sobota, 4 listopada 2023

15 premier listopada [książki]

Ten rok mija zdecydowanie zbyt szybko. Pamiętam, jak dopiero co wybierałam premiery stycznia, a tu już zaskoczył listopad. Jak w takim razie nadążyć za tymi wszystkimi wspaniałymi książkami, których z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej? A i w listopadzie wydawnictwa rozpieszczają nas z każdej strony. Jak zwykle mam dla Was 15 tytułów, które według mnie są warte uwagi w tym miesiącu. Gotowi?

1. „Ostatnia pieśń oblubienicy kwiatów” Roshani Chokshi 

"Cudowna, pełna gotyckich elementów powieść o małżeństwie, które skrywa mroczne tajemnice, i o przyjaźni, która musi skończyć się tragedią. Cena za wiarę w baśnie jest wysoka. Zapierająca dech w piersiach pierwsza książka dla dorosłych autorki bestsellerów „New York Timesa” – Roshani Chokshi.

Piękne, ekskluzywne wydanie w twardej oprawie i obwolucie, z barwionymi brzegami i tasiemką.

Był sobie raz mężczyzna, który wierzył w baśnie. Była raz piękna, tajemnicza kobieta. On był akademikiem zafascynowanym mitami. Ona – dziedziczką fortuny. Wymieniali się podarunkami i opowieściami. Wierzyli, że będą żyć długo i szczęśliwie. W zamian za miłość kobieta zażądała od ukochanego tylko jednego – obietnicy, że nigdy nie będzie pytał o jej przeszłość.

Gdy przychodzi wiadomość o tym, że ciotka oblubienicy jest umierająca, kochankowie muszą wrócić do domu jej dzieciństwa – Domu Snów. Tu pokusa stanie się nie do odparcia, bowiem w zapuszczonych ścianach ekstrawaganckiego domostwa czai się cień innej dziewczyny – Azure, najbliższej przyjaciółki, która zniknęła tak nagle. Dom powoli ukazuje kolejne tajemnice żony, a mąż musi wybrać między rzeczywistością a fikcją, nawet jeśli ten wybór może zniszczyć ich małżeństwo… lub życie.

Łącząc niepokojącą, pełną przepychu atmosferę Mexican Gothic z czarującym rozmarzeniem Niewidzialnego życia Addie LaRue, Ostatnia pieśń oblubienicy kwiatów, pierwsza powieść dla dorosłych autorki bestsellerów „New York Timesa” Roshani Chokshi rzuca na nas urok i nie pozwala nam się oderwać od tego mrocznego romansu pełnego miłości, kłamstw, sekretów, zdrady i historii, które opowiadamy sobie, żeby przetrwać."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Pomijając przepiękne wydanie, jest to opowieść łącząca baśniowość z gotykiem. O tajemnicach, z lekką nutką niepokoju zapowiadająca się intrygująco pierwsza powieść dla dorosłych, która wyszła spod pióra tejże autorki. Do tego łączy w sobie elementy znane z takich powieści, jak „Mexican gothic” i „Niewidzialne życie Addie LaRue”.

Wydawnictwo Galeria Książki, LITERATURA PIĘKNA, premiera 03.11.2023

2. „Osada” Michał Śmielak 

"Zimą 1978 roku świat był bliski końca. Śnieg przykrył ziemię grubą warstwą, a niektórzy twierdzili, że nawet piekło zamarzło. Tymczasem ono właśnie wtedy się obudziło. W maleńkiej wsi położonej u stóp Karkonoszy podporucznik Jan Ryś spędza pierwsze od dawna Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Świąteczną sielankę przerywa atak zimy, odcinając malutką osadę od świata. Skazana na porażkę walka z bezwzględnymi siłami natury schodzi jednak na drugi plan, gdy na środku wsi zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. W obliczu zbrodni budzą się dawne animozje, głęboko skrywane lęki i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Czy niedoświadczony milicjant będzie w stanie udźwignąć ciężar wytropienia mordercy? Ile prawdy jest w powtarzanej przez starszych mieszkańców legendzie, że wieś nawiedziła Mara, demon mrozu i śmierci, który już niegdyś zebrał krwawe żniwo? Czterdzieści lat po tamtych wydarzeniach policjanci z Archwium X wzywają emerytowanego Jana Rysia na przesłuchanie dotyczące zbrodni z 1978 roku, tym samym budząc uśpione demony.

