sobota, 1 lipca 2023

15 premier czerwca i lipca [książki]

Ostatnio byłam przytłoczona nadmiarem różnych spraw. Stąd też przerwa w blogowaniu i, niestety, nie pojawiły się książkowe premiery czerwca. Nie ma jednak tego złego. Dzisiaj przedstawię Wam tytuły, które według mnie zasługują na uwagę i zostały wydane w ubiegłym miesiącu oraz te, które będą miały swoje premiery w lipcu. Gotowi?

Premiery czerwca



1. „Idealna” Magda Stachula 

Anita większość czasu spędza w domu zajmując się głównie podglądaniem ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. Dzięki temu odrywa się od codzienności i własnych problemów. Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, która nie należy do niej. Niedługo później znajduje szminkę, która również nie jest jej własnością. Kto próbuje wpędzić kobietę w obłęd i co ma na celu? Anita musi znaleźć granicę między rzeczywistością, a obsesją żyjąc w ciągłym strachu i niepewności...

Dlaczego warto się zainteresować?

O twórczości Magdy Stachuli słyszałam wiele dobrego. Oto jej najnowsza powieść otwierająca cykl „Idealna”. Zapowiada się wyjątkowo intrygująca i jednocześnie niepokojąca lektura, w której spodziewam się zaskakującego zakończenia.

Wydawnictwo Luna, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 14.06.2023


2. „Wisła. Biografia rzeki” Andrzej Chwalba 

Wisła - królowa polskich rzek. Dlaczego zatem nie docenić jej w postaci biografii? Autor snuje opowieść o zaletach i wadach kapryśnej rzeki. O jej charakterystycznych cechach i roli, jaką odgrywała na przestrzeni dziejów. Wisła ukazana jest tutaj zarówno od strony przyrodniczej, historycznej, jak i kulturowej. Nie brakuje przy tym nawiązań do legend.

Dlaczego warto się zainteresować?

To jedna z najciekawszych pozycji czytelniczych, o jakich słyszałam w ostatnim czasie. Z wielką przyjemnością sięgnę po tę książkę, bo choć o Wiśle uczymy się w szkole, tutaj z pewnością znajdziemy informacje, których na próżno szukać w podręcznikach od geografii.

Wydawnictwo Literackie, LITERATURA FAKTU/REPORTAŻ, premiera 14.06.2023


3. „Widmo Brockenu” Remigiusz Mróz 

Wiktor Forst pogodził się z faktem, że jego zdrowie już nie wróci do idealnego stanu. Pożegnał się zarówno z bieganiem jak i chodzeniem po górach. Gdy już ułożył sobie życie w Krakowie, postanowił nie wracać już w Tatry. Nie wie, że góry mają inny plan i nigdy o nim nie zapomniały. Wracają najmroczniejsze tajemnice, które skrywały tatrzańskie szczyty...

Dlaczego warto się zainteresować?

Pozycja obowiązkowa dla fanów serii z Wiktorem Forstem. Dla mnie pozycja obowiązkowa ze względu na motyw Tatr, które kocham. I chociaż jestem na początku tej serii, z pewnością w końcu sięgnę i po ten tom.

Wydawnictwo Filia, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 14.06.2023


4. „Bursa” Katarzyna Wolwowicz 

Na terenie starej bursy szkolnej zostają znalezione zwłoki kobiety. Stwierdzono, że została uduszona, rozebrana, pozbawiona rzeczy osobistych, a obok leżał różaniec. W tym czasie z sąsiedniego domu znika Tomasz. Rodzice nastolatka nie spieszą się ze zgłoszeniem zaginięcia, a ojciec chłopaka zdaje się coś ukrywać. Jak rozwikłać zagadkę, skoro jedynym potencjalnym świadkiem jest autystyczne dziecko? Jak się z nim porozumieć?

Dlaczego warto się zainteresować?

Katarzyna Wolwowicz jest według mnie mistrzynią kryminałów i thrillerów. Jej książki są niezwykle wciągające i w zasadzie nie da się przerwać czytania od pierwszych stron. Dlatego w ciemno polecam i tę powieść autorki. To już czwarty tom cyklu o komisarz Oldze Balickiej i gwarantuje Wam, że warto tę serię poznać. Jeżeli jesteście fanami kryminałów, pozycja obowiązkowa.

Wydawnictwo Zwierciadło, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 28.06.2023


5. „Nocami krzyczą sarny” Katarzyna Zyskowska 

Maria wraca po latach do miejsca, w którym zaginęła. Sama nie pamięta, co się wówczas zdarzyło. Nie wie, że przyjdzie jej się zmierzyć z przeszłością i traumą, jakiej doświadczyła 20 lat temu w Górach Sowich.

Mgliste i mroczne tajemnice łączą ze sobą trzy kobiety: Marię, Mereike i Mariannę. Każda coś ukrywa, każda musi milczeć. Ich połączone losy i dramaty z biegiem lat zaczynają o sobie przypominać..

Dlaczego warto się zainteresować?

