czwartek, 5 października 2023

15 premier października [książki] + bonus

Jeszcze na dobre nie zaczął się październik, tak że na spokojnie zdążymy z premierami tego miesiąca. A jest o czym pisać, bo wydawnictwa przygotowały całą gamę wspaniałych powieści. Do wyboru, do koloru. Każdy znajdzie coś dla siebie w ulubionym gatunku. Ja, jak co miesiąc, wybrałam 15 tytułów, które przykuły moją uwagę. Tym razem mam jednak jeszcze bonus. Gotowi?


1. „Krew, która nas dzieli” Edyta Prusinowska 

"Kto by przypuszczał, że w Windermore mieszkają wampiry? Na pewno nie Dakota.

Zbliżały się egzaminy końcowe, a ona postawiła sobie jeden cel: dostać się na studia medyczne. I nawet jeśli nie wszystko szło zgodnie z planem, a po śmierci jej taty życie wywróciło się do góry nogami, nie zamierzała rezygnować z marzeń. Dlatego kiedy kolega z klasy prosi ją o korepetycje, Dakota zgadza się niemal bez wahania – w końcu to dobra okazja, żeby powtórzyć cały materiał, a Henry, powiedzmy to wprost, jest dość intrygujący. Plan byłby niemal idealny, gdyby nie to, że spokojne życie miasteczka przerywa tajemnicza śmierć jednego z nauczycieli, a Dakota z Henrym mimowolnie są w centrum wszystkich wydarzeń…

Wkrótce okaże się, że Windermore kryje wiele tajemnic, a sekrety, jakie poznali, nieodwracalnie zamkną Henry’emu i Dakocie drogę powrotu do normalnego życia.

Czy w obliczu niebezpieczeństw będą gotowi poświęcić wszystko dla siebie nawzajem?

Dlaczego akurat ten tytuł?
Jestem z tego pokolenia, które jako nastolatkowie zaczytywało się w powieściach Stephenie Meyer. Z sentymentu zainteresowałam się tym wampirycznym motywem w książce Edyty Prusinowskiej. Ciekawe, czy powrót do młodzieńczych lat będzie udany.

Wydawnictwo Moondrive, LITERATURA MŁODZIEŻOWA, premiera 25.10.2023

2. „Harry Potter. Magiczny Almanach” J.K. Rowling 

"Harry Potter: magiczny almanach ukaże się w październiku 2023 r. Jest publikacją przeznaczoną zarówno dla młodych czytelników, którzy wyruszają w swoją pierwszą, oszałamiającą podróż do Hogwartu, jak i dla ekspertów, którzy docenią rozmach i głębię informacji mniej oczywistych czy zapomnianych. Piękne wydanie w twardej oprawie, złocone folią, ze wstążką do zaznaczania i rozkładanymi ilustracjami w wielkim formacie, Magiczny almanach jest wartościowym prezentem, który posłuży wiele lat.

Wiedza pochodząca z książek J.K. Rowling zaprezentowana została tu w formie map, wykresów i przekrojowych grafik ukazujących całą gamę magicznych osobliwości – od zaczarowanych obiektów, magicznego jedzenia, po fantastyczne rośliny i stworzenia. Podzielony na siedem rozdziałów Almanach to must-have dla każdego czytelnika. Pozwoli mu zgłębić informacje o ukochanych bohaterach, przeżyć na nowo ulubione sceny, zdobyć wiedzę o zaklęciach, poszukać ukrytych sekretów i oddać się fantazji, zwiedzając Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Czytelnik znajdzie tu wszystko: od Tiary Przydziału po inkantacje zaklęć.

Ilustracje do Almanachu stworzyło siedmioro artystów z całego świata: Peter Goes, Louise Lockhart, Weitong Mai, Olia Muza, Pham Quang Phuc, Levi Pinfold i Tomislav Tomić, a każdy z nich zaprezentował własną artystyczną wizję magicznego świata J.K. Rowling.