Michał Śmielak kolejny raz buduje duszną atmosferę małej społeczności, pokazując, że zło nigdy nie śpi…"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Taki klimat odizolowanych wiosek, w których nagle dochodzi do zbrodni to motyw pojawiający się w najlepszych kryminałach. Opis tej powieści przypomniał mi o moim pierwszym spotkaniu z twórczością Tess Gerritsen. Była to książka „Dolina umarłych”, którą uwielbiam do teraz, a minęło już wiele lat od jej przeczytania. Z tego też powodu chętnie sięgnę po „Osadę” Michała Śmielaka.

Wydawnictwo Skarpa Warszawska, KRYMINAŁ, premiera 08.11.2023

3. „Naila z Latającej Doliny” Maja Haber 

"Naila nie pamięta niczego, co wydarzyło się przed pięciu laty. Ani tego, jak trafiła do Latającej Doliny, ani dlaczego jest zmuszona do ukrywania się za kapeluszem z woalką. Dziewczyna nie ma też pojęcia, kim jest, skąd pochodzi i do jakiego plemienia należy. Wszystko to dla niej biała, czysta kartka.

Tymczasem w tle trwa wojna między dwoma plemionami: Talingami i Sigvarami. Konflikt zdaje się trwać od zawsze. Od momentu, kiedy na te tereny przybyło Smocze Jajo, z którego wykluły się Smocze Matki. To one właśnie zapoczątkowały istnienie plemion.

Istnieje jeszcze jedna część tej układanki – Anashiri, która pojawiła się na cesarskim dworze jako mała dziewczynka. Jej celem było zostać wspaniałą Teogorii – doragonką, mogącą nosić gorii, unikatowe serce dające moc całemu plemieniu Talingów. Dorastając u boku księcia Siana i Zaprzysiężonego Brata Yelkana, wiedzie z pozoru szczęśliwe życie. Jednak pewnej nocy znika bez śladu.

Gdy do Latającej Doliny przybywa książę Sian, Naila zostanie zmuszona skonfrontować się z utraconą przeszłością. Czy jest możliwe, że ma coś wspólnego z zaginioną Anashiri?

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej piętnastego roku życia."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Zapowiada się powieść fantasy jak się patrzy. Elementy zagadki, wojny plemienne, smoki. Do tego sekrety i motyw rozliczania się z własną przeszłością. Chętnie sięgnę po tę powieść w najbliższym czasie.

Wydawnictwo Nowe Strony, FANTASTYKA, premiera 21.11.2023

4. „Kocie story” Katarzyna Burda 

"Niezależne, chodzące własnymi drogami, zagadkowe. A przy tym wielkie pieszczochy, przytulasy i łasuchy, przepadające za tuńczykiem i drapaniem za uszkiem. Są przy nas od dziesięciu tysięcy lat, a nigdy w pełni nie podporządkowały się człowiekowi i nie dały się całkowicie rozszyfrować. Dlaczego? Dzięki badaniom genetyków, zoologów, psychologów wiemy coraz więcej o ich pochodzeniu, ewolucji, niezwykłych możliwościach ich gibkiego ciała oraz o psychice, osobowości czy zachowaniu.

“Kocie story” przedstawia historie kota od samego początku, czyli od tych pierwszych chwil tysiące lat temu, kiedy niewielkie, dzikie stworzenia podobne do żbików pojawiły się w pobliżu ludzkich gospodarstw. W wielu kulturach i wierzeniach przypisywano kotom nadprzyrodzone moce, a przynajmniej umieszczano ich wizerunki w pobliżu bogów. Nie bez powodu uważano je za towarzyszy wiedźm czy posiadaczy kilku żywotów. Jest w kotach coś demonicznego.