„Nocami krzyczą sarny” to książka, którą polecam głównie kobietom. Wspaniale napisana, dająca do myślenia i udowadniająca o sile "słabej" płci. Zaznaczam, że nie jest to lekka, wakacyjna powieść, ale jeśli chcecie przeczytać powieść, która skłania do refleksji i dogłębnie porusza, to będzie to idealny wybór. Ja ogromnie polecam i z pewnością sięgnę po kolejną książkę autorki.

Wydawnictwo Znak, LITERATURA PIĘKNA, premiera 14.06.2023


6. „Facetom wstęp wzbroniony” Sylwia Trojanowska, Malwina Kozłowska 

Trzy kobiety. Ania jest, w jej odczuciu, w szczęśliwym związku i spełnia się zawodowo. Inga jest redaktorką i po rozwodzie postanawia wrócić z USA do Polski. Basia to atrakcyjna bizneswoman, która z życia bierze to, co najlepsze. Pewnego dnia spotykają się na zajęciach jogi i od tej pory zaczyna się ich przyjaźń.

Pewnego dnia przychodzi im zjednoczyć siły, przetrwać kryzys i chwilowe załamanie, byle korona trzymała się prosto.

Dlaczego warto się zainteresować?

Według mnie to idealna pozycja na lato. Zwłaszcza dla kobiet. Nie ma nic lepszego niż pozytywna opowieść o kobietach. Tak różnych, a jednak tak sobie bliskich. Lekka i przyjemna lektura na letnie wieczory.



Wydawnictwo Książnica, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 14.06.2023


7. „Pasażer” Cormac McCarthy 

37-letni Bobby Western ma za sobą karierę kierowcy rajdowego i wciąż nie może pogodzić się z utratą siostry i śmiercią ojca. Teraz pracuje jako nurek głębinowy. Pewnego dnia zostaje wezwany na miejsce katastrofy niewielkiego, ale drogiego, samolotu. Odkrywa, że we wraku brakuje czarnej skrzynki, torby pilota oraz ciała jednego z pasażerów. Media milczą na temat wypadku, natomiast mieszkanie Bobby'ego zostaje przeszukane, a konto zablokowane. Co tak naprawdę skrywa tajemnicza katastrofa samolotu?

Dlaczego warto się zainteresować?

Cormac McCarthy to mistrz literatury amerykańskiej. Czy jest ktoś, kto nie słyszał o jego słynnej „Drodze”? Tym razem zapowiada się lektura na miarę sensacyjnego thrillera. Mroczny dramat poświęcony egzystencji, uwikłaniu w miłość i dziedzictwie winy. 

Wydawnictwo Literackie, LITERATURA PIĘKNA, premiera 28.06.2023


8. „Wiedźmy Kijowa. Strzał w operze” Łada Łuzina 

Masza poznaje gorzki smak dorosłości. Dasza zakochuje się w coraz bardziej podejrzanych mężczyznach, a Katia sprawdza, czy we krwi przodków znajduje się magiczny pierwiastek. Trzy kobiety - Kijowice muszą zmierzyć się tym razem z Aknir, córką zmarłej Kyłyny i jej prawowitej Dziedziczce. Dziewczyna podważa prawo trzech kobiet do nazywania się Kijowicami i rzuca im niebywale niebezpieczne wyzwanie...

Dlaczego warto się zainteresować?

„Wiedźmy Kijowa. Strzał w operze” to druga odsłona cyklu o Wiedźmach z Kijowa. Jeżeli spodobał się Wam pierwszy tom, to z pewnością chcielibyście poznać dalsze losy bohaterek. To opowieść o kobietach, magii i przeszłości.

Wydawnictwo Insignis, FANTASTYKA, premiera 28.06.2023


9. „Duchy nocy świętojańskiej” Opracowanie zbiorowe 

W tym zbiorze czytelnik daje się porwać podróży do świata demonów, upiorów i duchów. Szczególna uwaga zostaje poświęcona najkrótszej nocy w roku, czyli nocy świętojańskiej. Nie brakuje też opowieści z gatunku grozy.

Dlaczego warto się zainteresować?

Jak czerwiec, to i noc świętojańska. Wokół niej krążą legendy i słowiańskie obrzędy. Warto je znać, a do tego ta pozycja zawiera więcej opowiadań, głównie z gatunku horroru. Uważam, że to jeden z ciekawszych tytułów, jaki zaproponowano w ubiegłym miesiącu na rynku wydawniczym.

Wydawnictwo Zysk i s-ka, FANTASTYKA, premiera 27.06.2023


10. „Oczy lęku” Adrian Bednarek 

Fabian Olszewski ma plan. Chce rozpocząć dochodowy aczkolwiek nielegalny biznes. Problem tkwi w tym, że nie jest w stanie poprowadzić go sam. Przypadek sprawia, że poznaje Oliwię - dziewczynę, którą gonią spore długi. Postanawia założyć z nią spółkę. Niedługo później zostaje porwana nastoletnia córka lokalnego polityka.

Wiele lat później Fabian i Oliwia nadal cieszą się zyskami ze swojego "biznesu". Do tej pory nie zostali zdemaskowani. Fabian prowadzi zwykłe życie z żoną i córką, a Oliwia mieszka w apartamencie w centrum. Pewnego dnia muszą jednak powrócić do swojej "profesji" tym razem zachowując jeszcze większą czujność. Nie widzą, że zło wyrządzone drugiemu człowiekowi wraca ze zdwojoną siłą.

