środa, 1 lutego 2023

15 premier lutego [książki]


Witajcie w lutym! Styczeń był wyjątkowo obfitym w czytanie miesiącem. Bardzo się cieszę, że wróciłam do dawnej kondycji i w ubiegłym miesiącu udało mi się przeczytać kilkanaście książek. Ale o podsumowaniu stycznia będzie innym razem. Dzisiaj zapraszam Was na premiery lutego. Przygotowałam dla Was 15 tytułów, które moim zdaniem warto mieć na uwadze w tym miesiącu. Gotowi?

1. „Był sobie psiak” Lizzie Shane 

Czy jeden nad wyraz niesforny pies może połączyć dwoje ludzi, którzy całkowicie się od siebie różnią?

Prawnik Connor Wyeth jest świetnie zorganizowany. Ale kiedy adoptuje krnąbrnego Maxa, okazuje się, że ma do czynienia z niszczycielskim żywiołem. Pies słucha tylko Deenie Mitchell, spontanicznej i optymistycznie nastawionej do świata dziewczyny, wolontariuszki ze schroniska „Kosmaci Przyjaciele”.

Deenie uważa, że atrakcyjny prawnik mógłby zaimponować jej idealnej rodzinie na zbliżającym się ślubie siostry. Kiedy dowiaduje się, że Connor z kolei potrzebuje osoby towarzyszącej na imprezach firmowych, zawiązują z pozoru niemożliwy sojusz. A gdy tak udają idealną parę, wszystko nagle zaczyna nabierać realnych kształtów... Przeciwieństwa się przyciągają, lecz czy mężczyzna, który wszystko planuje z ołówkiem w ręku, i kobieta kierująca się w życiu własnymi zasadami, rzeczywiście znajdą płaszczyznę porozumienia?

Dlaczego warto się zainteresować?

Zapowiada się przyjemna powieść, w której pies odgrywa kluczową rolę. Dwa przeciwieństwa, które się przyciągają, to gwarancja ciekawych przygód bohaterów. Poza tym, któż mógłby się oprzeć tym oczętom na okładce?

Wydawnictwo Rebis, literatura obyczajowa, premiera 07.02.2023

2. „Z tej strony Sam” Thao Dustin 

Siedemnastoletnia Julie Clarke ma wielki apetyt na życie i pełne nadziei marzenia: wyprowadzić się z małego miasteczka, studiować w college’u, spędzić lato w Japonii… A to wszystko razem z jej wspaniałym chłopakiem Samem.
Niestety los ma dla nich inne plany.

Kiedy Sam ginie w wypadku, życie traci dla Julie cały swój sens. Dziewczyna nie jest w stanie pogodzić się z tragedią - nie pojawia się na pogrzebie, pozbywa się rzeczy ukochanego i postanawia raz na zawsze o nim zapomnieć. Pewnego dnia odkrywa jednak wiadomość, którą zostawił dla niej Sam. Wspomnienia wracają ze zdwojoną siłą, a wraz z nimi dojmująca potrzeba, aby ostatni raz usłyszeć zmarłego chłopaka. Zdesperowana Julie dzwoni do niego, aby usłyszeć jego głos nagrany na automatyczną sekretarkę.

I wtedy zdarza się cud. Sam odbiera telefon.

Połączenie nie będzie trwać wiecznie. W końcu Julie będzie musiała pożegnać się z Samem, tym razem na zawsze, ale z każdą chwilą coraz trudniej jej pozwolić mu odejść. Nie tylko ona mierzy się z żałobą - rodzina i przyjaciele chłopaka tęsknią za nim równie mocno. Czy Julie zdradzi im swój bezcenny sekret? Czy uda jej się rozstać z Samem? Czy poradzi sobie z bólem i pójdzie dalej, tym razem w pojedynkę?

Co wy byście zrobili na jej miejscu?

Dlaczego warto się zainteresować?

Większość młodzieżówek zdaje się być bardzo podobnych do siebie, jednak opis „Z tej strony Sam” wskazuje, że można spodziewać się czegoś nowego. Poza tym jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób autor poradził sobie tutaj z tematem śmierci i próby pogodzenia się z odejściem kogoś bliskiego.

