobywają z ludzi najgorsze z możliwych cech. Sąsiedzi wzajemnie oskarżają się o źródła problemu, przez co do wybuchu kolejnej wojny brakuje już tylko iskry. W dodatku do gry wkracza nowa, brutalna sekta próbująca znaleźć swoje miejsce na piedestale przestarzałych już religii.

W tym samym czasie Sevi-rin, największe miasto Górnego Dorzecza, stoi przed próbą obalenia władzy przez najliczniejszą do tej pory mobilizację ludu zmęczonego nieudolnymi rządami młodej królowej, która nie widzi świata poza swoim pałacem i jest całkowicie posłuszna bogu wygnańcowi Akkurze. A jest o co walczyć, ponieważ aby przetrwać Sevi-rin musi uporać się ze śmiałymi atakami barbarzyńców zza pustynnych wyżyn oraz z roku na rok coraz bardziej wzbierającym na sile suszami."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Fantastyka z "krwi i kości".
  • Polityka i wojna.
  • Wątek religijny
Wydawnictwo BookEdit, FANTASTYKA, premiera 10.12.2023

5. „Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć” Dan Simmons 

 
"Od upiornego pola bitwy w wojnie secesyjnej, przez wojenny park tematyczny w Wietnamie i wszechpotężny mózg autystycznego chłopca, po wstrząsającą historię psychowampirów - oto podróż do świata strachu i tajemnicy, umysłowej strefy zmroku, w której wizyta przyprawia o dreszcz.
Dan Simmons to nadzwyczajny artysta, z którym w wybranej przez niego dziedzinie niewielu może się równać. 

Nieograniczony talent każe mu stale przekraczać granice gatunków, a przy tym pozwala drażnić umysły i poruszać serca. Przedstawiamy dziś zbiór jego znakomitych opowiadań, olśniewających arcydzieł szeroko rozumianej fantastyki (zawierający między innymi "Sieroty z Helisy", czyli nagrodzony Locusem powrót do uniwersum Hyperiona),których autor popisuje się niepowtarzalnym mistrzostwem stylu, zapierającą dech w piersiach pomysłowością i bezbłędnym wykonaniem. To jeden z prawdziwych gigantów współczesnej fantastyki."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Zbiór opowiadań, czyli krótka forma dla zabieganych.
  • Balans pomiędzy science fiction, horrorem - ogólnie ujęta fantastyka.
  • Po prostu - Dan Simmons.
Wydawnictwo MAG, SCIENCE FICTION, premiera 08.12.2023

6. „Człowiek w chmurze” Krzysztof Banach 

"Bruno Krauze to z pozoru zwyczajny mężczyzna tkwiący w rutynie nudnego życia. Jednak pewnego dnia zderza się z tajemniczym wysłannikiem pozaziemskiej cywilizacji. W wyniku tego spotkania życie Brunona przybiera nieoczekiwany obrót…

Pojawia się Drugi – sobowtór odzwierciedlający jego nadzieje i marzenia. To moment, który stawia Brunona przed wyborem: pozostać w cieniu rutyny, czy odkryć coś więcej poza zwyczajną codziennością.

Jednak nie wszystko potoczy się zgodnie z planem. Na Brunona czekają nie tylko zagadkowe zjawiska i egzotyczne istoty, lecz także spotkanie z szalonym naukowcem, tajnym religijnym bractwem oraz (co najgorsze) z jego byłą żoną.

Czy Drugi stanie się wybawieniem, czy przekleństwem Brunona? Jakie mroczne sekrety skrywają szaleni naukowcy? Czy tajne religijne bractwo posiada klucz do rozwiązania jego zagadkowego losu?"

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Dylematy egzystencjonalne.
  • Tajemnice szalonych naukowców.
  • Świat science fiction
Wydawnictwo Nowoczesne, SCIENCE FICTION, premiera 08.12.2023

7. „Inne tonacje ciszy” Remigiusz Mróz 

"Jak wiele może zmienić jedna, zapomniana kaseta magnetofonowa?

Aspen Wakefield była pewna, że jest przygotowana na wszystko, co los rzuci jej pod nogi w pierwszym dniu college’u. Myliła się. Przez rozpędzoną półciężarówkę, która wbiła się w jej samochód, straciła nie tylko matkę, ale także wszystko, na co dotychczas pracowała.