Dlaczego warto się zainteresować?

Wiecie, że seria o Kubie Sobańskim należy do jednej z moich ulubionych. Styl autora jest jedyny w swoim rodzaju. Intrygujący, hipnotyzujący i nie pozwalający oderwać się od lektury. I tutaj w ciemno wiem, że się nie zawiodę. To z pewnością będzie bardzo dobra książka.

Wydawnictwo Zaczytani, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 14.06.2023


11. „Przyjaźń all inclusive” Karolina Wilczyńska 

Trzy przyjaciółki, jedna wyspa i wspólna podróż. Basia, Michalina i Dorota są przyjaciółkami ze szkoły. Każda inaczej ułożyła sobie życie. Gdy Basia otrzymuje po rozwodzie sporą kwotę pieniędzy, postanawia zabrać swoje najbliższe koleżanki na wycieczkę. Z czasem odkrywają tajemnice, plany i marzenia. 

Dlaczego warto się zainteresować?

Kolejna propozycja typowo letnia i raczej dla czytelniczek. Osobiście takie książki najbardziej lubię czytać właśnie latem. Piękna pogoda sprzyja poznawanie takich historii. Opowieści tego typu idealnie nadają się do spędzania wolnego czasu, np. na plaży czy w zaciszu domowego ogródka.

Wydawnictwo Skarpa Warszawska, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 14.06.2023


12. „Cykada na parapecie” M.M. Macko 

Justyna i Krystian na prośbę przyjaciół wyruszają do domku letniskowego na wsi. Celem wycieczki jest polepszenie swoich relacji i uratowanie małżeństwa. Wzajemną komunikację utrudniają dodatkowe problemy z przeszłości. Gdy zdaje się, że rozwód będzie jedynym słusznym rozwiązaniem, na jaw wychodzą koszmary, o którym nikomu się nie śniło...

Dlaczego warto się zainteresować?

Zapowiada się wyjątkowo intrygująca opowieść o problemach rodzinnych, o koszmarach, o tajemnicach duszonych w sobie od lat. Jestem bardzo ciekawa tej książki i tego, jakie skrywa sekrety.

Wydawnictwo Zysk i s-ka, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 13.06.2023


13. „Inspektor i złodziejka” Justyna Andrulewicz

Pewna złodziejka z Dublina chce się zemścić na człowieku, który pozbawił życia jej rodziców. Poznaje Valentine'a Cosgrove'a - specyficznego inspektora Scotland Yardu, dla którego zemsta nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Kobieta wykorzystuje go do własnego celu igrając z uczuciami. Czym skończy się tak niebezpieczna gra?

Dlaczego warto się zainteresować?

Jeżeli lubicie romanse historyczne, kryminały i pełne tajemnic powieści, to z pewnością warto zainteresować się tą książką. Klimatycznie podobna do "Poldarka" czy "Outlandera". Czy więcej trzeba pisać?



Wydawnictwo Romantyczne, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 19.06.2023


14. „Klitajmestra” Constanza Casati 

Nowa wersja mitu o królowej Klitajmestrze. 

Klitajmestra - potępiona przez Homera i greckich poetów, okryta złą sławą niewierna żona i podstępna morderczyni, skazana na los przegranej. Tym razem dostrzeżona jako ta, która walczy o władzę, bo nie ma innego wyjścia. Opowieść o tej, która niszczyła, bo sama została skrzywdzona.

Dlaczego warto się zainteresować?

Ostatnio pojawiło się dość sporo powieści, które nawiązują do mitologii. Cieszą się one niebywałą popularnością, a dzięki nim sporo osób zainteresowało się tematem starożytnych wierzeń i z chęcią zaczęło zgłębiać wiedzę na ten temat. I tym razem zapowiada się bardzo ciekawa lektura o równie ciekawej kobiecie.

Wydawnictwo Muza, LITERATURA PIĘKNA, premiera 21.06.2023


15. „Pleban z Wakefieldu” Oliver Goldsmith 

Klasyka XVIII wieku. Oto opowieść o proboszczu małej osady w środkowej Anglii, któremu towarzyszą trudne przeżycia i nieszczęścia, a mimo to jest osobą pełną miłości i cierpliwości. Jego losy porównywane są do życia biblijnego Hioba.

Dlaczego warto się zainteresować?

Klasyka literatury angielskiej. Opowieść intrygująca, nietuzinkowa, z charakterystycznym bohaterem. Skłaniająca do refleksji.

Wydawnictwo MG, LITERATURA PIĘKNA, premiera 28.06.2023


Premiery lipca



1. „Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc” Paulina Tondos 

"Islandia. Wyspa ognia i lodu. Królestwo zorzy polarnej i "żywych" wulkanów. Ojczyzna Odyna, Thora i Widara. Przystań wikingów. Kraina elfów, trolli, potworów i... maskonurów. Arkadia samotników i marzycieli. Odległa, zimna, nieznana, piękna, intrygująca... Niewielka, ale mająca wiele do zaoferowania.