Wydawnictwo Prószyński, literatura młodzieżowa, premiera 07.02.2023
 

3. „W otchłani” Katarzyna Wolwowicz 

Weronika zakochuje się bez pamięci w starszym od siebie onkologu dziecięcym Dawidzie. Para błyskawicznie decyduje się na ślub. Dziewczyna jest przeszczęśliwa, przyjaciółki przerażone, bo o mężczyźnie niewiele wiadomo, rodzice cieszą się, gdyż przyszły zięć jest bogaty, wykształcony i kulturalny – po prostu ideał.

Weronika dla Dawida rezygnuje z pracy i życia towarzyskiego. Mężczyzna zdaje się być tajemniczy, nie lubi opowiadać o swojej przeszłości. Wokół pary mnożą się niepokojące sytuacje, które kobiecie każą się zastanowić, czy jej narzeczony naprawdę jest tym, za kogo się podaje. Na domiar złego ktoś wysyła Weronice list, w którym oskarża Dawida o najcięższą zbrodnię.

Filip przeżywa żałobę po śmierci ukochanej żony. Nie mogąc poradzić sobie ze stratą, przenosi się w odludne tereny Bieszczad, by nie musieć przebywać wśród ludzi. Jednak jego samotność zakłóca niespodziewane znalezisko...

Jak łączą się te historie? Jaką tajemnicę skrywa Dawid? Czy naprawdę jest księciem z bajki, za którego uważa go Wera? Czy może despotycznym, nieznoszącym sprzeciwu człowiekiem, przy którym nie powinna czuć się bezpiecznie? Co na ten temat ma do powiedzenia komisarz Kowalski?

Jedno jest pewne – rozwiązanie tej historii zszokuje niejednego czytelnika!

Dlaczego warto się zainteresować?

Miałam to szczęście otrzymać przedpremierowo egzemplarz „W otchłani”. Pochłonęłam tę książkę za jednym razem nie mogąc się oderwać. Autorka genialnie wyprowadza czytelnika w pole uchylając coraz większego rąbka tajemnicy, żeby na końcu wyrwać serce, pokroić na kawałki, a ranę po nim posypać solą. Nie pamiętam, która książka wywołała we mnie tyle emocji, co ta. Jest to naprawdę genialny thriller z krwi i kości. Niesamowicie zaskakujący. Moją recenzję przeczytacie już niedługo.

Wydawnictwo Zwierciadło, thriller, premiera 8.02.2023.

4.  „Sekcja zwłok. True crime - historie z prosektorium” Vincent di Maio, Fransceu Ron 

Czy to prawda, że Lee Harvey Oswald, domniemany zabójca prezydenta Johna F. Kennedy’ego, był rosyjskim agentem?

Dlaczego producent muzyczny Phil Spector został uznany za winnego zabójstwa Lany Clarkson, choć wiele wskazywało, że ofiara sama targnęła się na swoje życie?

Co wspólnego z okultyzmem miała słynna „trójka z West Memphis”?

Czy Vincent van Gogh popełnił samobójstwo?

Na te pytania odpowiada doktor Vincent di Maio, który ma za sobą ponad 9000 autopsji. Otwierając przed nami drzwi do prosektorium, zdradza tajemnice i ciekawostki, które zainteresują każdego fana zagadek kryminalnych. Wraz z pisarzem Ronem Franscellem odkrywa wstrząsające historie zmarłych, które bez pracy patologów sądowych zostałyby pogrzebane na zawsze.

Autorzy zapraszają nas do świata koronerów, przysięgłych, świadków i sędziów. Pokazują, że wymiar sprawiedliwości czasem nie radzi sobie z najbardziej skomplikowanymi kryminalnymi przypadkami, a jasne dowody zbrodni często podlegają błędnej ocenie lub manipulacji.

Di Maio, by odkryć prawdę, pozwala po raz ostatni przemówić swoim „pacjentom” na stole sekcyjnym.

Czy jesteś gotów, żeby wysłuchać, co mają do powiedzenia?