Joanna Nowakowska, redaktor naczelna wydawnictwa Media Rodzina: „Magiczny almanach zauroczył nas od pierwszego wejrzenia i obudził najcenniejsze wspomnienia z lektury Harry’ego Pottera. Przywołał na nowo magiczny świat J.K. Rowling: świeży, unikalny, nieskończenie odkrywczy, a przy tym pełen fantazji i humoru. Almanach oszałamia ilością wiedzy i szczegółowością, rozczula cytatami z książek – pamiętnymi kwestiami ukochanych postaci, zachwyca ilustratorskim rozmachem, a jednocześnie wiernym podejściem do magicznych miejsc, postaci, stworzeń i przedmiotów. Almanach to autoryzowane, pedantycznie opracowane kompendium wiedzy o Harrym Potterze dla fanów w każdym wieku”.

Harry Potter: magiczny almanach ukaże się jednocześnie w 35 językach, wsparty globalną kampanią promocyjną: szeroko zakrojoną reklamą, dynamiczną kampanią w social mediach, kreatywną i interaktywną ekspozycją w księgarniach i bibliotekach oraz wydarzeniami Światowego Dnia Harry’ego Pottera skierowanego do dzieci i całych rodzin, fanów i kolekcjonerów."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Czy tutaj w ogóle trzeba cokolwiek wyjaśniać? Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Harry'ego Pottera ;)

Wydawnictwo Media Rodzina, FANTASTYKA, premiera 12.10.2023

3. „Pójdę sama” Chisako Wakatake

"Bestseller z Japonii!

Książka wyróżniona Nagrodą im. Akutagawy, najbardziej prestiżową nagrodą literacką dla nowych autorów w Japonii.

Ciepła i spokojna opowieść o odkrywaniu siebie na nowo.

Jako młoda dziewczyna Momoko wyjechała do Tokio, by uciec przed prowincjonalnym życiem i wreszcie zyskać niezależność. W drodze do wolności paradoksalnie wkroczyła jednak na ścieżkę oczekiwań społeczeństwa: pracowała, była miła dla wszystkich, miała ładny dom, została posłuszną żoną i oddaną matką…

Teraz, w wieku 74 lat, gdy mąż nie żyje, a dzieci dawno odeszły, kobieta wraca myślami do przeszłości. Zastanawia się nad własnym życiem, nad straconymi marzeniami, nad samotnością, starzeniem się i śmiercią… Czy nie za bardzo poświęciła samą siebie? Czy warto było przedkładać dobro innych nad własne?

Gdy pewnego dnia odwiedza ją wnuczka, życie Momoko zaczyna się zmieniać. Nareszcie nadszedł czas, aby zadbać o siebie i cieszyć się każdą chwilą.

„Pójdę sama” to japońska odpowiedź na „Małe eksperymenty ze szczęściem” Hendrika Groena czy „Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął” Jonasaa Jonassona, a także must-read dla wszystkich, którym spodobało się „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchiego."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Kolejna inspirująca książka, która może stać się drogowskazem dla każdego czytelnika. O poświęceniu, o istocie dbania o siebie i swoje życie, o dylematach i refleksjach. Już nie mogę się doczekać lektury.

Wydawnictwo W.A.B, LITERATURA PIĘKNA, premiera 11.10.2023

4. „Dawno temu w Warszawie” Jakub Żulczyk

"Stało się.
Świat się skończył.
Nadeszło Groźne i Inne.
Przestańcie się mazać, to dopiero początek
Nie zapinajcie pasów. To bez sensu.

2014 Jacek Nitecki stoi samotny przed halą odlotów. Zaczyna padać deszcz. Dzwoni telefon. Jacek odbiera, myśląc, że jego droga do piekła właśnie się skończyła. Ale ona dopiero się zaczyna.

2020 Warszawa wchodzi w kolejną falę pandemii.

Lockdown zamyka ludzi w domach, w ich głowach, kleszczach lęku. W środku tego szaleństwa Marta Pazińska próbuje walczyć o życie i godność tych, którzy są samotni i bezbronni. Nie rozumie jednak, że cała Warszawa stała się bezbronna jak dziecko. A ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, teraz ruszyli po władzę. Idą po nią po trupach dzieciaków, policjantów, polityków. Kości chrzęszczą pod ich stopami.

Parę lat po wydarzeniach od "Ślepnąc od świateł" bohaterowie tamtej powieści schodzą pod powierzchnię miasta, zanurzają się w płynącym pod nim złu. A zło jest zimne i gęste."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Kontynuacja bestsellerowego „Ślepnąc od świateł”. Pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Jakuba Żulczyka. A dla mnie wreszcie większa motywacja do sięgnięcia po pierwszy tom.