* Gdzie mieszkają elfy?
* Kiedy wybuchają wulkany?
* Co można było załatwić za pomocą magii?
* Po co opowiadano sagi?
* Czym są złe wieloryby?
* Do czego służą wody geotermalne?

Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) znajdziemy w książce Pauliny Tondos. Na jej kartach autorka snuje wciągającą od pierwszych zdań opowieść o Islandii, o jakiej nie mówi się w przewodnikach. Przybliża dzieje wyspy od czasów pierwszych osadników do dzisiaj. Prowadzi do miejsc, w których kształtowała się islandzka państwowość. Przywołuje dawne wierzenia, konfrontując je z duchowością współczesnych mieszkańców. Przygląda się przyrodzie, obyczajom i przesądom, zagląda do nawiedzonych domostw, rozszyfrowuje imiona i nazwiska, podgląda codzienne życie wyspiarzy i daje się porwać islandzkiej muzyce. Przekonuje, że kraj, w którym zamarzają termometry, potrafi buzować nie tylko od gejzerów i lawy, ale także od gorących serc, i że warto zobaczyć go z bliska."

Dlaczego warto się zainteresować?

A któż nie chciałby poznać bliżej odległego kraju, jakim jest Islandia? Kraina pełna tajemnic, ludowych wierzeń i mroźnych zakątków. To idealna pozycja dla miłośników literatury podróżniczej i tych, którzy lubią zgłębiać wiedzę i ciekawostki na temat obcych krajów.

Wydawnictwo Bezdroża, LITERATURA FAKTU/REPORTAŻ, premiera 11.07.2023


2. „Dom w Riverton” Kate Morton

"Latem 1924 roku, w wieczór hucznego przyjęcia z udziałem miejscowej śmietanki towarzyskiej, nad brzegiem jeziora sąsiadującego z należącą do Hartfordów rezydencją w Riverton, przyjaciel rodziny, młody poeta Robbie Hunter odbiera sobie życie. W następstwie tragedii drogi życiowe dwóch mieszkających tam sióstr, Hannah i Emmeline, jedynych świadków zdarzenia, rozejdą się na zawsze – nigdy już się nie spotkają, nie zamienią ze sobą słowa.

Zapomniana przez historię i ludzi zagadka śmierci Robbiego powraca nieoczekiwanie kilkadziesiąt lat później. Z dożywającą ostatnich dni w domu opieki Grace Bradley, która w młodości pracowała jako służąca w Riverton, nawiązuje kontakt młoda reżyserka Ursula Ryan, spokrewniona przez prababkę z nieżyjącymi już siostrami Hartford. Staruszka ma pomóc jej w odtworzeniu okoliczności samobójstwa poety, o którym Ursula kręci film dokumentalny. W pamięci Grace budzą się duchy przeszłości, odżywają wspomnienia zepchnięte w najgłębsze zakamarki umysłu.

Czy prawda o wydarzeniach sprzed siedemdziesięciu pięciu lat i ich nieuchronności, o skomplikowanych relacjach uczuciowych łączących Emmeline i Hannah Hartford z Robbiem Hunterem ujrzy ostatecznie światło dzienne?"

Dlaczego warto się zainteresować?

Kolejna powieść z serii Butikowej wydawnictwa Albatros i kolejna powieść Kate Morton, która może zachwycać. Barwne opisy, ciekawy styl i choć książki tej nie czyta się szybko, z pewnością warto.

Wydawnictwo Albatros, LITERATURA PIĘKNA, premiera 12.07.2023


3. „Spellbreaker” Charlie N. Holmberg 

"Bestsellerowa autorka „Wall Street Journal“ powraca z nową serią fantasy, w której magia jest źródłem niesprawiedliwości i zwykli ludzie potrzebują kogoś, kto to zmieni.

W tym świecie jedni władają czarami, inni mają moc, by się im przeciwstawić. Elsie Camden wykorzystuje swoje umiejętności, by ochronić niewinnego człowieka, jednak jako nielegalna czarodziejka działa poza prawem. Kiedy naraża się potężnemu magowi Bacchusowi, pozostaje jej tylko jedno – zawrzeć z nim układ. Ona pomaga mu z czarami, on zaś obiecuje, że jej nie wyda. Tymczasem niepokojąco rośnie liczba morderstw na czarodziejach, a ktoś kradnie ich księgi z zaklęciami. Jak współpraca z magiem skończy się dla Elsie, coraz bardziej zafascynowanej przypadkowym wspólnikiem? Czy zbuntowanej czarodziejce uda się odnaleźć własne miejsce w magicznej hierarchii, rozwikłać sprawy rodzinne, okiełznać swoje moce i odkryć tajemnicę, która za tym wszystkim stoi?"

Dlaczego warto się zainteresować?

Czary, magia, układ. Do tego dochodzi kradzież, rodzinne tajemnice i niebezpieczna współpraca. Zapowiada się nowa ciekawa seria fantasy w interesującym klimacie z lekką nutką kryminału. Idealne połączenie.

