wtorek, 12 września 2023

15 premier września [książki]

W tym miesiącu z temat premier miesiąca z lekkim poślizgiem z powodu urlopu, niemniej nic straconego, bo sporo wrześniowych zapowiedzi dopiero przed nami. Jak zwykle przygotowałam 15 tytułów, które według mnie są warte uwagi w najbliższym czasie. Gotowi?

1. „Najważniejsze to przeżyć” Ałbena Grabowska 

"Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze…

II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I żyć dalej…

"Najważniejsze to przeżyć" – najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia.""

Dlaczego akurat ten tytuł?
Ałbena Grabowska jest mistrzynią tworzenia wspaniałych powieści rodzinnych, których losy toczą się na przestrzeni wieków. Bardzo lubię sięgać po tego typu książki, dlatego nie mogłam sobie odmówić wpisania najnowszego dzieła autorki do tego zestawienia.

Wydawnictwo Rebis, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 05.09.2023

2. „Holly” Stephen King 

"Ukochana bohaterka Stephena Kinga wyrusza w pościg za najbardziej przerażającymi ze wszystkich jej dotychczasowych przeciwników.

Holly Gibney powraca w wielkim stylu, tym razem w swojej własnej historii. Spotykamy ją w momencie, gdy zdążyła już przejść długą drogę – od Pana Mercedesa, w którym pojawiła się po raz pierwszy jako nieśmiała, ale odważna i szlachetna samotniczka, przez współpracę z Billem Hodgesem w Znalezione nie kradzione, do błyskotliwej, dzielnej detektywki z Outsidera. W Holly ekscentryczna śledcza musi zmierzyć się z parą genialnych, ale okrutnych przeciwników, którzy swoje tajemnice potrafią ukrywać jak nikt inny.

Gdy Penny Dahl zwraca się do agencji Uczciwi Znalazcy z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej zaginionej córki, Holly Gibney nie ma ochoty brać jej sprawy na swoje barki. Detektywka znajduje się w ciężkiej sytuacji – jej partner Peter jest ciężko chory, a poza tym niedawno zmarła jej matka, z którą wiązała ją skomplikowana relacja. Odpuściłaby tę sprawę, gdyby nie to coś w głosie zdesperowanej klientki. Coś, co nie pozwala jej odmówić i zmusza do wyruszenia na poszukiwania sprawcy.

Holly nie wie jeszcze, że niedaleko od miejsca, gdzie zniknęła Bonnie Dahl, mieszka małżeństwo profesorów na emeryturze, osiemdziesięciolatkowie Rodney i Emily Harris. Z pozoru są typowymi przedstawicielami klasy średniej, zakochanymi w sobie staruszkami, jednak za drzwiami doskonale utrzymanego domu skrywają potworny sekret. Jak się okaże, Holly będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje zdolności, by przechytrzyć bezwzględną i szalenie przebiegłą parę i odkryć prawdę – makabryczną, przerażającą i mrożącą krew w żyłach.

Dlaczego akurat ten tytuł?
Króla horroru nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Można powiedzieć, że tak się przyczajam do sięgnięcia po kolejne powieści mistrza i powoli robię listę, które jego książki przeczytać w pierwszej kolejności. Prawdopodobnie niebawem będę mieć więcej czasu, dzięki czemu uda mi się je nadrobić. Jak wiadomo King słynie również grubości swoich powieści. Niemniej, wracając do tego konkretnego tytułu z pewnością chętnie sięgną po niego fani "Pana Mercedesa" czy "Znalezione nie kradzione".