Wydawnictwo Świat Książki, LITERATURA PIĘKNA, premiera 16.10.2023

5. „Szymek” Piotr Kościelny

"Opowieść o nietolerancji, strachu i odmienności. Szare ulice miasta, brud, przemoc i młody chłopak szukający swojego prawdziwego ja.

Wrocław, początek lat dziewięćdziesiątych. Piętnastoletni Szymon Dąbrowski popełnia samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Sprawa zostaje umorzona. Kilka dni później jego starszy brat Tomek także decyduje się na radykalny krok i skacze z dachu wieżowca. Wtedy prokuratura wszczyna śledztwo. Piotr Żmigrodzki – policjant borykający się z problemem alkoholowym i demonami przeszłości – stara się ustalić przyczyny takiego postępowania braci. Komisarz kilka lat wcześniej popełnił błąd, który doprowadził niewinnego człowieka przed oblicze kata, co odcisnęło piętno na jego psychice. Do wydziału trafia młody policjant. Razem z doświadczonym komisarzem zaczynają powoli odkrywać okoliczności śmierci Dąbrowskich.

Czy śledczym uda się ustalić, co było powodem decyzji nastolatków? Czy osoby winne samobójczej śmierci braci poniosą karę? Czy przeszłość ponownie da znać o sobie?"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Z bardzo prostego powodu - bo to Piotr Kościelny. Mistrz thrillerów, który nie boi poruszać się trudnych tematów. Jeżeli szukacie dobrego kryminału/thrillera - Piotra Kościelnego polecam w ciemno. 

Wydawnictwo Czarna Owca, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 11.10.2023

6. „Dawno temu blask” Guy Gavriel Kay

"W komnacie, której okna wychodzą na kanały morskiego miasta, pewien człowiek wspomina młodość i ludzi, którzy ukształtowali jego życie. W młodości Danio Cerra został przyjęty do renomowanej szkoły, mimo że był tylko synem krawca. Podjął służbę na dworze panującego hrabiego i wkrótce przekonał się, dlaczego jest on nazywany Bestią. Los Dania odmienił się w chwili, kiedy pewnej nocy rozpoznał Adrię Ripoli, która weszła do komnaty hrabiego z zamiarem zabójstwa. Urodzona do sprawowania władzy, Adria zamiast wygodnego życia wybrała życie wolne i pełne niebezpieczeństw…

W rozwijającej się na kilku planach opowieści, osadzonej w świecie przypominającym renesansowe Włochy, uczestniczą barwne postacie. Jest wśród nich uzdrowicielka sprzeciwiająca się przeznaczonemu losowi, czarujący, lecz lekkomyślny dziedzic ogromnej fortuny, potężny przywódca religijny bardziej zepsuty niż pobożny oraz mający wpływ na nich i na wiele innych osób dwaj najemni dowódcy, a zarazem odwieczni wrogowie, których rywalizacja wciąga do konfliktu cały świat."
 
Dlaczego akurat ten tytuł?
Bardzo zaintrygowało mnie osadzenie fabuły w fantastycznym świecie, który ma przypominać renesansowe Włochy. Lubię od czasu do czasu sięgać po literaturę science fiction, dlatego ta książka przykuła moją uwagę. Do tego ma bardzo zjawiskową okładkę. 

Wydawnictwo Zysk i s-ka, FANTASTYKA, premiera 03.10.2023 

7. „Tajemnica domu Turnerów” Kate Morton

"Najnowsza powieść obyczajowa autorki bestsellerowego „Milczącego zamku” i „Domu w Riverton”, która otwiera przed czytelnikami wspaniały, pełen tajemnic świat.

Australia, wigilia Bożego Narodzenia 1959 roku. Pod koniec upalnego dnia, nad strumieniem na terenie wielkiej rezydencji, lokalny dostawca dokonuje przerażającego odkrycia. Rozpoczyna się policyjne śledztwo, a małe miasteczko Tumbeela zostaje uwikłane w jedną z najbardziej szokujących i zdumiewających spraw kryminalnych w historii Australii Południowej. Sześćdziesiąt lat później Jess, londyńska dziennikarka, szuka historii, którą mogłaby opisać, kiedy do rodzinnej Australii wzywają ją sprawy rodzinne. Ukochana babcia, która opiekowała się nią w dzieciństwie, trafiła do szpitala po wypadku. Jess jest zaszokowana jej tragicznym stanem. Nie mniej niż odnalezionym w jej domu albumem z wycinkami dokumentującymi prawdziwą sprawę kryminalną – opis dawno pogrzebanego przez czas dramatu. Czyżby istniał związek pomiędzy jej rodziną a zbrodnią, której zagadki nigdy nie rozwiązano?