Wiemy, że podobnie jak ludzie, mają swoje osobowości, że na różne sposoby próbują się z nami komunikować, ale my nie zawsze prawidłowo odbieramy ich sygnały. Kot, który mruczy, nie zawsze wyraża swoje zadowolenie, a nasze głaskanie czasami nie uspokaja, ale nasila frustrację. Z kotami możemy też wymieniać uśmiechy, ale nie mają one nic wspólnego z uśmiechem ludzkim – książka podpowiada, jak uśmiechać się “po kociemu”.

Pokazane są problemy, jakie spotykają te zwierzęta we współczesnym świecie – na przykład życie wielkomiejskich kotów bezdomnych czy los wiejskich mruczków. Koty domowe narobiły też trochę kłopotów w miejscach, w które się dostały, a nad pewną wyspą zapanowały niepodzielnie. Koci los ma bardzo wiele obliczy."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Jestem kociarą, a to oznacza, się jestem zainteresowana każdą książką, która porusza ich temat. Myślę, że będzie to zbiór ciekawych informacji, historii tych wspaniałych zwierząt oraz skarbnica wiedzy na temat opieki nad nimi i uświadomienia, z jakimi problemami borykają się we współczesnym świecie.

Wydawnictwo Zwierciadło, LITERATURA FAKTU, premiera 08.11.2023

5. „Grudniowy dom” Magda Knedler 

"Tajemnica, miłość i szansa na nowy start.
Wyjątkowa powieść na zimowy wieczór!

Początek grudnia. Kami przekracza próg poniemieckiego domu, który właśnie odziedziczyła po babce. Powracają wspomnienia, a w głuchej ciszy coraz wyraźniej dają o sobie znać tajemnice, wśród których dorastała. Jaki sekret ukrywała jej babcia? Co stało się z dziadkiem, który zniknął wiele lat wcześniej?

Pobyt w starym domu może być dla Kami okazją do uporania się z przeszłością, ale też… początkiem nowego życia. Czy właśnie to zwiastuje Jasiek, dawny znajomy, który zjawia się przed drzwiami ze świątecznym drzewkiem?

Poznaj tajemnice grudniowego domu. Sięgnij po wyjątkową historię o poszukiwaniu siebie. Przeczytaj wciągającą powieść Magdy Knedler, pisarki nominowanej do Bestsellera Empiku."

Dlaczego akurat ten tytuł?
W listopadowym zestawieniu nie mogło zabraknąć tytułu, który idealnie sprawdzi się na zimowe wieczory. Tutaj ponownie mamy do czynienia z motywem rozliczania się z przeszłością. Do tego tajemnice, miłość i nadzieja. Ot, taka miła lektura na ten ponury czas.

Wydawnictwo Otwarte, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 08.11.2023

6. „Bezgłos” Katarzyna Puzyńska

"Julia Wilk przyjeżdża do niewielkiej miejscowości pod Brodnicą, mając nadzieję, że tu nikt nie rozpozna w niej morderczyni i będzie mogła pozbyć się poczucia winy. Nie wie, że miasteczko Wieszcze ma więcej sekretów niż ona sama. Już pierwsza noc przynosi przerażającą wizytę i burzy idylliczną wizję rozpoczęcia nowego życia. Wydaje się, że wystarczy przetrwać do rana. Czy na pewno?

Wschód słońca nad Wieszczami jest wyjątkowo piękny. Tylko że rankiem jest już za późno na ucieczkę. Julia jeszcze o tym nie wie, ale kto raz wjedzie do miasteczka, już go nie opuści. Julia znajduje ciało zamordowanej kobiety. Kilka godzin później wszelkie ślady po jej śmierci zostają dokładnie usunięte. A może w ogóle nigdy jej w miasteczku nie było?