Wydawnictwo Albatros, HORROR, premiera 05.09.2023

3. „Smak brzoskwini” Joanna Mroczkowska 

"Jest 2135 rok. W Varsie, dawnej Warszawie, świeżo upieczona dziennikarka ledwo wiąże koniec z końcem. Zdeterminowana, by poprawić swoją sytuację, skupia się na stażu w jedynej liczącej się firmie medialnej. Tego dnia nic nie idzie po jej myśli. Nie sprzyja jej ani pogoda, ani technologia. Na dodatek niespodziewanie dzwoni do niej ojciec, który zniknął z jej życia lata temu, i ostrzega ją, że coś się wydarzy. Po chwili zostaje napadnięta. Budzi się po pięćsetletniej hibernacji w opuszczonej bazie naukowej i orientuje się, że warunki atmosferyczne na zewnątrz są zabójcze dla ludzi. Na domiar złego z powodu nieoczekiwanej awarii jest zmuszona natychmiast opuścić to miejsce. W bazie znajduje urządzenie, które teoretycznie ma zagwarantować jej przetrwanie. Niestety w wyniku pewnych komplikacji, nawet jeśli zadziała ono poprawnie, będzie mogła go używać tylko przez dwa tygodnie. Co się stało? Kto ją zahibernował i dlaczego? Jak wygląda teraz świat? Czy na zewnątrz rzeczywiście nie da się żyć? Czy ludzie przetrwali? Czy ona zdoła przeżyć, gdy minie czternaście dni? I co ma z tym wszystkim wspólnego jej ojciec?"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Bardzo zaintrygował mnie opis tej książki. Zapowiada się wyjątkowo ciekawa lektura z gatunku postapokaliptycznego science fiction z nutą kryminału, a być może sensacji. Do tego ta przykuwająca uwagę okładka, choć jak wiemy, po niej nie ocenia się książki. Ta powieść w pierwszej kolejności trafia na moją wrześniową listę zakupową.

Wydawnictwo Vibe, SCIENCE FICTION, premiera 15.09.2023

4. „Ostatnia wielka księżna” Bryn Turnbull 

"Ostatnia wielka księżna” oczami Olgi Romanowej ukazuje upadek cesarstwa rosyjskiego i tragiczną historię rodziny cara Mikołaja II.

Wielka Księżna Olga Romanowa dojrzewa w obliczu odchodzących wielkich dynastii Europy. Nawet gdy w stolicy narastają niepokoje, jest zadowolona z życia w bezpiecznym miejscu, które rodzice zbudowali dla niej, jej trzech sióstr i brata. Rodzina mieszka w ukryciu z powodu złego stanu zdrowia matki i sekretnej przypadłości brata Aleksieja. Sytuacji nie poprawiają rosnące kontrowersje wokół mnicha Grigorija Rasputina, którego caryca obdarza zaufaniem.

Powieść pokazuje pragnienia Olgi, by wyfrunąć z bezpiecznego gniazda. Jednak wychowana pod kloszem dziewczyna nie jest przygotowana na spotkania z bywalcami i bywalczyniami salonów petersburskich. Boleśnie przekonuje się o tym na słynnych herbatkach, które jej ciotka organizuje na dziedzińcu w Sankt Petersburgu. W świecie wystawnych balów, skandalicznych flirtów i szeptów w kuluarach Olga poznaje przystojnego żołnierza, Pawła Woronowa. Mężczyzna dostrzega w niej siłę, blask i charakter. Oboje są sobą zauroczeni.

Wszystko się zmienia, gdy nadchodzi wojna. Siostry Romanow porzucają wytworne suknie na rzecz pielęgniarskich fartuchów i pomagają w opiece nad rannymi żołnierzami.

„Ostatnia wielka księżna” to prawdziwa gratka dla fanów i fanek powieści historycznych, która od środka pokazuje losy rodziny Romanowów."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Lubię sięgać po książki historyczne, a dynastią Romanowów interesuję się już od jakiegoś czasu. Z wielką przyjemnością sięgnę zatem po tę powieść. Tym bardziej, że już zgarnia ona bardzo pozytywne opinie. 

Wydawnictwo Kobiece, LITERATURA HISTORYCZNA, premiera 06.09.2023

5. „The long game” Elena Armas 

"Autorka bestsellerowego „The Spanish Love Deception” powraca z nową powieścią! Najbardziej ryzykowna gra to ta, w której stawką jest twoje serce.

Adalyn Reyes ma idealnie zaplanowany każdy dzień: wstaje o świcie, jedzie do siedziby drużyny piłkarskiej Miami Flames, ciężko pracuje, wraca do domu. Kiedy nagranie jej starcia z maskotką drużyny wycieka do internetu i staje się wiralem, ta rutyna się kończy. Właściciel klubu nie zwalnia Adalyn, tylko daje jej nowe zadanie – by odzyskać dobre imię, ma odbudować drużynę Green Warriors.

Sęk w tym, że klub jest w Karolinie Północnej, jego zawodnicy trenują w strojach baletowych, hodują kozy i… są dziewięciolatkami. Na szczęście w miasteczku przebywa Cameron Caldani, znany bramkarz, który mógłby pomóc Adalyn wprowadzić drużynę do wyższej ligi. Jednak po fatalnym pierwszym spotkaniu (słowa klucze: kogut, zderzak, noga Camerona) dziewczyna raczej nie ma co liczyć na współpracę. Ale jest zdeterminowana, by z niesfornych dzieciaków zrobić gwiazdy piłki nożnej – z pomocą Cama lub bez niej."

Nawet na końcu świata gra toczy się dalej!