Wydawnictwo Harde, FANTASTYKA, premiera 26.07.2023


4. „Misterium” Dean Koontz 

"Niezwykły thriller mistrza suspensu Deana Koontza.

Jedenastolatek, jego matka i niezwykły pies stawiają czoła pierwotnym siłom zła.

Człowiek, który nie cofnie się przed niczym, by sprowadzić na świat zagładę. I chłopiec, który ma moc, by ten świat ocalić.

Woody Bookman nie wypowiedział ani słowa przez jedenaście lat życia. Nawet wtedy, gdy jego ojciec zginął w tajemniczym wypadku. Ani wtedy, gdy jego matka, Megan, mówi mu, że go kocha. Dla Megan ważne jest, by jej syn był bezpieczny i szczęśliwy. Ale Woody wierzy, że za śmiercią jego ojca stało nieznane zło, które teraz czyha na niego. Nie wie jednak, że w jego myśli wsłuchuje się nieznany mu sojusznik, który również komunikuje się bez słów.

Kipp, wyjątkowo utalentowany pies o sercu równie złotym, co nazwa jego rasy, jest bezgranicznie oddany ludziom. Wie, że przerażające podejrzenia chłopca nabrały już realnego kształtu. Musi odnaleźć Woody’ego, zanim będzie za późno. Tylko razem będą mogli stawić czoła zagadkowemu przeciwnikowi, który nie zna litości, zgromadził wielu sprzymierzeńców i nie cofnie się przed niczym, by wcielić w życie swój zdeprawowany plan.

Dlaczego warto się zainteresować?

Dean Koontz jest jednym z najlepszych pisarzy thrillerów z nutą horroru. Tym razem prezentuje powieść, w której to pies odgrywa znaczącą rolę. Tym razem z pozoru bezbronni bohaterowie muszą walczyć z siłami zła. Ja już nie mogę doczekać się lektury.

Wydawnictwo Albatros, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 12.07.2023


5. „Ocaleni” Jane Harper 

"Zatopiony statek, zaginiona dziewczyna, pytania pozostawione bez odpowiedzi...

Kieran Elliott w młodości popełnia błąd, który na zawsze zmienił jego życie. Po latach wraz z żoną i córeczką odwiedza niewielką nadmorską miejscowość, w której niegdyś mieszkał. Pomimo upływu lat wciąż prześladuje go ogromne poczucie winy. W tym samym czasie na plaży zostaje odkryte ciało młodej dziewczyny, a na jaw wychodzą dawne tajemnice."

Dlaczego warto się zainteresować?

Kryminał w iście nadmorskim klimacie. Towarzyszące poczucie winy. Fakty sprzed lat. To wszystko składa się na potencjalnie bardzo dobrą powieść, po którą z pewnością niebawem sięgnę.

Wydawnictwo Czarna Owca, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 26.07.2023


6. „Ostatnia podróż "Valentiny"” Santa Montefiore 

"Londyn swingujących lat sześćdziesiątych, Włochy końca drugiej wojny światowej.
Świetnie napisana opowieść o straconej miłości i rodzinnych sekretach.

W czasie drugiej wojny światowej młody Anglik Thomas Arbuckle bez pamięci zakochuje się w pięknej Włoszce Valentinie. Owocem ich miłości jest córka Alba, z którą Thomas wraca do Anglii po wojnie sam… Wiele lat później dorosła Alba pragnie poznać losy kobiety, która dała jej życie. Wbrew woli ojca jedzie do Włoch, gdzie w ciepłym klimacie, wśród oliwnych gajów czeka na odkrycie historia miłości, oszustwa i zdrady."

Dlaczego warto się zainteresować?

Powieści Santy Montefiore gwarantują rozrywkę idealną na letnie popołudnia. Jednocześnie są to książki dające do myślenia. Nadal jestem pod wrażeniem „Spotkamy się pod drzewem ombu”, które przeczytałam już ładnych parę lat temu. Teraz jestem bardzo ciekawa tej powieści, po którą chcę sięgnąć jeszcze w te wakacje.

Wydawnictwo Świat Książki, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 12.07.2023


7. „Zakochana zakonnica” Sylwia Kubik 

"Patrycja to pełna energii i chęci do działania dziewczyna, która często angażuje się w pomoc przykościelną. Tam poznaje siostry zakonne i zaprzyjaźnia się z nimi. Gdy kończy edukację, postanawia iść w ich ślady.

Po przekroczeniu murów zakonnych zderza się z rzeczywistością, którą wyobrażała sobie zupełnie inaczej. Nieprzewidywalny los sprawia, że jej życie zmienia się diametralnie.

Czy nasze wybory są zgodne z tym, czego pragnie serce?"

Dlaczego warto się zainteresować?

Myślę, że już sam tytuł jest intrygujący. Jestem bardzo ciekawa tej powieści, bo z jednej strony wydaje się przewidywalna, a z drugiej być może da się zaskoczyć.

Wydawnictwo Filia, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 12.07.2023


8. „Siedmioro świętych bez twarzy” M.K. Lobb 

"Mroczny debiut fantasy z wątkiem kryminalnym, idealny dla fanów Leigh Bardugo i Kerri Maniscalco. Odkryj, co czai się w mroku!