Wkrótce okazuje się, że nie tylko cała społeczność Wieszczy skrywa zadawnioną mroczną tajemnicę, ale również każdy z mieszkańców ma na sumieniu własne grzechy. Jednak żeby uciec z pułapki, trzeba będzie komuś zaufać. Tak łatwo popełnić fatalny w skutkach błąd, kiedy nie można wierzyć nawet własnym zmysłom!

Julia nie jest bezpieczna ani w swoim nowym domu, ani tym bardziej w lesie. W ciemności czai się coś, czego nie spodziewała się w najgorszych koszmarach. Czy ktoś odważy się złamać zmowę milczenia i wyjawić skrywany przez lata krwawy sekret? Kto z miasteczka naprawdę jest zdrajcą? I dlaczego na ukrytym w najdalszym zakątku lasu starym cmentarzyku ciągle kwitną jabłonie? Tylko uważaj, ich piękny zapach niesie śmierć, a jeśli w nocy usłyszysz kroki na schodach, najpewniej jest już za późno…

„Bezgłos” to mroczniejsza odsłona charakterystycznej dla Katarzyny Puzyńskiej opowieści o pozornie sielskim małym miasteczku. Horror miesza się tu z kryminałem i wątkami słowiańskimi. Jak zwykle jednak najważniejsi są ludzie. To oni skrywają najgorsze sekrety.

Książki autorki tworzą uniwersum, w którym fani jej twórczości wytropią intertekstualne nawiązania, a nowi czytelnicy znajdą wciągające, pełne tajemnic i grozy opowieści z mocną podbudową psychologiczną, ale też nutą czarnego humoru."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Jeżeli autorka bestsellerowych kryminałów bierze się za horror, to zdecydowanie jest to powód do sięgnięcia po tę książkę. A jak jeszcze do tego pojawiają się wątki słowiańskie, to dla mnie jest to must read. 

Wydawnictwo Prószyński i s-ka, HORROR, premiera 07.11.2023

7. „Orient” Maciej Siembieda 

"Nowe, zdumiewające śledztwo Jakuba Kani zaprowadzi go do Chin – państwa wielkich pieniędzy i ambicji, wielkiej mafii i… wielkich zagadek

W Terespolu przed kolekturą lotto omdlewa człowiek, a z jego rąk wypada kupon z sześcioma zwycięskimi liczbami. W tym samym czasie siedem tysięcy osiemset trzydzieści kilometrów dalej pewien mężczyzna opracowuje plan, który ma przynieść miliardowe zyski i zmienić układ sił w jednym z najważniejszych państw Europy.

Co w tym czasie robi były prokurator IPN-u Jakub Kania? Właśnie dostał nową pracę i misję, a ta zawiedzie go do Szanghaju i wplącze w śmiertelnie niebezpieczną intrygę, w której ważną rolę odegrają chińskie triady, polskie służby specjalne i… zbieracze złomu spod Terespola. Najważniejsza jest jednak zagadka zaginięcia gdzieś między Polską a Chinami najsłynniejszego pociągu na świecie. Warto dodać, że śladami Kani wyrusza jego dobra znajoma kapitan Teresa Barska.

Siembieda w pełnej rozmachu powieści, jak zwykle mistrzowsko łącząc fakty i fikcję, ujawnia tajemnice chińskiej mafii i jej powiązania z komunistycznym państwem, zdradza sekrety wywiadów oraz – z wyjątkowym poczuciem humoru – branży złomiarskiej. Prowadzi przy tym błyskotliwą rozprawę o hazardzie, lojalności, zemście, przeznaczeniu oraz… depresji.

W jaki sposób uwielbiany przez czytelników Jakub Kania – mężczyzna z wybaczalną nadwagą i unikalnym talentem do rozwiązywania historycznych zagadek – wybrnie z kłopotów i uniknie pułapek, które zastawiają na niego najniebezpieczniejsi ludzie na świecie? Tak jak zawsze: inteligentnie i brawurowo, a przede wszystkim w zupełnie niespodziewany dla czytelników sposób."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Czy pana Siembiedę trzeba jeszcze w ogóle komuś przedstawiać? Oto powraca do czytelników z kolejną odsłoną losów Jakuba Kani. Zapowiada się pełna zagadek sensacyjna lektura, która porywa nas aż do Chin. Jestem bardzo ciekawa tej powieści zwłaszcza, że dawno nie sięgałam po książki tego typu.