Dlaczego akurat ten tytuł?
Przyznaję, że ostatni trend na tego typu okładki jakoś mnie z góry zniechęca do sięgania po obdarzone nimi książki. Niemniej, tym razem postanowiłam zrobić wyjątek, bo opis zapowiada pełną humoru historię z potencjałem na świetną komediową ekranizację.

Wydawnictwo Otwarte, LITERATURA OBYCZAJOWA, 27.09.2023

6. „Szpital Filomeny” Graham Masterton 

"Idealna książka dla fanów Lśnienia Stephena Kinga, Nawiedzonego domu na wzgórzu Shirley Jackson czy Kobiety w czerni Susan Hill.

Hołd dla klasycznego horroru w nowoczesnym wydaniu.

Graham Masterton wraca do korzeni gatunku, któremu poświęcił niemal całą karierę pisarską.

I po raz kolejny potwierdza, że jest mistrzem przerażających opowieści.

W tych opuszczonych korytarzach wciąż czai się ból.

I zniszczy każdego, ktokolwiek odważy się przestąpić próg Szpitala Filomeny.

Niektóre miejsca powinny zostać zapomniane na zawsze. Ale ciężko zapomnieć o imponującej zabytkowej rezydencji położonej w ogromnym parku. Zwłaszcza jeśli żyje się z tego, że kupuje się właśnie takie budynki, odnawia je i sprzedaje za grube miliony.

Tak jak Lilian Chesterfield, która sądzi, że właśnie zrobiła świetny interes, kupując dawny szpital wojskowy. I choć od pierwszej chwili staje się jasne, że ktoś – lub coś – ukrywający się w budynku nie zamierza tolerować intruzów, Lilian nie daje za wygraną.

Nawet kiedy pojawia się dawny pacjent Szpitala Filomeny i ostrzega ją przed tym miejscem. Nawet kiedy dowiaduje się o kolejnych śmierciach. Nawet kiedy zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z czymś o wiele bardziej przerażającym niż duchy…"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Graham Masterton jest równie genialny w swojej twórczości, co Stephen King. Tutaj mamy do czynienia z klasycznym horrorem o nawiedzonym budynku, ale tym razem w nowoczesnym wydaniu. Jestem bardzo ciekawa tego tytułu, bo za takimi historiami wprost przepadam.

Wydawnictwo Albatros, HORROR, premiera 06.09.2023

7. „W cieniu błyskawic. Trylogia Magów Szkła” Brian McClellan 

"Brian McClellan, autor Trylogii Magów Prochowych, przedstawia nową historię fantasy, w której magia ma bardzo ograniczony zasób — a on powoli zaczyna się wyczerpywać...

Szaleństwo od geniuszu dzieli tylko skala sukcesu.

Spoglądając na bajecznie piękny zachód słońca rozpościerający się nad cuchnącym, krwawym błotem pobojowiska generał Demir Grappo zrozumiał, że woli towarzystwo żywych od zmarłych i przyjaciół od wrogów.
Sprzeciwiając się okrutnej tradycji chciał zmienić świat na lepsze. Oglądając konsekwencje własnych decyzji zrozumiał, że niczego nie da się zmienić. Tego dnia Demir Grappo, Książę Błyskawic, odszedł."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Kto obserwuje mojego bloga czy Instagrama, ten wie, że ostatnim czasem „przepraszam się” z fantastyką. A tutaj pojawia się nowa trylogia, nowi bohaterowie i dla mnie nowy autor, którego twórczości jeszcze nie znam. 

Wydawnictwo Fabryka Słów, FANTASTYKA, premiera 29.09.2023

8. „Do raju” Hanya Yanagihara

"Nowa, długo wyczekiwana książka autorki bestsellerowego „Małego życia”.

„Do raju” Hanyi Yanagihary to epicka i niezwykle błyskotliwa powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech stuleci w trzech różnych wersjach Ameryki. To śmiała historia o kochankach, rodzinie, stracie i ulotnej obietnicy utopii.

W alternatywnej rzeczywistości osadzonej w 1893 roku Nowy Jork należy do Wolnych Stanów. Ludzie mogą tu żyć i kochać wedle własnych upodobań – tak im się przynajmniej wydaje. Pewien neurotyczny potomek prominentnej rodziny odrzuca oświadczyny zamożnego konkurenta, ulegając urokowi niezwykle pociągającego, ale też biednego nauczyciela muzyki.