Książka, która ukaże się w Serii Butikowej Albatrosa, jest jak powrót do domu, gdzie ugości was jedna z najbardziej fascynujących i uwielbianych powieściopisarek swojego pokolenia."
 
Dlaczego akurat ten tytuł?
Wszystko, co zostaje wydane w Serii Butikowej biorę w ciemno. Nie dość, że te wydania są przepiękne, to jeszcze treść książek zachwyca. W przypadku tej powieści będzie z pewnością trochę literatury obyczajowej, ale i trochę tajemniczości zakrawającej na kryminał. Brzmi bardzo ciekawie.

Wydawnictwo Albatros, LITERATURA PIĘKNA (seria Butikowa), premiera 25.10.2023
 

8. „Niewypowiedziane” Jess Lourey 

"WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA OPARTA NA PRAWDZIWYCH WYDARZENIACH
THRILLER ROKU WEDŁUG AMAZONA
Powieść zainspirowana prawdziwą, mrożąca krew w żyłach historią rodzinnego miasteczka autorki.

Życie Cassie wydaje się beztroskie: mieszka na farmie w Lilydale, uwielbia się uczyć i podkochuje się w najfajniejszym chłopaku w szkole. Wprawdzie w jej domu organizowane są dziwne przyjęcia, o których wiedzą tylko wtajemniczeni, ale tata zabrania jej o tym opowiadać.

Wszystko to się zmienia, gdy do Lilydale przybywa łowca.

Miejscowi chłopcy zaczynają znikać jeden po drugim. Po pewnym czasie wracają, ale żaden z nich nie przypomina dawnego siebie: są bardziej brutalni i zamknięci w sobie. Mieszkańcy miasteczka przerzucają się oskarżeniami i wyciągają na światło dziennie groźne tajemnice. Aby przetrwać, Cassie musi się odnaleźć w świecie dorosłych, gdzie każdy grzech uchodzi na sucho i tylko prawda jest niewybaczalna."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Dlatego, że kryminałów nigdy dość, a tutaj dodatkowo jest to powieść zainspirowana prawdziwą historią. Tajemnica, małe miasteczko, nagłe zniknięcia dzieci. Zapowiada się mroczna, ale intrygująca lektura.

Wydawnictwo Znak, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 25.10.2023
  

9. „Izabela i sześć zaginionych koron” Krzysztof P. Czyżewski

"Rok 1813. Rosja zwycięża Napoleona i zajmuje Księstwo Warszawskie. Mocarstwa szykują się na Kongres Wiedeński, gdzie zamierzają przypieczętować kolejny rozbiór Rzeczypospolitej. Car Aleksander chce ostatecznie upokorzyć Polaków, ale do tego potrzebna jest mu legendarna Korona Chrobrego –symbol władzy i niepodległości, wspomnienie dawnej potęgi Polski.

Jednak korona zniknęła. Ktoś wykradł ją wraz z całą zawartością wawelskiego skarbca.

Księżna Izabela Czartoryska i jej nieodzowny towarzysz Migdał postanawiają ubiec cara i zniweczyć jego plany. Śledztwo z Krakowa szybko przenosi się w głąb Europy – Wrocław, Berlin, Regensburg, Toruń, Kolonia…. Trudno odróżnić prawdziwe tropy od plotek. Czy można ufać brytyjskiemu księciu Sussex? Co ukrywa księżna Luiza? Skąd rosyjski kolekcjoner ma skradziony ze skarbca Szczerbiec? Król Poniatowski też nie pozostaje poza podejrzeniami.