Wydawnictwo Agora, SENSACJA/KRYMINAŁ, premiera 08.11.2023

8. „Siostry z lasu” Adrianna Trzepiota 

"W każdym z nas drzemie potężna pierwotna siła. Mazurskie lasy skrywają wiele tajemnic, ale największą z nich są obdarzone nadprzyrodzonymi mocami kasztanowowłose Traszka, Bachira i Tove. Wrażliwa i pomocna Traszka rozumie mowę zwierząt, rozważna Bachira posiada dar przemiany, a porywcza Tove zostaje piastunką kości i podąża śladami przodkiń czarownic, które zostały zamordowane w bestialski sposób, pragnąc w ten sposób oddać im godność i pochować zgodnie ze starodawnymi zwyczajami. Wychowywane przez babkę żyją spokojnie aż do momentu, kiedy ich życie zostanie zagrożone przez zbójecką szajkę. Oraz przez miłość, która oprócz rozkoszy przynosi ból i śmierć. Kogo spotkają na swej drodze? Dokąd zawędrują? Kim jest Gorhan, potrafiący śpiewem przywołać ławicę ryb, i dlaczego nosi przy sobie bursztyn? Jaką tajemnicę skrywa mały Janek oraz sędziwa Irma mieszkająca w pobliżu szmaragdowego jeziora? Czym są cienie rodowe, towarzyszące Tove od narodzin? Co kryje się po drugiej stronie księżyca? Adrianna Trzepiota zabiera nas do pachnącego ziołami i skrzącego magią świata słowiańskich wierzeń, tkając baśniową opowieść o niezwykłej sile drzemiącej w kobiecie, którą kieruje… miłość."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Uwielbiam powieści o kobietach, a jeżeli do tego pojawiają się nadnaturalne zdolności związane z przyrodą, to ja już wiem, że ta książka przypadnie mi do gustu. Tutaj ponadto ponownie wkraczamy w świat słowiańskich wierzeń i tajemniczego baśniowego świata.

Wydawnictwo Skarpa Warszawska, LITERATURA PIĘKNA, premiera 08.11.2023

9. „Upadek Númenoru”J.R.R. Tolkien 

"OPOWIEDZIANA PO RAZ PIERWSZY PASJONUJĄCA HISTORIA WZLOTU I UPADKU WYSPIARSKIEGO KRÓLESTWA NÚMENOR.

J.R.R. Tolkien powiedział kiedyś o Drugiej Erze Śródziemia, że "to mroczne czasy, i nie opisuję (ani nie potrzebuję opisywać) zbyt wielu epizodów z jej historii". I przez wiele lat czytelnicy musieli się zadowolić jedynie intrygującymi wzmiankami o niej na stronach Władcy Pierścieni i dodatków, wspominających o wykuciu Pierścieni Władzy, wzniesieniu Barad-dûru i rosnących wpływach Saurona.

Dopiero gdy Christopher Tolkien po śmierci ojca opublikował Silmarillion, pojawiła się możliwość opowiedzenia pełniejszej historii Drugiej Ery. Jeszcze więcej informacji na ten temat pojawiło się w kolejnych publikacjach, najpierw w Niedokończonych opowieściach Śródziemia i Númenoru, a potem w monumentalnej dwunastotomowej Historii Śródziemia, w której syn pisarza zgromadził i omówił liczne dalsze opowieści ojca, często zachowane jedynie w formie brudnopisów.