Dlaczego warto się zainteresować?

Coś dla miłośników kryminałów. Książka poruszająca temat prawdziwych spraw i zabójstw znanych osób, a wszystko z perspektywy prosektorium. To może być ciekawe doświadczenie poznać świat koronerów, świadków i sędziów, a jednocześnie pozwolić „przemówić” zmarłym.

Wydawnictwo Znak, literatura faktu, premiera 08.02.2023

5. „Dom po drugiej stronie jeziora” Riley Sager 

Riley Sager, autor bestsellerowych powieści „Tylko przetrwaj noc” i „Zamknij wszystkie drzwi”, wraca ze swoim najbardziej zaskakującym jak dotąd thrillerem.

Casey Fletcher, niedawno owdowiała aktorka, aby uciec przed dziennikarzami, wyjeżdża do domu rodzinnego nad jeziorem w stanie Vermont, licząc na odrobinę świętego spokoju. Uzbrojona w lornetkę oraz spory zapas alkoholu spędza czas na podglądaniu Toma i Katherine Royce’ów, pary mieszkającej w domu po drugiej stronie jeziora.

Wszystko w Royce’ach wydaje się idealne. Ich małżeństwo. Ich dom. Sielankowe jezioro, nad którym stoi. Ona jest eksmodelką, a on docenianym innowatorem technologicznym.

Kiedy Katherine nagle znika, Casey za wszelką cenę chce się dowiedzieć, co się stało z sąsiadką. Po kolei odkrywa coraz mroczniejsze tajemnice kryjące się tuż pod powierzchnią pozornie perfekcyjnego małżeństwa Royce’ów.

Zapewne podobnie jak Casey myślisz, że wiesz, dokąd zmierza ta historia.

Pomyśl jeszcze raz.

Ponieważ kiedy otworzysz drzwi do tajemnic i obsesji, po drugiej ich stronie znajdziesz nie to, czego się spodziewasz.

Dlaczego warto się zainteresować?

Jeszcze nie poznałam twórczości Rileya Sagera, ale... czytałam same pochlebne opinie o jego książkach. Zapowiada się mroczny i wciągający thriller w iście sielankowej scenerii. Jestem bardzo ciekawa i już nie mogę doczekać się lektury.

Wydawnictwo Mova, thriller, premiera 08.02.2023

6. „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza” Emilia Padoł

Pełne sprzeczności oblicze Marii Rodziewiczówny i dotąd nieopowiedziana historia.

Awanturnicza biografia postaci, która wymyka się wszelkim uproszczeniom.

Żarliwa katoliczka, surowa konserwatystka, patriotka tworząca romansowe fabuły i pisząca „ku pokrzepieniu serc”, ale też osoba nieheteronormatywna, buntująca się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznica. Kim była autorka słynnych powieści "Lato leśnych ludzi" czy "Między ustami a brzegiem pucharu"?

Podpisywała się Rodziewicz, w życiu literackim istniała jako Rodziewiczówna. Emancypantka gustująca w męskich fasonach koszul i surdutach, z włosami zawsze obciętymi na krótko. Swoje długie życie dzieliła pomiędzy Warszawę a kresowy majątek w Hruszowie, nieustannie manifestując wielki zapał, gorączkową energię i niegasnący optymizm. Mimo dominujących negatywnych recenzji ze strony krytyków, przez ponad sto lat zaczytywano się w jej powieściach. W życiu prywatnym związana z kobietami, prawdziwy spokój odnajdywała wśród poleskich torfowisk i rzecznych rozlewisk.

Maria Rodziewiczówna fascynuje zdumiewającymi sprzecznościami, rozsadza schematy. Jej życiorys wpisuje się w dyskusje na temat osób LGBT+, ekspresji płciowej, tożsamości narodowej, relacji polsko-żydowskich i polsko-białoruskich, antysemityzmu, klasowości i kolonializmu.

"Rodziewicz-ówna" to również porywająca opowieść o Kresach, o życiu rozpiętym między powstaniem styczniowym a warszawskim, o życiu, w którym odbija się nasza zagmatwana, często bolesna historia

Dlaczego warto się zainteresować?