Obudziwszy się w szpitalu, zobaczyła obcego chłopaka siedzącego przy jej łóżku. Nigdy wcześniej go nie widziała, nie miała pojęcia, kim jest, co robi w jej sali ani kto pozwolił mu przy niej czuwać. Jedno było dla Aspen pewne. Grayson Joyce wyglądał jak problem tylko czekający na to, by się zdarzyć."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Tajemnicza postać.
  • Bohaterka z amnezją - odkrywamy karty razem z nią.
  • Jaką rolę odgrywa tutaj tajemnicza kaseta magnetofonowa?
Wydawnictwo Czwarta Strona, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 06.12.2023

8. „Wartka śmierć” Robert Galbraith 


"Do Cormorana Strike’a zgłasza się zaniepokojony ojciec, którego syn Will przyłączył się do sekty religijnej gdzieś w wiejskiej głuszy hrabstwa Norfolk.

Powszechny Kościół Humanitarny to z pozoru pokojowa organizacja dążąca do zmiany świata na lepsze. Strike odkrywa jednak, że pod szlachetnymi frazesami kryją się nieczyste intencje i zagadkowe zgony.

Aby ratować Willa, wspólniczka Cormorana Robin Ellacott postanawia przeniknąć do sekty i zamieszkać wśród jej członków. Nie jest jednak gotowa na okrucieństwa, których będzie świadkiem, ani na cenę, jaką przyjdzie jej zapłacić za swoje zawodowe ambicje.

"Wartka śmierć" to siódmy tom epickiej serii kryminalnej – przepełniona niepokojem i wielkimi emocjami kontynuacja losów Robin i Strike’a."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Kolejny tom z Cormoranem Strikem.
  • Podobno najlepsza część cyklu.
  • Wątek sekty.
Wydawnictwo Dolnośląskie, KRYMINAŁ, premiera 06.12.2023


9. „Cześć psorko” Gosia Lisińska 

"Miłosne intrygi + zabawne dialogi + przystojny śledczy ÷ krąg podejrzanych = romans kryminalny na szóstkę.

Zjazd absolwentów z ogólniaka? Nigdy w życiu!
Nie zamierzam wspominać szkolnych miłości, dawnych zatargów, młodzieńczych rozczarowań. Za nic w świecie nie chcę wracać do rodzinnego miasta i spotykać ludzi z przeszłości. Nie i koniec!

Hm. A co, jeśli jednak tam pojadę? Zrobię się na bóstwo i pokażę tym wszystkim wredotom, na co mnie stać. Chowajcie się, licealne zmory i potwory. Nadchodzę!

Choć może nie do końca tak odważnie, jakbym tego chciała."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Romans kryminalny.
  • Powieść zakrawająca na komedię.
  • Lekka lektura.
Wydawnictwo Melissa Darwood Poleca, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 06.12.2023

10. „Magia świąt” Opracowanie zbiorowe 

"Magia świąt każdemu może kojarzyć się z czymś zupełnie innym. Dla jednych będą to zaspy śnieżne, a dla innych rodzinna atmosfera czy też zapach pieczonych pierniczków.
Siedem autorek postanowiło wziąć udział w naszej antologii, aby umilić Czytelnikom świąteczne i zimowe porządki.

Sięgając po tę pozycję, nie tylko odpoczniecie od codziennych obowiązków, ale również przekażecie swoją cegiełkę na pomoc innym. Wydawnictwo wraz z autorkami zobowiązało się do przekazania części środków ze sprzedaży na cele charytatywne."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Krótka forma dla zabieganych.
  • Idealna pozycja na świąteczny czas.
  • Część dochodów ze sprzedaży tej książki będzie przekazana na cele charytatywne.
Wydawnictwo Kreatywne, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 06.12.2023

11. „Balenciaga. Historia kultowego domu mody” Emmanuelle Dirix 

"Ojciec chrzestny konceptualnego wzornictwa, mistrz formy, prawdziwy reformator modowych trendów – to tylko niektóre z wyrazów uznania, jakimi został obdarzony jeden z najciekawszych i najbardziej kultowych projektantów mody XX wieku: Cristóbal Balenciaga.