Faworyzowani przez system apostołowie sześciu świętych sprawują w Ombrazii bezwzględne i niesprawiedliwe rządy, podczas gdy nieuprzywilejowani walczą o przetrwanie.

Po tym, jak jej ojciec zostaje zamordowany przez ombrazyjskie wojsko, Rossana Lacertosa jest gotowa zrobić wszystko, co konieczne, by obalić skorumpowany system – wykorzystać swoje moce apostołki Cierpliwości, przyłączyć się do buntu i stawić czoła chłopakowi, który złamał jej serce. Jako najmłodszy dowódca straży w historii ochrony Palazzo Damian Venturi musi być bezwzględny i silny oraz służyć świętym z niekwestionowanym oddaniem. Ale dwa lata spędzone na walce w niekończącej się wojnie pozostawiły w nim głębsze blizny, niż chciałby przyznać… i strach przed konfrontacją z dziewczyną, którą porzucił.

Tymczasem mieszkańców Ombrazii zaczyna prześladować morderca. Choć liczba ciał rośnie, Palazzo odwraca wzrok – w każdym razie do czasu, gdy zamordowany zostaje apostoł. Kiedy każdy trop prowadzi do ślepego zaułka, Roz i Damian muszą połączyć siły, aby znaleźć zabójcę, nawet jeśli oznacza to odkopanie pogrzebanych głęboko emocji. Brnąc w tę sprawę, odkryją coś bardzo złowrogiego i dalekiego od świętości. Czy w obliczu zbliżającego się mroku i kończącego się czasu będą w stanie ocalić miasto przed złem tak potężnym, że grozi zniszczeniem wszystkiego na swojej drodze?"

Dlaczego warto się zainteresować?

Coraz częściej słyszy się opinie, że książki z gatunku Young Adult są oklepane, przewidywalne, a w związku z tym niewarte uwagi. Przed autorami tego typu powieści nie lada wyzwanie, aby stworzyć coś nowatorskiego. I wydaje mi się, że nowa powieść M.K. Lobb właśnie taką jest.

Wydawnictwo We need YA, YOUNG ADULT, premiera 12.07.2023


9. „Gdzie jest Angelique” Guillaume Musso 

"Najnowsza powieść gwiazdy francuskiej literatury − ulubieńca mediów, krytyków i czytelników, który od jedenastu lat nieprzerwanie utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych pisarzy we Francji.

Gorączkowy, pełen niespodzianek i porywający labirynt zdarzeń i emocji. Powieść, w której niczego nie można być pewnym.

Nawet aniołowie mają swoje demony...
Paryż, Boże Narodzenie 2021 roku.
Po ataku serca Mathias Taillefer budzi się w szpitalnej sali. Przy jego łóżku stoi młoda, nieznana mu dziewczyna. To Louise Collange, studentka, która odwiedza pacjentów i gra dla nich na wiolonczeli.

Kiedy Louise dowiaduje się, że Mathias jest policjantem, prosi go o zajęcie się dość szczególną sprawą. Początkowo niechętny, mężczyzna w końcu zgadza się jej pomóc, czym narazi ich oboje na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Tak rozpoczyna się niezwykłe śledztwo, którego tajemnica tkwi w życiu, które chciałoby się prowadzić, miłości, którą można było poznać, i miejscu, które wciąż ma się nadzieję znaleźć..."

Dlaczego warto się zainteresować?

Autor słynie z nietuzinkowych opowieści obyczajowych. I w tym przypadku spodziewam się ciekawej lektury pełnej emocjonujących zdarzeń. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Guillaume Musso.

Wydawnictwo Albatros, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 26.07.2023


10. „Trzykrotki” Katarzyna Kielecka 

"Tytułowe Trzykrotki, czyli Kamilla, Aleksandra i Katarzyna, przyjaźnią się od czasów liceum i wspólnie marzą o wielkiej podróży. Wciąż czują się młode duchem i miewają szalone pomysły. Jedynie niekiedy przesadnie troszczą się o dzieci, które zdążyły dorosnąć.

W dniu sześćdziesiątych urodzin Kasiuli postanawiają zdobyć Kilimandżaro, lecz los płata im figla i zamiast do Afryki wyruszają kamperem przez Alpy na pełną wyzwań sekretną misję. Jak daleko się posuną, by doprowadzić ją do końca?

Pełna humoru nowa powieść Katarzyny Kieleckiej przenosi Czytelnika w niezwykle piękne zakątki Europy, daje wiele okazji do śmiechu, ponad wszystko jednak mówi o tym, jak cennym darem jest przyjaźń i jak nieprzewidywalna bywa miłość."

Dlaczego warto się zainteresować?

Kolejna propozycja na letnie wieczory. O kobietach w swoim wieku, ale młodych duchem. O marzeniach. O podróży. Pełna humoru z niesamowitymi opisami pięknych zakątków Europy. 

Wydawnictwo Szara Godzina, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 10.07.2023


11. „Wrota piekieł” Leigh Bardugo 

"Bogactwo. Władza. Morderstwo. Magia.
Alex Stern powraca do Ivy League i idzie prosto do piekła.