Kiedy Izabela jest bliska rozwikłania zagadki, uświadamia sobie, jak niewiele Polacy wiedzieli o poszukiwanej koronie. Czy zdąży odkryć jej tajemnicę, zanim będzie za późno? Czy uda się ustalić, kto wyciągnął ręce po najcenniejsze regalia królewskie? Okazuje się, że najpoważniejszym zagrożeniem dla korony Chrobrego wcale nie jest car Aleksander i jego plany…"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Autor porusza ciekawy okres historii, a do tego wplata tutaj pewną zagadkę. Spodziewam się też szybkiej, wciągającej akcji. Dawno nie sięgałam po tego typu książki, więc chętnie do tej zajrzę.

Wydawnictwo Pascal, LITERATURA PIĘKNA/HISTORYCZNA, premiera 25.10.2023
 

10. „Liturgia krwi” Adam Kopacki

"Ernest Ostrowski odzyskuje przytomność w ciemnej jaskini. Nagi, związany i zakneblowany nie może obronić się przed porywaczką, więc pada ofiarą serii rytuałów. Krwawe obrządki są równie bolesne, co wspomnienie ultimatum, które kilka dni wcześniej postawiła mu była żona: albo spełni jej niemoralne żądania, albo na zawsze straci ośmioletnią córkę.

Czas ucieka, więc Ernest postanawia, że zrobi wszystko, aby uratować ukochaną Amelię. Czy szukając wyjścia z pułapki, dowie się, kto i dlaczego go porwał? Na pewno nie cofnie się przed niczym."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Mroczny thriller to coś, po co lubię sięgać. Ten tytuł już niebawem u mnie zagości. Opis zdecydowanie brzmi intrygująco, choć zapowiada dość krwawą lekturę. Niemniej, jestem bardzo ciekawa. Rytuały, ultimatum, ograniczony czas - mieszanka składająca się na bardzo dobry thriller.

Agencja reklamowo-wydawnicza VECTRA, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 25.10.2023
 

11. „Był taki świat...” Halina Donimirska-Szyrmerowa

"Był taki świat… ukazuje życie polskich ziemian w Prusach Wschodnich, odciętych w 1920 roku kordonem od Polski. Świat dworów i dworków będących ostoją polskości, zasłużonych dla kraju rodów, działających w tyglu zawiłych relacji polsko-niemieckich. Taka była kraina dzieciństwa Haliny Donimirskiej-Szyrmerowej, która przywołuje w swoich wspomnieniach obrazy tamtych czasów i miejsc.

Dalsza część opowieści to lata okupacji hitlerowskiej, kiedy polskie ziemiaństwo poddano planowanemu zniszczeniu, to pełne nadziei dni walki w Powstaniu Warszawskim, sowieckie „wyzwolenie” i wreszcie powojenne czasy powrotu do „małej ojczyzny”.

Historia bowiem zatoczyła koło i po wojnie autorka wróciła do byłych Prus Wschodnich – na Warmię, by z ocalałymi ziomkami zacząć wszystko od nowa. I choć wkrótce nastała szara epoka PRL-u, jej życie płynęło zgodnie z rodzinnymi tradycjami. Wraz z innymi zaangażowała się w odbudowę Pomorza, Warmii i Mazur, o których wolność i polskość walczyli przodkowie.

Autorka, odtwarzając swój rodzinny świat, ukazuje zarazem szerszą perspektywę. W mnogości okresów XX stulecia i różnorodności regionów, w których spędziła swoje życie, tkwi źródło bogactwa jej przeżyć, obserwacji i wspomnień.

Moja książka jest hołdem dla tych wszystkich, których dane mi było spotkać na mojej drodze, a którzy poświęcili czas, mienie, zdrowie, a często i życie, Polsce, zwłaszcza dla polskości mej rodzinnej Ziemi Malborskiej. Autorka"
 
Dlaczego akurat ten tytuł?
Ja takie książki po prostu kocham. Uwielbiam zaczytywać się w historiach, które sięgają dawnych czasów. Dzięki nim można z łatwością przenieść się w wyobraźni w przeszłość. Poszerza to wiedzę, a także pozwala poznać odczucia, obyczaje i moralność ludzi, którzy żyli w tamtych czasach.

Wydawnictwo Zysk i s-ka, BIOGRAFICZNE, premiera 17.10.2023
 

12. „Wykluczona” Katarzyna Wolwowicz 

"Piętnastoletnia Iga ginie pod kołami samochodu, a śledztwo w jej sprawie ma zostać umorzone. Kiedy jej znajoma Joanna Bator dowiaduje się o tym, jest przekonana, że zabójcą dziewczyny był członek sekty, w której obie się wychowywały. Kobieta wie, że Iga śmiertelnie bała się kogoś z Karkonoskiej Osady. Joanna powraca zatem na łono Dzieci Dnia Apokalipsy, by wspólnie z poznanym niedawno komisarzem Tymonem Hanterem rozwikłać zagadkę śmierci koleżanki.