Teraz zaś Brian Sibley, trzymając się chronologii z "Rachuby lat", zamieszczonej w dodatkach do Władcy Pierścieni, skompilował nową kronikę Drugiej Ery Śródziemia, opowiedzianą głównie słowami samego J.R.R. Tolkiena, pochodzącymi z różnych publikowanych tekstów i zilustrowaną zupełnie nowymi akwarelami i szkicami nestora grafiki tolkienowskiej, Alana Lee."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Po prostu dlatego, że to J.R.R. Tolkien. Pozycja obowiązkowa dla fanów Śródziemia i twórczości tego wybitnego pisarza. Książka dla wszystkich, chcących poszerzyć swoją wiedzę ze świata Władcy Pierścieni.

Wydawnictwo Zysk i s-ka, FANTASTYKA, premiera 14.11.2023

10. „Znachor” Tadeusz Dołęga-Mostowicz

"Powieść Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza napisana w 1937 roku należy do klasyki polskiej literatury.

Znany chirurg, profesor Rafał Wilczur, dowiaduje się, że porzuciła go żona. Zrozpaczony mężczyzna upija się i pada ofiarą bandytów. Ciężko pobity doznaje amnezji. Nie wie, kim jest, wędruje po wsiach i podejmuje się przypadkowych prac. Zostaje przygarnięty przez wiejskiego gospodarza i zaczyna leczyć ludzi jako Antoni Kosiba.

Gdy mimo prymitywnych warunków, przeprowadza udaną operację na kalekim synu gospodarza, sława znachora zaczyna się rozprzestrzeniać nie tylko w najbliższej okolicy.

Niezwykła popularność Znachora przyczyniła się do powstania popularnej ekranizacji z 1981 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Dlaczego akurat ten tytuł?
Czy jest jeszcze ktoś, kto nie oglądał kultowej ekranizacji „Znachora”? Jestem wielką fanką zarówno często powtarzanej dawnej wersji filmu, jak i tej najnowszej, która króluje na Netfliksie. Już od jakiegoś czasu przymierzam się do przeczytania książki, a skoro teraz pojawi się takie piękne wydanie, nie mam już żadnych wymówek.

Wydawnictwo Świat Książki, LITERATURA PIĘKNA, premiera 15.11.2023

11. „Klątwa pramatki” Joanna Miszczuk 

"Powracają niezwykłe bohaterki bestsellerowego cyklu Joanny Miszczuk!

Asia i Kemal mieszkają w Berlinie. Tempo życia sprawia, że oboje coraz bardziej oddalają się od siebie. Córka Asi, siedemnastoletnia Kamila, boryka się nie tylko z typowymi problemami nastolatek, lecz również ze schedą po prababkach. Odziedziczyła po nich tajemniczy dar: gorące, leczące ręce i pojawiające się co jakiś czas dziwne, niezrozumiałe wizje.

Przeszukując stare rodzinne dokumenty, Kamila odnajduje kolejne kobiety z przeszłości, które posiadały ową zdolność. W jej wizjach pojawia się protoplastka rodu, tajemnicza Ewa z Głogowa. Poznaje następne antenatki, mądre, silne kobiety, z uporem broniące swej niezależności w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ale co łączy rzymianki Olimpię Maidalchini, Marię Flaminię Giustiniani i Olimpię Barberini z Teklą Nesselrode, matką Marii Kalergis?

Nowa opowieść z cyklu „Sekret dziedzictwa” o fascynujących potomkiniach wyjątkowych kobiet, których majątkiem jest miłość, odwaga i niezwykły dar."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Kto czytuje mojego bloga, ten wie, że cykl „Sekret dziedzictwa” jest jednym z moich ulubionych i często o nim wspominam. Nawet sobie nie wyobrażacie, jak się ucieszyłam, że oto pojawia się kolejny tom tej serii i poznam dalsze losy bohaterów, a głównie bohaterek. Jeżeli nie znacie tego cyklu, zajrzyjcie tutaj, żeby przeczytać więcej na jego temat.

Wydawnictwo Prószyński i s-ka, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 28.11.2023

12. „Ostatni świt” Mieczysław Gorzka 

"Zakończenie bestsellerowej kryminalnej trylogii pt. Wściekłe psy.