Historyczka mody Emmanuelle Dirix w kolejnej części serii poświęconej kultowym domom mody opisuje życie i twórczość Balenciagi, zwracając uwagę na najważniejsze jej cechy oraz podkreślając znaczenie licznych inspiracji. Pokazuje, jak wpłynęła na nią hiszpańska tradycja, religia katolicka oraz dawne malarstwo, kreśląc jednocześnie postać Balenciagi jako awangardowego projektanta, nieustannie eksperymentującego z formami i materiałami. Poznamy tu również dokonania kolejnych pokoleń projektantów pozostających pod wpływem wielkiego mistrza, a także najnowszą historię marki"

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Dla miłośników mody.
  • Skąd pochodzą inspiracje Balenciagi?
  • Kolekcja historii mody.
Wydawnictwo Arkady, LITERATURA FAKTU, premiera 06.12.2023

12. „Maria Jolanta Wilczurówna” Katarzyna Echt 

"Kto z zapałem śledził historię „Znachora”, powinien poznać Marię Jolantę Wilczurównę!

Marysia, córka profesora Wilczura, po odzyskaniu ojca oraz majątku konsekwentnie realizuje swoje aspiracje życiowe. Młoda kobieta ma ambicje, marzenia i chce czegoś więcej, niż być tylko żoną i matką. Leszek, jej narzeczony, nie wydaje się na to gotowy, stara się więc odwieść ukochaną od jej planów. Ich miłość przeżywa kryzys, bo żadne z nich nie chce zrezygnować ze swojej wizji wspólnego życia. Wilczurówna nie potrafi jednak tak po prostu pogodzić się ze scenariuszem napisanym przez ówczesne konwenanse. Postanawia zawalczyć o wolność i prawo do własnego głosu w świecie, który nakazuje kobietom milczeć.

„Maria Jolanta Wilczurówna” to powieść poruszająca ważne tematy, dzięki której czytelnicy mogą znów spotkać się z ulubionymi postaciami i zanurzyć w klimacie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

W pewnej chwili Marysia podniosła się z kanapy, złapała szczeniaka pod pachę i powiedziała, że musi zostać sama. Pobiegła na górę, upadła na łóżko i rozpamiętywała w kółko to, co ją spotkało. Zastanawiała się, czy mogła postąpić inaczej. Może powinna zrezygnować ze swoich marzeń i pogodzić się z losem tysięcy innych kobiet, których ambicje zawodowe były traktowane przez większość mężczyzn jako fanaberie. Czy byłaby wówczas szczęśliwa? Mocno w to wątpiła. Może na początku, przez krótki czas, ale później? Pojawiłyby się dzieci i ona sama byłaby już tylko matką, opiekunką, pocieszycielką. Z jej potrzeb i dążeń nie pozostałoby nic. A teraz co jej zostało?"

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Pozycja obowiązkowa dla miłośników "Znachora".
  • Próba pokonania ówczesnych konwenansów.
  • Feminizm.
Wydawnictwo Novae Res, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 12.12.2023

13. „Rok z Aniołami” Leeza Robertson 

"Korzystaj z anielskiego wsparcia przez cały rok

Anioły są blisko ciebie, gotowe dać ci wsparcie w codziennych zmaganiach. Dzięki tej książce poznasz je lepiej, a także nauczysz się komunikować z duchowymi przewodnikami oraz odczytywać znaki wysyłane z nieba. Wystarczy, że otworzysz się na boskie wparcie.

Autorka książki doświadczyła kontaktu z aniołami za pomocą channelingu i teraz dzieli się swoją wiedzą z innymi. Pokazuje skuteczne sposoby współpracy z tymi bytami o niezwykłej mocy. Uczy modlitw i ćwiczeń duchowych, które pomagają przetrwać codzienne zmagania. Dzięki praktycznym wskazówkom dowiesz się, jak pozwolić aniołom prowadzić się do ludzi i zdarzeń, które mają korzystny wpływ na twoje życie. Poznasz dwunastu nowych aniołów gotowych okazać ci wsparcie każdego dnia."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Aniołowie jako przewodnicy.
  • Ciekawa pozycja ezoteryczna.
  • Poznanie Aniołów, o których pewnie nie słyszeliście wcześniej.
Wydawnictwo Kobiece, PRZEWODNIK, premiera 06.12.2023

14. „Świąteczny tatuaż” Paula Ciulak, Magdalena Jachnik 

"„Świąteczny tatuaż” zabierze Cię w niezwykłą podróż przez atmosferę świątecznej magii, zakazanych uczuć i rodzinnych tajemnic.