Tymon Hanter postanawia działać pod przykrywką w porozumieniu z komisarz Olgą Balicką z jeleniogórskiej policji. Nie jest to proste, gdyż sprawy zaczynają się komplikować, a na światło dzienne wychodzą coraz bardziej zaskakujące informacje. Czyżby Iga nie była jedyną ofiarą? A może wszystkie podejrzenia dziewczyny to jedynie wytwór jej chorego umysłu? Kiedy w biały dzień ze zboru znika dziesięcioletni Miłoszek, komisarz Hanter wie, że musi jak najszybciej rozwikłać tę zagadkę. Tylko co zrobić, kiedy każdy przesłuchiwany świadek kłamie, próbując ukryć własne grzechy? W co wierzyć, gdy wszystko, co bierze się za pewnik, nagle rozpada się jak domek z kart?

Katarzyna Wolwowicz powraca z kolejną wciągającą książką, w której każdy bohater skrywa mroczne sekrety…"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Katarzyna Wolwowicz to autorka, która potrafi w taki sposób prowadzić fabułę, że nie sposób się oderwać. A do tego jak mało kto potrafi w genialny sposób wyprowadzić czytelnika w pole oddalając go tym samym od przedwczesnego rozwikłania zagadki. Kolejna autorka, po której książki sięgam w ciemno. I tak też jest w tym przypadku.
 
Wydawnictwo Zwierciadło, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 25.10.2023
 

13. „Okruchy lodu” Patrycja Żurek

"Lauri przyjeżdża do małej wsi w województwie podkarpackim, żeby zdystansować się od ostatnich wydarzeń i przy okazji odwiedzić ciotkę. Nie sądzi, że trafi tu na Jarzębinę – kobietę skrzywdzoną przez los równie mocno jak on. Pozornie dzieli ich wiele – on jest policjantem, a ona miała zatarg z prawem. Jednak niebawem okazuje się, że równie wiele ich łączy. Przedświąteczny czas sprawia, że ich serca, które zamieniły się w okruchy lodu, topnieją. Czy uda im się pokonać własne uprzedzenia i otworzyć na nowe? 

Jan samotnie mieszka w drewnianej chacie, a wszystko czego mu trzeba, to ciepły posiłek. Wiesława po śmierci męża próbuje przygotować się na pierwsze święta bez ukochanego. Dobrawa – żona wójta wypełnia posłusznie wszystkie polecenia małżonka. Eliza, zwana przez miejscowych Kwiaciarką, to powierniczka ludzkich sekretów. Czy magiczny czas przyniesie choć małe chwile radości? 

Jak potoczą się święta w wiosce na końcu świata? Okruchy lodu to zimowa opowieść o tym, że zlodowaciałe serce roztopić może nawet mroźna aura. Chwytająca za serce historia o ludziach, którzy dojrzewają do zmian."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Październik to czas, w którym powoli można sięgać z czystym sumieniem po powieści z motywem Świąt. Ten magiczny czas zawsze otula ciepłem, nadzieją i pozytywną energią. Do tego często książki z fabułą osadzoną w okresie Bożego Narodzenia niosą za sobą pewne refleksje. Dlatego właśnie chcę sięgnąć po ten tytuł.

Wydawnictwo Dragon, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 11.10.2023
 

14. „Mój współlokator jest wampirem” Jenna Levine

"Kto powiedział, że starego wampira nie da się nauczyć nowych sztuczek? Cassie Greenberg uwielbia być artystką, ale nie jest to najłatwiejszy sposób, aby samodzielnie się utrzymywać. Właśnie grozi jej kolejna eksmisja i gdyby nie spowodowana tym desperacja, dziewczyna na pewno przykładałaby większą wagę do wszystkich czerwonych flag powiewających tuż przed jej nosem. Mieszkanie, które wystawiono do wynajęcia we wspaniałej dzielnicy Chicago, wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Cassie wie, że musi być jakiś haczyk — tylko ktoś, kto ma sekret do ukrycia, wynajmie pokój za taką cenę. Nie ma jednak dużego wyboru, jeśli chce zdobyć jakikolwiek dach nad głową.