Policjant prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa w okolicach Bytowa odkrywa, że może być to tylko odprysk większej spawy. Wszystko wskazuje na to, że w okolicznych lasach odbywają się polowania na ludzi. Niestety, obława się nie udaje i zabójca ucieka za granicę. Nadkomisarz Marcin Zakrzewski wciąż nie ma pojęcia kto stoi za zamachami na niego i jego ludzi z zespołu. Podejrzewa, że ma to związek z nierozwiązaną sprawą obrazów malowanych ludzką krwią i polowań na ludzi z lat osiemdziesiątych XX wieku. Tamtą sprawę prowadził kapitan Milicji Obywatelskiej Marek Piekło. Kiedy teraz Piekło zostaje oskarżony o zabójstwo znanego krakowskiego lekarza, Zakrzewski łączy siły z prokuratorem Andrzejem Falewiczem i razem próbują rozwikłać zagadkę polowań na ludzi.

Tymczasem za granicą zostaje zatrzymany zabójca z Bytowa – jedyny świadek, który może pomóc w rozwikłaniu sprawy i aresztowaniu organizatorów. Zakrzewski z Falewiczem podejmują szaloną decyzję. Obiecują zabójcy wolność w zamian za zeznania. Zakrzewski musi współpracować z zabójcą w sytuacji, gdy poluje na nich policja, wszystkie służby i gangsterzy. Szybko okazuje się, że zostaje sam i nie może na nikogo liczyć."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów twórczości autora. Przede mną, co prawda, cała przygoda z książkami pana Gorzki, ale myślę, że warto wiedzieć o jego najnowszej powieści. A kto jeszcze nie zna tej serii, temu przekazuję, że są to kryminały zdecydowanie warte uwagi.

Wydawnictwo Bukowy Las, KRYMINAŁ, premiera 22.11.2023

13. „Pokłosie. Opowieści z Kosodomu. Żniwa śmierci” t.3,5 Neal Shusterman 

"Dodatek do bestsellerowego cyklu żniwa śmierci

Ekscytujący i przerażający świat Kosodomu jest pełen opowieści, które czekają na odkrycie. Dlatego nie czekaj i sięgnij po „Pokłosie. Opowieści z Kosodomu”.

Od kiedy Thunderhead roztoczył opiekę nad ludzkością, do czasu gdy kosiarz Goddard próbował wywrócić wszystko do góry nogami, minęły całe wieki. Ludzie żyli bez głodu, chorób i śmierci, a kosiarze kontrolowali liczebność populacji.

Pokłosie. Opowieści z Kosodomu to zbiór opowiadań osadzonych w uniwersum Żniw śmierci. Kolejne historie nie tylko rozwijają fabułę trylogii, lecz także wyjaśniają genezę niektórych zdarzeń. Pojawiają się również nowi kosiarze!

Neal Shusterman wraz z Davidem Yoonem, Jarrodem Shustermanem, Sofíą Lapuente, Michaelem H. Payne’em, Michelle Knowlden i Joelle Shusterman zabiorą was z powrotem do niezwykłego świata Żniw śmierci.

„Fani serii „Żniwa Śmierci” będą zadowoleni z tej porywającej kontynuacji.” School Library Journal

„Fani będą zachwyceni różnorodnymi opowieściami, które poruszają tematy sztuki, znaczenia i moralności w świecie po śmierci ze skuteczną mieszanką humoru, przemocy i delikatnego absurdu.” Publishers Weekly"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Coś dla fanów cyklu Żniwa Śmierci. Cyklu, który zaskarbił sobie tak wielu miłośników na całym świecie. Osobiście zaczęłam pierwszy tom i to jedna z tych książek, które wciągają od samego początku, od pierwszej strony. 