Biografie są fascynujące. Dzięki nim możemy poznać znane osoby z zupełnie innej perspektywy. Często zawierają zaskakujące ciekawostki nie tylko na temat opisywanej postaci, ale także warunków życia, kultury itp. Tym razem będziemy mieć okazję poznać bliżej Marię Rodziewiczównę - autorkę powieści, takich jak:  „Wrzos”, „Kwiat lotosu” czy „Między ustami a brzegiem pucharu”.

Wydawnictwo Literackie, Biografia, premiera 08.02.2023

7. „Urząd do Spraw Dziwnych” Mateusz Cieślik 

Czy masz odwagę wkroczyć do tajemniczego świata animów?

Poznaj Sarę Kos. Nastolatkę, która wraz z ojcem i młodszym bratem mieszka w niewielkiej miejscowości niedaleko Krakowa. Sara tęskni za mamą, martwi się o brata i dosłownie nienawidzi swojego ojca. Obwinia go o wszystkie krzywdy, jakie ją w życiu spotkały. Także o to, że przez niego zniknęła mama. Właśnie mija rok, odkąd jej z nimi nie ma. Zostawiła Sarę oraz małego Fabiana i po prostu... Dziewczyna sądzi, że ich porzuciła. To trudna sytuacja, tym bardziej że Fabian ma kłopoty w szkole. W dodatku słyszy tajemnicze głosy...

Tymczasem do jej rodzinnego Czerna sprowadza się nowy mieszkaniec. Sąsiadem Kosów zostaje niejaki Aron Wysocki. Sarę intryguje zarówno nowy gospodarz, jak i jego goście. Są... nietypowi. Jednak naprawdę dziwnie robi się wtedy, gdy okazuje się, że chłopak jest powiązany ze zniknięciem matki dziewczyny.

Kim są tajemniczy animowie?
Co łączy Arona z zaginięciem matki Sary?
Jakie niespodzianki kryje podziemny Kraków?

Dlaczego warto się zainteresować?

W czytelniczym świecie krąży pogłoska, że to wyjątkowo dobry debiut. Książka, która nosi w sobie elementy fantastyki, a jednocześnie porusza ważne i trudne tematy, jak: alkoholizm, lekomania czy rodzina dysfunkcyjna. Poza tym, ja jestem ciekawa, jakie niespodzianki kryje podziemny Kraków, a Wy?

Wydawnictwo BeYa, literatura fantasy, premiera 08.02.2023

8. „Miłość w czasach wojny” Nina Zawadzka 

Przejmująca opowieść o zakazanej miłości w obliczu nadciągającej katastrofy.

Zofia Buchowska czuje, że jest u schyłku życia. Za wszelką cenę chce zdążyć poznać sekret swojego pochodzenia. Musi dowiedzieć się, po kim odziedziczyła chorobę, która ją zabija. Poznaje historię Stefanii Obieckiej.

W 1937 roku, młodej hrabiance, bawiącej we Lwowie, cyganka przepowiada nieszczęśliwą przyszłość. Dziewczyna za wszelką cenę próbuje odwrócić swój los. Jednak niezależnie od swojej woli, Stefania zakochuje się w przystojnym Ukraińcu. Płomienne, zakazane uczucie między mężatką, arystokratką i biednym chłopakiem, to jednak zdrada nie tylko rodziny, ale i kraju.

Pełna emocji, wzruszeń i zwrotów akcji opowieść o nienawiści na tle pochodzenia i cenie, jaką trzeba czasem zapłacić za czułość i miłość.

Dlaczego warto się zainteresować?

Jestem ciekawa, czy w dobie dosłownie potoku książek beletrystycznych w tematyce wojny itp. można napisać coś świeżego, niepowielającego schematów. Dałam szansę „Lekarce nazistów” i się nie zawiodłam. Czy z tą książką będzie podobnie?