Znajdź bramę do podziemnego świata. Wykradnij duszę z piekła. Prosty plan, tyle że ludzie, którzy wybierają się w tego typu podróż, rzadko wracają. Jednak Galaxy Stern znana jako Alex postanowiła sobie wyrwać Darlingtona z czyśćca, nawet jeśli ma ją to kosztować jej przyszłość w Lete i na Yale.

Ponieważ zakazano im prób ratunku Alex i Dawes nie mogą liczyć na pomoc Dziewiątego Domu, dlatego zbierają grupę wątpliwych sprzymierzeńców, żeby ratować dżentelmena z Lete. Razem będą musieli pokonać labirynt tajemnych tekstów i przedziwnych przedmiotów, żeby odkryć najpilniej strzeżoną tajemnicę stowarzyszeń i przy okazji złamać wszystkie obowiązujące reguły. Kiedy członkowie katedry zaczynają umierać, Alex wie, że to nie jest przypadek. Coś śmiertelnie niebezpiecznego działa w New Haven i jeśli Alex ma przeżyć, to musi wziąć pod uwagę potwory z własnej przeszłości i ciemność, jaka narasta w obrębie murów uniwersytetu.

Bogate w fakty historyczne i typowe dla Bardugo nieoczekiwane zwroty akcji Wrota piekieł ożywiają zawiły świat magii, przemocy i aż zbyt realnych potworów."

Dlaczego warto się zainteresować?

Nowa powieść Leigh Bardugo zapowiada przygodę pełną magii, tajemnic, labiryntów i zagadek. Do tego dochodzą fakty historyczne i nieoczekiwane zwroty akcji. Przymierzałam się do powieści Bardugo już jakiś czas temu, ale chyba dopiero teraz w pełni zagłębię się w jej książki. „Wrota piekieł” to druga część serii Alex Stern.

Wydawnictwo MAG, FANTASTYKA, premiera 26.07.2023


12. „Iskry jak gwiazdy” Nadia Hashimi 

"Iskry jak gwiazdy” to boleśnie prawdziwy obraz traumy i wojny, pełen scen tak żywych, że zostają z czytelnikiem długo po zakończeniu lektury. Jednocześnie to powieść, która daje nadzieję.

Początek powieści „Iskry jak gwiazdy” dzieje się w Kabulu, w roku 1978. Dziesięcioletnia Sitara Zamani ma rodziców i młodszego brata. Są szczęśliwą rodziną, wiodącą beztroskie życie pełne przywilejów, gdyż ojciec Sitary jest prawą ręką prezydenta Afganistanu Dauda. Dziewczynka spędza dużo czasu w pałacu, bawiąc się w pałacowych ogrodach z dziećmi prezydenta. Nie wie, że lada moment jej życie zmieni się diametralnie…

Pewnej kwietniowej nocy przeciwnicy obecnej władzy dokonują zamachu stanu, zabijając prezydenta oraz całą rodzinę dziewczynki. Jedynie Sitara zostaje ocalona z masakry dzięki pomocy jednego z ochroniarzy, który potajemnie wyprowadza ją z pałacu. Trafia do domu amerykańskiej dyplomatki, która adoptuje ją i zabiera do Ameryki. W nowym kraju dziewczynka przyjmuje także nowe imię – Aryana. Jej marzeniem jest zostać lekarką.

Druga linia czasowa powieści „Iskry jak gwiazdy” dzieje się trzydzieści lat później. Aryana mieszka w Nowym Jorku i praktykuje medycynę. Jej świat ponownie zaczyna się chwiać, gdy w gabinecie pojawia się starszy pacjent – mężczyzna, który ją uratował. Prawdopodobnie był też winny morderstwa całej jej rodziny. Jego widok budzi w Aryanie furię. To niespodziewane spotkanie przynosi wiele pytań o wydarzenia z przeszłości. Kobieta wyrusza więc do Kabulu, by znaleźć odpowiedzi…"

Dlaczego warto się zainteresować?
Powieść, która wraca do przeszłości. O porachunkach z dawnymi wydarzeniami, o nagłych zmianach i przewrotnym losie. O pytaniach i poszukiwaniach na nie odpowiedzi. Jedna z najciekawszych książek mających premierę w tym miesiącu.

Wydawnictwo Kobiece, LITERATURA OBYCZAJOWA/PIĘKNA, premiera 26.07.2023


13. „Zabójcza gra” Cynthia Murphy 

"Czy wszyscy przeżyją tę noc?

Kiedy grupka fanów miejskich legend umawia się w realu, żeby zagrać w grę o północy, mają tylko jeden plan – wezwać przerażającego Midnight Mana. Zasady gry są proste: nie włączaj światła, nie idź spać, nie wychodź z budynku. Jedna noc. Szóstka nieznajomych. Czy upiorna zjawa naprawdę istnieje? A może mordercą jest jedno z nich?

Trzecia powieść królowej młodzieżowego horroru, Cynthii Murphy, autorki „Czeka cię śmierć” oraz „Wygraj, przegraj, zabij, zgiń”, trzyma czytelnika w niepewności aż do ostatniej strony. Narracja, prowadzona po kolei z punktu widzenia każdego z bohaterów, jest przeplatana postami z forów internetowych, fragmentami czatów oraz artykułami z gazet, które rzucają nowe światło na opisywane wydarzenia.

