wtorek, 31 stycznia 2023

„Tajemnica domu w Bielinach” i „Tajemnica Dąbrówki” Katarzyna Berenika Miszczuk

Wiedzieliście, że oprócz serii Kwiat Paproci powstała seria Klub Kwiatu Paproci? Są to książki skierowane do młodszych czytelników, jednak i dorośli odkryją tu nie lada rozrywkę. Pojawiają się tutaj bohaterowie znani z „Szeptuchy”. Poznajcie przygody rodziny Liptowskich w iście słowiańskim klimacie.

„Tajemnica domu w Bielinach”

Pewnego dnia życie rodziny Liptowskich diametralnie się zmienia. Bogusia, Leszek, Tosia, Dąbrówka i ich mama muszą opuścić Warszawę i przeprowadzić się do domu cioci Mirki w Bielinach. Wszystko za sprawą rozwodu. Gdy przyjeżdżają na miejsce, okazuje się, że dom wygląda zupełnie inaczej, niż opowiadał znajomy, a ciocia Mirka choruje na Alzheimera. Dzieci przyzwyczajone do miejskiego życia poznają prawdziwie słowiański świat. Świat pełen bóstw, legend i przesądów. W czasie pobytu w Bielinach czeka ich mnóstwo przygód i przyjdzie się zmierzyć z naprawdę trudną zagadką...

„Tajemnica domu w Bielinach” jest książką, która idealnie nadaje się na wprowadzenie dzieci w świat mitologii słowiańskiej. Wszystkie informacje czy to na temat bóstw, czy też profesji szeptuchy są wyjaśnione bardzo przystępnie. Ponadto dzieci dowiadują się, czym są zabobony i dlaczego funkcjonują w ludowej kulturze. Dodatkowo autorka wplata wytłumaczenie takich pojęć jak infradźwięki czy placebo. Wszystko to zgrabnie wplata w fabułę. Uważam, że takie wyjaśnienia napisane w taki sposób nie niełatwe zadanie, a pani Katarzynie udało się to znakomicie.

Autorka posługuje się bardzo przejrzystym, plastycznym językiem, dzięki któremu nie sposób sobie nie wyobrazić tego wszystkiego, co opisuje. Ponadto w lekki sposób wprowadza najmłodszych czytelników nie tylko w świat naszej rodzimej mitologii, ale także w historie szpiegowskie. W końcu rodzeństwo Liptowskich ma do rozwiązania bardzo trudną i w zasadzie niebezpieczną zagadkę.

Pierwszy tom Klubu Kwiatu Paproci to wspaniała lektura dla całej rodziny. Nie braknie dobrego humoru, przygód i ciekawego zakończenia. Polecam.

Wydawnictwo Wilga

„Tajemnica Dąbrówki” 

„Tajemnica Dąbrówki” to drugi tom serii Klub Kwiatu Paproci. Na rodzeństwo Liptowskich znowu czekają niesamowite przygody. Kiedy rodzina zadomowiła się w Bielinach, przychodzi czas, by mama wróciła do pracy. W związku z tym poszukuje dla najmłodszych pociech - Tosi i Dąbrówki - niani. Tymczasem Tosia postanawia za wszelką cenę zniechęcić każdą z kandydatek. Szybko wychodzi na jaw, że dziewczynka kłamie, a wówczas pojawia się tajemnicza pani Sroga, która nawiązuje nić porozumienia z najmłodszą Liptowską. Kobieta zostaje zatrudniona, a dziewczynka jest jedyną osobą w rodzinie, która pozostaje nieufna. Pomimo niechęci i podejrzeń wobec niani, nikt nie traktuje Tosi poważnie. Każdy uważa, że znowu kłamie. Tymczasem nikt nie wie, że w domu w Bielinach zaczyna czaić się zło...

Po raz kolejny pani Katarzyna udowadnia, że potrafi napisać naprawdę dobrą, szpiegowską książkę dla dzieci. Można by powiedzieć, że momentami zakrawa na taki dziecięcy horror, jeśli można tak to określić. Dąbrówka zachowuje się czasami tak dziwnie, że trochę przypomina to sceny jak z filmu grozy, jednak nie jest to na tyle straszne, żeby dziecko nie mogło tego przeczytać. 

Ponownie nie brakuje nawiązań do mitologii słowiańskiej. Pojawiają się tajemnicze stworzenia, demony i wzmianki o bóstwach, a o tym wszystkim dowiadujemy się z bestiariusza. Do tego dochodzi kot Farfocel, który zdaje się być czujnikiem zła. 

 Drugi tom Klubu Kwiatu Paproci to także książka z morałem. Uczy, że kłamstwo ma krótkie nogi, a jego wypowiedzenie może mieć poważne konsekwencje. Uczy też, czym skutkuje brak udzielenia pomocy bliskim - w tym wypadku chodzi i opiekę nad rodzeństwem. A w kwestii relacji rodzeństwa stawia pytanie, czy rzeczywiście najmłodsi nie mają nigdy racji.

„Tajemnica Dąbrówki” to kolejna rodzinna opowieść. Pełna ciepła i radości. Wesoła, ciekawa, z przesłaniem. Idealna na każdą porę roku. Polecam.

Wydawnictwo Mięta

*Oba tomy są wzbogacone o ilustracje*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...