Wydawnictwo Filia, literatura obyczajowa, premiera 08.02.2023

9. „Ptaki i inne opowiadania” Daphne du Maurier 

"Nie potrafił powiedzieć, jak długo walczył z nimi w ciemnościach, lecz w końcu łopot skrzydeł wokół niego osłabł, a potem całkiem ucichł…“
Daphne du Maurier, „Ptaki“

Sześć wybitnych opowiadań brytyjskiej mistrzyni grozy i suspensu, jednej z najważniejszych pisarek w historii literatury.

Opowiadanie tytułowe, „Ptaki“, zostało zekranizowane przez Alfreda Hitchcocka. Film do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych i najważniejszych thrillerów w historii kina.

Pięć innych mrożących krew w żyłach historii z tego zbioru oddaje poczucie wyobcowania ludzkiej jednostki i kpi z przekonania o dominacji człowieka nad światem przyrody. Górski raj Monte Verita obiecuje nieśmiertelność, ale za straszliwą cenę; zaniedbywana żona po śmierci nawiedza męża pod postacią jabłoni; piękna markiza, nieświadoma dramatycznych konsekwencji, wdaje się w romans z fotografem; randka z bileterką prowadzi z kina prosto na cmentarz; pewna dziwna rodzina skrywa przerażającą tajemnicę.

W tych krótkich formach prozatorskich trudno o sceny przemocy czy akty okrucieństwa – to sugestywny nastrój i duszna atmosfera budują tu klimat niepokoju i grozy. „Ptaki“ dowodzą niezbicie, że autorka jest prawdziwą wirtuozką wyobraźni.

Jeden z największych i najbardziej oryginalnych talentów literackich ubiegłego wieku. „Daily Telegraph“

Wielki popis talentu Daphne du Maurier! W opowiadaniu „Ptaki“ celnie opisała krajobrazy i uczucia bohaterów, stworzyła niezwykły nastrój i porywającą historię. Pisała ekscytujące fabuły i mistrzowsko budowała napięcie, była pisarką o nieustraszonej oryginalności. „Guardian“

Dlaczego warto się zainteresować?

Po pierwsze, to kolejna książka z Serii Butikowej. Po drugie, Daphne du Maurier była wybitną pisarką, której twórczość warto znać. Po trzecie - „Ptaki”, na podstawie których Alfred Hitchcock zekranizował, to chyba najsłynniejszy thriller wszech czasów. Czy trzeba tutaj dodać coś więcej?

Wydawnictwo Albatros, literatura piękna, premiera 08.02.2023

10. „Naszyjnik królowej” Aleksander Dumas

1784 rok. Dwór Ludwika XVI i Marii Antoniny; arystokracja się bawi, ucztuje, wydaje miliony na stroje, powozy, polowania, rauty i koafiury, ale w tle – w tle słychać już wielkiego bezimiennego bohatera niedalekiej przyszłości – lud Paryża, który za lat kilka rzuci się na Bastylię i Wersal. Głodne, szukające paru franków zarobku na zakup jedzenia i opału w wyjątkowo ciężką zimę paryskie ulice, pełne bezdomnych, chorych i umierających wydają coraz głośniejsze pomruki niezadowolenia, sprzeciwu, a wreszcie i agresji. Coraz mniej bezpiecznie w tym mieście… A tymczasem szepczą, że królowa kupuje naszyjnik za półtora miliona…

Wspaniały splot intryg, sensacji i romantycznych miłości tuż przed Rewolucją Francuską, oparty na autentycznych wydarzeniach – afery naszyjnikowej – która wstrząsnęła opinią publiczną we Francji i głęboko podkopała zaufanie do domu królewskiego.

Dlaczego warto się zainteresować?

Uwielbiam „Hrabiego Monte Christo”. To jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam. Poza tym zdarzyło mi się już kiedyś poznać serię powieści historycznych poświęconych Marii Antoninie i bardzo mi się podobała. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak „zapolować” na powieść Aleksandra Dumasa. A jeśli nie znacie twórczości tego wspaniałego pisarza, bardzo zachęcam. Naprawdę warto.