Amber wraca do malowniczego miasteczka, aby spędzić kolejne nudne święta w otoczeniu rodziny.
Sytuacja szybko się zmienia, gdy narzeczony jej siostry okazuje się tajemniczym mężczyzną, z którym spędziła namiętną noc.

Tatuaż na ciele Coldena przynosi przeszłość do teraźniejszości i komplikuje relacje między bohaterami. Amber i Colden postanawiają powstrzymać swoje uczucia, świąteczne atrakcje i wspólne wydarzenia prowokują ich jednak do zbliżenia.

Napięcie wzrasta, uczucia wydają się nieodparte, a zakazana miłość staje się nieuniknionym faktem. Coraz głębsze zrozumienie siebie nawzajem pozwala im odkryć, kim naprawdę są i czego pragną w życiu.

„Świąteczny tatuaż” - opowiada o odważnym wyborze między zakazanym uczuciem a konsekwencjami oraz o napięciu, którego nie da się ukryć. W fascynującym i ciepłym świątecznym otoczeniu Amber i Colden odkryją, że miłość może wydobyć na światło dzienne nawet najskrytsze pragnienia i sprawić, że warto podjąć ryzyko, by być z tym, kogo się kocha."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Świąteczny klimat.
  • Jaką rolę pełni tutaj tatuaż?
  • Zakazane uczucia i rodzinne tajemnice.
Wydawnictwo White Raven, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 01.12.2023

15. „Królestwo słodyczy i rozkoszy” Rebecca F. Kenney 

"Tej zimy odkryjecie historię Dziadka do orzechów na nowo. Retelling znanej i kochanej opowieści w niegrzecznej odsłonie rozpali wasze zmysły.

Luiza i Klara, po utracie ojca, zostają zmuszone do zamieszkania u swojego ojca chrzestnego, tajemniczego Drosselmeyera. I choć jego postać budzi w dziewczynach niepokój, to nie spodziewają się, że to, co odkryją w jego domu odmieni ich życie na zawsze.

Kropla krwi Luizy przypadkowo spada na zabawkę Dziadka do Orzechów, co ujawnia, że jest on zaklętym fae o imieniu Lir – władcą królestwa słodyczy i rozkoszy. Polujący na wszelkie magiczne stworzenia Drosselmeyer uwięził go w zabawce i rzucił na niego klątwę. Teraz Luiza i Klara muszą mu pomóc wrócić do królestwa, aby mógł odnaleźć Bezkresne Jezioro i ostatecznie złamać zaklęcie.
Pod nieobecność Lira w królestwie zapanował chaos. Gdy Król Myszy wraz z armią zaatakował dwór, nic już nie było takie samo. Teraz Luiza, Klara, Finn i Lir muszą połączyć siły, by pokonać wspólnego wroga, ocalić królestwo i zdjąć klątwę. W tym samym czasie Luiza stara się oprzeć rosnącemu przyciąganiu zmysłowego Lira, a spokojna i nieśmiała Klara ulega czarowi urokliwego Finna.

Czy uda im się uratować królestwo i zdjąć odczarować zaklęcie, zanim będzie za późno?

„Królestwo słodyczy i rozkoszy. Wicked Darlings” to słodko-pikantna opowieść, która łączy w sobie urok, humor i zmysłowość! Nie zabraknie tu pikantnych scen oraz barwnych i nieoczywistych postaci. Idealna książka dla wszystkich miłośniczek retellingów i romantasy."

Dlaczego akurat ten tytuł?
  • Ciekawy retelling "Dziadka do orzechów" (tylko dla dorosłych).
  • Świat fantasy w połączeniu z pikanterią.
  • Wątek humorystyczny.
Wydawnictwo Niegrzeczne książki, ROMANS (18+), premiera 06.12.2023

I to byłoby na tyle, jeżeli chodzi o premiery grudnia. Czy jakiś tytuł Was zaciekawił? ;)





*źródła: Tania Książka, Empik, Lubimy czytać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...