„Zabójcza gra” to horror dla pokolenia mediów społecznościowych."

Dlaczego warto się zainteresować?

Zaciekawiło mnie stwierdzenie, że jest to horror YA oraz narracja z perspektywy kilku bohaterów z przeplatanymi wpisami z forów. Zdaje się, że to powieść napisana na miarę współczesności, pokolenia social mediów. Z chęcią przeczytam.

Wydawnictwo Books4YA, YOUNG ADULT/HORROR, premiera 26.07.2023


14. „Już nikt mnie nie skrzywdzi” Marcel Moss 

"Warszawski licealista Maks Hajder w trakcie rodzinnej kłótni wpada w szał i atakuje nożem domowników. Jego rodzice giną na miejscu, a młodszy brat w stanie krytycznym trafia do szpitala. Przybyłe na miejsce służby zastają Maksa siedzącego spokojnie na podłodze i otoczonego zakrwawionymi ciałami. Sprawia on wrażenie, jakby nie zdawał sobie sprawy z tego, co zrobił.

Tydzień po zatrzymaniu Maks targa się na własne życie i zapada w śpiączkę. Gdy odzyskuje przytomność, początkowo nie potrafi przypomnieć sobie szczegółów tamtego tragicznego dnia.

Prowadzący śledztwo i zmagający się z medialną presją policjanci próbują ustalić, dlaczego spokojny, lubiany i pochodzący z dobrego domu nastolatek dopuścił się tak potwornej zbrodni. Gdy Maks odzyskuje wreszcie pamięć, przenosi ich do mrocznego, toksycznego świata pełnego fizycznych i psychicznych tortur, których dopuszczał się na nim ojciec. Przerażeni śledczy odkrywają, jakie dramaty latami rozgrywały się za zamkniętymi drzwiami okazałego domu Hajderów. I mają wątpliwości, czy Maks jest z nimi szczery.

‌Co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia?

Czy Maks mówi prawdę?

I czym jest tajemnicza organizacja o nazwie Armia Pokrzywdzonych, której członkowie samodzielnie wymierzają karę sprawcom przemocy wobec nastolatków?"

Dlaczego warto się zainteresować?

Opis tej powieści nie pozostawia złudzeń. To będzie wspaniała uczta czytelnicza w iście dreszczowym klimacie. Czuję, że to książka, przy której można zarwać letnią noc.

Wydawnictwo Filia, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 12.07.2023


15. „Małe ogniska” Celeste Ng 

"W Shaker Heights, spokojnym, postępowym miasteczku na obrzeżach Cleveland, wszystko zostało zaplanowane – począwszy od rozkładu krętych dróg, przez kolory domów, na pełnych sukcesów życiach jego mieszkańców kończąc. A nikt nie uosabia lepiej ducha tego miejsca niż Elena Richardson, która kieruje się zasadą, że najważniejsze jest trzymanie się zasad.

Na scenę wkracza Mia Warren – enigmatyczna artystka i samotna matka – która wchodzi w ten zamknięty, idylliczny świat wraz ze swoją nastoletnią córką Pearl i wynajmuje od Richardsonów dom. Wkrótce Mia i Pearl staną się kimś więcej niż tylko najemcami: ta para przyciąga do siebie całą czwórkę dzieci Richardsonów. Lecz Mia ma za sobą tajemniczą przeszłość, zaś w duszy pogardę dla zastanego stanu rzeczy, która grozi wywróceniem tej starannie ułożonej społeczności do góry nogami.

Gdy starzy przyjaciele Richardsonów chcą zaadoptować dziecko o chińskich korzeniach, wybucha wojna o prawa do opieki, która dzieli całe miasteczko i stawia Mię i Elenę po dwóch różnych stronach barykady. Nieufna wobec Mii i jej motywów, Elena jest zdeterminowana, by odkryć sekrety z jej przeszłości. Lecz za swoją obsesję przyjdzie jej zapłacić nieoczekiwaną i druzgocącą cenę.
„Małe ogniska” to powieść, która zgłębia wagę tajemnic, naturę sztuki i tożsamości oraz niemal zwierzęcą siłę matczynej miłości, jak również niebezpieczeństwa czyhające za przekonaniem, że trzymanie się zasad może nas obronić przed katastrofą."

Dlaczego warto się zainteresować?

Rodzinne sekreciki w małym miasteczku. I jak to bywa w małym miasteczku, wprowadzenie się kogoś nowego stanowi niemałą atrakcję. Zapowiada się ciekawa lektura w stylu domestic. O tajemnicach, matczynej miłości i niebezpieczeństwach związanych z trzymaniem się pewnych zasad.

Grupa Wydawnicza Relacja, LITERATURA PIĘKNA, premiera 12.07.2023

To już wszystkie propozycje, jakie dla Was przygotowałam. Czy któraś z powyższych książek Was zainteresowała? A może Wy macie coś ciekawego do polecenia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...