Wydawnictwo MG, literatura klasyczna, premiera 08.02.2023

11. „Opera na trzy śmierci” Sylwia Stano 

Dziewczyna, która przeżyła, by śpiewać

1946. Na gruzach Warszawy wybucha życie. Gustawa Starewicz wojenne traumy leczy alkoholem, przypadkowym seksem i śpiewem. Bieda i brak perspektyw sprawiają, że pogrąża się w beznadziei. Kiedy jej mistrzyni – diwa znana jako Baden-Baden – umiera na oczach Gustawy, dziewczyna dostaje szansę, by zastąpić ją podczas koncertów inaugurujących scenę operową w Puszczy Białowieskiej.

Pakuje kostiumy i wyjeżdża, by zamieszkać w wozie cyrkowym w sercu prastarego lasu. To tam Gustawa Starewicz zamienia się w Gustę Star. Staje się królową sceny i królową życia.

Podnosząca się z ruin Warszawa i nieposkromiona dzika natura, miejscy szarlatani i puszczańskie magiczne obrzędy. Zazdrość, nienawiść, miłość i bezlitosna walka o miejsce na szczycie. Trzy zbrodnie i trzy śmierci. Czy łączy je tylko opera?

Sylwia Stano w fascynujący sposób opowiada o świecie, który zna z opowieści swojej babki – Niny Stano. Czy ta historia wydarzyła się naprawdę, wiedzą tylko one.

Dlaczego warto się zainteresować?

Powojenna Warszawa. Historia zakrawająca na literaturę faktu. Zapowiada się nieco mroczna, tajemnicza lektura dająca do myślenia. Z elementami sztuki, magii, a wszystko otoczone miłością, nienawiścią i zazdrością. 

Wydawnictwo Znak, literatura piękna, premiera 22.02.2023

12. „Wiedźmy i czarownice” Nigel Cawthorne

Książka zawiera historię wiedźm i czarów w Europie, opisuje początki polowania na czarownice, przebieg prześladowań oraz osoby zaangażowane w ten okrutny proceder.

Autor omawia rodzaje tortur, rolę inkwizycji, demony i diabły oraz ich hierarchię piekielną, sekretne związki i organizacje w Ameryce i w Europie zajmujące się czarną i białą magią.

Dlaczego warto się zainteresować?

Kiedy słyszę lub czytam, że jakaś książka dotyczy czarownic/wiedźm, od razu włącza się mój czytelniczy radar. Uwielbiam tego typu książki, a tu będzie okazja uzupełnić swoją wiedzę, jak to tak naprawdę z tymi czarownicami było. Jeśli tak, jak ja, lubicie takie klimaty, zapraszam do lektury.

Wydawnictwo Bellona, literatura faktu, premiera 22.02.2023

13. „O kocie, który ratował książki” Sosuke Natsukawa 

Ponad milion sprzedanych egzemplarzy! Międzynarodowy bestseller!

Dla wszystkich, którzy kochają książki i nie chcą, żeby zniknęły.

Antykwariat Natsuki to miejsce niezwykłe. Miłośnicy czytania znajdą tu książki z duszą i spokój do lektury. Gdy nieoczekiwanie właściciel przybytku umiera, księgarnię dziedziczy jego nieśmiały i introwertyczny wnuk Rintarō. Wśród uginających się od grubych tomów półek, w przyćmionym świetle i w wirującym kurzu zjawia się gadający kot. Rudy, pręgowany, o szmaragdowych oczach. To on wciąga Rintarō w niebezpieczną grę. Razem wyruszają w podróż przez cztery labirynty, aby uratować ginące książki, odnaleźć sens i radość życia.

Czy tajemnicze spotkania, niezwykła wyprawa i egzystencjalne pytania odmienią życie Rintarō? Czy odkryje, na czym polega nieskończona i nieodgadniona siła miłości? Czy pokona samotność i czy finalnie uratuje książki przed wyginięciem?

Magiczna przyjaźń, filozoficzne pytania, potęga wyobraźni i hikikomori, który kocha czytać.

Bestseller „Timesa” w Wielkiej Brytanii i ulubiona pozycja niezależnych księgarni w USA.

Dlaczego warto się zainteresować?