W 1993 roku na osaczonym przez epidemię AIDS Manhattanie młody Hawajczyk mieszka ze znacznie starszym i zamożniejszym partnerem. Ukrywa przed ukochanym własne traumy oraz niełatwą historię swojej rodziny, istotnie związaną z mrokami aneksji Hawajów przez Stany Zjednoczone.

W roku 2093 świat jest nękany przez epidemie i zniewolony przez rządy totalitarne. Zniszczona chorobą wnuczka wpływowego naukowca usiłuje brnąć przez życie bez wsparcia swojego dziadka, a także odnaleźć zaginionego w tajemniczych okolicznościach męża. W tej dystopijnej rzeczywistości Internet został wyłączony, prasa jest kontrolowana przez władzę, książki są zakazane, a tajna policja szpieguje ludzi za pomocą owadzich dronów.

Te trzy pozornie odrębne fabuły łączą się harmonijnie w genialną symfonię wypełnioną dźwiękami i tematami, które wzajemnie się pogłębiają i wzbogacają: choroba i leczenie przypłacone strasznymi konsekwencjami, bogactwo i nędza, słabość i siła, definicja rodziny i narodu, pycha ludzi władzy i buta rewolucjonistów, tęsknota za ziemskim rajem i jednoczesna świadomość o niemożności jego istnienia. Tym, co łączy nie tylko postaci tej powieści, ale i trzy alternatywne Ameryki, są uczucia, które definiują nas jako ludzi: lęk, miłość, wstyd, pożądanie, samotność.

„Do raju” to książka o nadzwyczajnym wydźwięku literackim, ale przede wszystkim dzieło emocjonalnej geniuszki, nominowanej do Nagrody Bookera, National Book Award i Baileys Women’s Prize for Fiction, a także laureatki prestiżowej Kirkus Prize."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Czy jest ktoś, kto nie słyszał o powieści „Małe życie”? Czy trzeba jeszcze kogoś przekonywać? Po najnowszą powieść autorki sięgnę z ogromną przyjemnością. Dystopia, epidemie, trzy łączące się fabuły. Zapowiada się naprawdę wspaniała czytelnicza uczta.

Wydawnictwo W.A.B. LITERATURA PIĘKNA, premiera 27.09.2023

9. „Złodziejka artefaktów” Meredith Cattleya

"Zora Muškatova – dzięki swoim nadzwyczajnym umiejętnościom – może włamywać się do mieszkań, pozostając niezauważona.

Dobra passa nie trwa jednak wiecznie. Zora trafia w sam środek brudnej gry miejskiego gangu, który zmusza ją do niebezpiecznej pracy. Gdy podczas kolejnego włamania zostaje przyłapana na gorącym uczynku przez przystojnego kolekcjonera – Leviego Draboňa – wszystko się zmienia.

Levi dostrzega coś, czego inni nie widzą. I chce wykorzystać Zorę do swoich celów.

Wkrótce w mieście pojawia się nowy kolekcjoner. A to oznacza tylko jedno – więcej kłopotów.

Wejdź do mrocznego świata Bydgoščy – miasta mgły, zbrodni i magii!"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Świat Bydgoščy - dla mnie brzmi bardzo sentymentalnie. Okładka przyciąga wzrok, a do tego opis wskazuje na bardzo intrygującą fabułę. Trochę akcji, trochę fantastyki, gdzieś nuta wątku miłosnego. Najbardziej ciekawi mnie magia, której podobno tutaj nie brakuje.

Wydawnictwo Dlaczemu, FANTASTYKA, premiera 09.09.2023

10. „Agentka wroga” Anna Rybakiewicz

"Wojna chciała jej wydrzeć ostatnią bliską osobę.

Musiała się poświęcić. Była mu to winna… Tylko jemu, nikomu więcej.

Na początku 1943 roku agentka Abwehry Angela Dremmler zostaje wysłana do Warszawy. Kobieta oficjalnie ma przejść na stronę wroga, a faktycznie ma wspierać niemiecki wywiad. Będąc pod ścisłą obserwacją, rozpoczyna swoją grę, w której stawką jest coś więcej niż wygrana wojna. Kilka miesięcy później Angela zostaje oskarżona o zdradę i osadzona w łomżyńskim więzieniu. Niemcy składają jej propozycję: "życie w zamian za informacje”. Wie, że jeżeli będzie milczeć, zginie, dlatego zaczyna snuć swoją opowieść o tym, jak stała się agentką wroga. Próbuje tym samym zyskać cenny czas, nie tylko dla siebie…

Balansując na granicy prawdy i kłamstwa, prowadzi podwójną grę, o którą nikt jej nie podejrzewa…

Rozkochaj w sobie wroga. Miłość to śmiertelna broń."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Miałam okazję przeczytać dwie poprzednie książki autorki. Jestem ciekawa kolejnej, choć wątek agentki wroga przewija się ostatnio dość często. Niemniej, chcę sprawdzić, czy autorce udało się stworzyć fabułę, która wnosi coś nowego.