Rzeczywiście jej nowy współlokator Frederick J. Fitzwilliam jest daleki od normalności. Śpi całymi dniami, nocami robi interesy i zachowuje się, jakby wyszedł prosto z kart romansu z czasów regencji. W mieszkaniu zostawia dla Cassie bardzo dziwne notatki, interesuje się jej pracami i pyta o jej dzień. I wygląda obłędnie bez koszuli, w tych rzadkich momentach, kiedy oboje są w domu i nie śpią. Ale gdy Cassie znajduje w lodówce worki z krwią, których na pewno nie było tam wcześniej, Frederick musi wyznać prawdę...

Przystojny nowy współlokator Cassie jest wampirem. I ma dla niej propozycję.

Zatop zęby w tym uroczym i przezabawnym romansie! „Mój współlokator jest wampirem” to niebanalna historia miłosna, dzięki której krew zacznie szybciej krążyć ci w żyłach. Powieść przypadnie do gustu czytelnikom, którzy lubią historie łączące romans, elementy nadprzyrodzone i nutkę humoru."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Pomiędzy kryminałami, thrillerami itp. czasami trzeba sięgnąć po coś lżejszego w odbiorze. A że widać powraca motyw wampiryczny, to chętnie sięgnę po książkę z wampirami, która w dodatku prawdopodobnie poprawi mi humor.

Wydawnictwo Kobiece, LITERATURA OBYCZAJOWA/ROMANS, premiera 11.10.2023
  

15. „Na cienkim lodzie” M.B. Mann 

"Czy zemsta będzie słodka, gdy w grę zacznie wchodzić miłość?

Holly Hegan przez lata była obiektem kpin najlepszego przyjaciela jej brata. Archie Denly uwielbiał stroić sobie żarty z miłości, jaką dziewczyna żywiła do książek, i z jej wielkich okularów. Zawsze wyjadał też jej ulubione ciasteczka. Dziewczyna znosiła to dzielnie, ponieważ wiedziała, że Archie jest dla Josha bardzo ważny. Jednakże cierpliwość skończyła się, gdy Denly wbił jej bratu nóż w plecy, odbierając mu szansę na profesjonalną grę w hokeja. To wtedy Holly postanowiła, że zemści się na chłopaku – może za rok, może za dwa, ale na pewno kiedyś to zrobi.

Mijają cztery lata. Dorosły Denly jest zawodowym sportowcem, ale jego kariera znajduje się na zakręcie – sezon słabszej gry doprowadził do wypożyczenia go do innej drużyny. Gdy mężczyzna po zakrapianej imprezie powoduje wypadek samochodowy, zostaje skazany na prace społeczne. Sąd wyznacza mu nietypowe zadanie – karę musi odbyć w lokalnym schronisku dla zwierząt. Archie nie zdaje sobie jednak sprawy, co tak naprawdę czeka go wśród słodkich zwierzaków… Nie wie też, że jego nową przełożoną okaże się Holly, która zaplanowała już swoją vendettę."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Kolejna lżejsza propozycja w tym miesiącu. Być może będzie to przewidywalna lektura, ale i takie są potrzebne dla relaksu. Choć w tym przypadku spodziewam się motywu opieki nad zwierzętami, a to temat bardzo ważny i bliski mojemu sercu. Poza tym, pomijając fabułę, spójrzcie na tą uroczą okładkę.

Wydawnictwo Prószyński i s-ka, LITERATURA OBYCZAJOWA/ROMANS, premiera 10.10.2023
 

Bonus 1. „Pokusa Diabła” Adrian Bednarek 

Na dniach spodziewajcie się więcej szczegółów, ale jeśli wraca Kuba Sobański, to ja już wiem, że będzie kolejna udana podróż do raju...

Wydawnictwo Zaczytani, KRYMINAŁ/THRILLER, premiera 26.10.2023 




To już wszystkie propozycje, jakie przygotowałam dla Was w ramach premier października 2023. Czy któraś książka szczególnie Was zainteresowała? A może polecicie mi jeszcze jakiś inny tytuł? Dajcie znać w komentarzach.



*źródła: Tania książka, Empik, Lubimy czytać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...