Mogłabym powiedzieć tak: jestem prostym czytelnikiem, widzę hasło kot i książka - biorę. Tym bardziej, że spodziewam się powieści pełnej przygód, a sama treść ma nieść ze sobą przesłanie. Z pewnością będzie to świetna czytelnicza uczta dla wszystkich, którzy lubą książki o... książkach.

Wydawnictwo Flow Books, literatura piękna, premiera 22.02.2023

14. „Ja, Inkwizytor. Dziennik czasu zarazy” Jacek Piekara 

"Ja Inkwizytor: Dziennik czasu zagłady" - Miasto Weilburg zatrzasnęło bramy i ogłosiło kwarantannę. W obrębie pilnie strzeżonych murów zamknięto ludzi chorujących i umierających na zarazę. Ale nawet po tych, którzy wymknęli się epidemii, śmierć gotowa jest sięgnąć z innych powodów. Bo w mieście oczadziałym od wielotygodniowej suszy, spętanym strachem przed przyszłością, terroryzowanym przez zewnętrznych wrogów i rodzimych fanatyków, wystarczy iskra, by z domów pozostały zgliszcza, a ulice zaścieliły trupy. W takim miejscu i w takim czasie inkwizytor Mordimer Madderdin, stoczy walkę o ocalenie niewinnych, o ukaranie zbrodniarzy, a przede wszystkim - o utrzymanie choćby resztek sprawiedliwości.

Dlaczego warto się zainteresować?

Swego czasu bardzo zaciekawił mnie cykl inkwizytorski. Seria się rozrasta, a to chyba znak, że czas do niej wrócić. Jeśli znacie i lubicie przygody Mordimera Madderina, z pewnością jest to książka dla Was. Cykl warty uwagi miłośników mrocznego, niebanalnego fantasy. 

Wydawnictwo Fabryka Słów, literatura fantasy, premiera 22.02.2023

15. „Cztery po północy” Stephen King 

Cztery minipowieści mistrza grozy - "Langoliery", "Tajemnicze okno, tajemniczy ogród", "Policjant biblioteczny" i "Polaroidowy pies" - w których rzeczywistość przeplata się z surrealistycznym koszmarem, a czas zmienia kierunek.

"Langoliery": W czasie rutynowego lotu z Los Angeles do Bostonu grupa pasażerów budzi się z drzemki i z przerażeniem odkrywa, że na pokładzie brakuje załogi i większości współtowarzyszy podróży. W jaki sposób zniknęli i dlaczego zostawili po sobie zegarki, walkmany i inne przedmioty?

Bohaterem "Tajemnego okna, tajemnego ogrodu" jest poczytny pisarz Morton Rainey. Jego życie zamienia się w koszmar, gdy odwiedza go nieznajomy mężczyzna, twierdząc, że Morton splagiatował napisaną przez niego powieść.

W "Policjancie bibliotecznym" pojawia się budząca grozę postać zmarłej bibliotekarki, która straszy dzieci nieoddające w terminie wypożyczonych książek.

"Polaroidowy pies" opowiada o nawiedzonym aparacie fotograficznym, który z uporem maniaka robi to samo zdjęcie atakującego psa.

Dlaczego warto się zainteresować?

Nowa odsłona zbioru minipowieści Stephena Kinga, w których wspólnym mianownikiem jest czas. Nie wiem, jak Wy, ale ja lubię co jakiś, no właśnie czas, sięgać po dzieła mistrza grozy. Co ciekawe, moje spotkania z twórczością Kinga kończą się różnie, ale tym razem ponownie dam mu szansę. Jeśli jesteście fanami autora, a nie czytaliście jeszcze tego zbioru, warto się zainteresować.

Wydawnictwo Albatros, horror, premiera 27.02.2023

To już wszystko na dzisiaj. Znaleźliście dla siebie coś ciekawego? A może Wy macie mi coś interesującego do polecenia na ten miesiąc? Dajcie znać w komentarzach.


*opisy pochodzą z Lubimy czytać oraz stron wydawnictw; źródło okładek: strony wydawnictw

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...