Wydawnictwo Uroboros, FANTASTYKA, premiera 22.11.2023

14. „Zemsta byłych żon” Anna Matusiak 

"Miały wszystko: piękne domy, luksusowe samochody, garderoby wypełnione najelegantszymi markami. Jeździły na egzotyczne wakacje, jadały lunche w najdroższych restauracjach, dbały o siebie w bajkowych spa, wiodąc dostatnie i kolore życie, pełne uważnej troski o... siebie. Aż do chwili, kiedy ich mężowie postanowili zamienić je na nowsze, ulepszone modele. Po pierwszym szoku, wywołanym gwałtowną zmianą życiowego statusu, cztery kobiety zostawione dla młodszych zaczynają planować zimną zemstę. Anna Matusiak śmiało kreśli scenariusz, który pokazuje, co by było, gdyby Zmowa pierwszych żon, amerykański hit ekranowy, została napisana w Polsce w drugiej dekadzie XXI wiek"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Mnie po prostu przyciągnął sam tytuł. Dobrze się bawię przy książkach, które opowiadają o kobietach dokonujących zemsty w zabawny sposób. Choć tutaj nie do końca wiem, na czym owa zemsta polega, z chęcią się o tym przekonam sięgając po tę powieść. A brzmi bardzo intrygująco.

Wydawnictwo Lekkie, LITERATURA OBYCZAJOWA, 22.11.2023

15. „Jemioła, klątwa i cholera” Magda Skubisz 

"Fascynująca kontynuacja "Aptekarki" i "Czarciego ogrodu" – pierwszych tomów Sagi rodu Tyszkowskich.

Antoni Tyszkowski upadł na dno. Katja nie chce go znać, służąca mu odpyskowuje, nawet pies go opuścił, a jego własna matka snuje smętną refleksję nad sensem macierzyństwa. W dodatku koszmarne włościańskie bachory włażą mu na plecy i wołają: „Wio!”. Ani hulanka, ani rękoczyny, ani kieliszek nie są w stanie poprawić mu nastroju. Gdy jego życie obraca się w gruzy, nadchodzi coś, co zmieni wszystko.

Zaraza.

Katja walczy do utraty tchu. Jej wrogiem jest cholera i ciemny jak tabaka w rogu doktor Roztworowski. Za sojuszników ma jedynie zioła i Batkę, którego duch nie opuszcza jej w potrzebie. Tymczasem bieszczadzkie włości Tyszkowskich kryją w sobie wiele tajemnic i mrocznych legend, w których słowo czaroducha wywołuje najgorsze skojarzenia. Niespodziewanie lud, któremu Katja chce pomóc, obrzuca ją wyzwiskami i czosnkiem, ostrzy widły i osinowe kołki.

"Z niecierpliwością czekałam na trzeci tom cyklu „Sagi rodu Tyszkowskich” i dalszy ciąg historii Katji. Tym razem przyszło jej walczyć nie tylko z patriarchalnym światem i zabobonem, ale także z epidemią cholery, która pokonuje nawet najbardziej szanowanych lekarzy. Magda Skubisz opowiada historię silnych kobiet w czasach, w których kobieta nie powinna mieć nawet własnego zdania, a co dopiero krytykować mężczyzn. I robi to w sposób niezwykle wciągający i grubo okraszony zielarską wiedzą." Anna Jankowiak @wiedzma_od_wiedzy"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Jak pewnie wiecie, jestem bardzo ciekawa twórczości autorki. Z tego powodu zamierzam w najbliższym czasie przeczytać jej „Aptekarkę”. W zasadzie jestem zainteresowana całym cyklem, a to, że właśnie pojawia się kolejny tom, tym bardziej motywuje mnie do przeczytania. Zwłaszcza, że zielarstwo, farmacja itp. to, można powiedzieć, moje życie.

Wydawnictwo Media Rodzina, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 08.11.2023

I to już wszystko, co dla Was dzisiaj przygotowałam. Czy jakiś tytuł Was zainteresował? A może Wy macie jeszcze inne propozycje na listopad?




*źródła okładek i opisów Tania Książka, Lubimy czytać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...