Wydawnictwo Filia, LITERATURA OBYCZAJOWA, premiera 06.09.2023

11. „Wielka ucieczka” Robert Harris

"Opowieść o religii, zemście i władzy. Oraz o cenie, jaką muszą zapłacić ci, którzy ją sprawują.

Historia największej nagonki w dziejach siedemnastowiecznej Anglii − polowania na zabójców Karola i Stewarta.

Autor bestsellerów „Vaterland”, „Monachium”, „Autor widmo” i „Konklawe” powraca z fascynującą powieścią historyczną osnutą wokół jednego z najsłynniejszych pościgów w historii − poszukiwania dwóch Anglików zamieszanych w zabójstwo króla Karola I − i nieprzejednanego wroga, który uparcie podąża tropem zbiegów.
 
Epicka podróż przez dzikie tereny siedemnastowiecznej Nowej Anglii i polowanie bez precedensu w historii świata.

Jedna z 10 najlepszych powieści historycznych 2022 roku wg „The New York Times Book Review”.

Książka znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Waltera Scotta, jednego z najważniejszych wyróżnień przyznawanych powieściom z gatunku fikcja historyczna.

„– Przed czym uciekają?
Odpowiedź zajęła mu chwilę. Gdy wreszcie przemówił, wyszli już na zewnątrz.
– Zabili króla – powiedział cicho.”

Anglia rok 1660. Generał Edward Whalley i jego zięć, pułkownik William Goffe, wchodzą na statek wyruszający do Nowego Świata. Są ścigani za zabójstwo króla Karola I – zuchwałą egzekucję, która była punktem kulminacyjnym angielskiej wojny domowej i zwycięskim zwieńczeniem walki parlamentarzystów z rojalistami.

Minęło dziesięć lat od ścięcia króla Karola, a rojaliści powrócili do władzy. Zgodnie z postanowieniami Aktu Zapomnienia 59 mężczyzn, którzy podpisali wyrok śmierci dla króla i uczestniczyli w jego egzekucji, zostało zaocznie uznanych za winnych zdrady stanu. Niektórzy Okrągłogłowi – purytańscy zwolennicy parlamentu, z Oliverem Cromwellem na czele – zdążyli już umrzeć śmiercią naturalną. Innych schwytano i powieszono, a ich ciała poćwiartowano. Kilku skazano na dożywotnie więzienie. Ale dwóm udało się uciec i dostać na pokład okrętu płynącego do Ameryki.
 
W Londynie Richard Nayler, sekretarz ścigającego królobójców komitetu Tajnej Rady, zostaje zobowiązany do postawienia zdrajców przed wymiarem sprawiedliwości. Nayler nie cofnie się przed niczym, by należycie wykonać swoją powinność. Za schwytanie zbiegów − żywych lub martwych − właśnie wyznaczono nieprzyzwoicie hojną nagrodę…"

Dlaczego akurat ten tytuł?
Miałam już okazję poznać twórczość autora. O „Konklawe” możecie przeczytać na blogu. Tym razem przychodzi do nas z powieścią historyczną o największej nagonce w dziejach Anglii. Pościgi, akcja, zemsta, władza i religia. Czy taki zestaw gwarantuje literacki sukces? Zobaczymy.

Wydawnictwo Albatros, LITERATURA HISTORYCZNA/SENSACJA, premiera 06.09.2023 

12. „Puchar bogów. Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Rick Riordan

"Percy Jackson, żyjący w naszych czasach syn Posejdona, stara się, jak może, żeby tylko przetrwać szkołę średnią. Wielokrotnie uratował świat, walcząc z potworami, tytanami i gigantami, a teraz, po zmianie szkoły, chodzi do ostatniej klasy Liceum Alternatywnego w Nowym Jorku i ma nadzieję, że ten rok szkolny upłynie mu (wreszcie) normalnie.

Niestety bogowie nie zamierzają dać mu spokoju. Posejdon przynosi złe wieści: jeśli jego syn chce się dostać do Uniwersytetu Nowego Rzymu, musi wykonać trzy misje, żeby zdobyć trzy listy rekomendacyjne z Olimpu.

Pierwsze zadanie polega na odzyskaniu złotego pucharu Ganimedesa, podczaszego Zeusa, zanim naczynie wpadnie w niepowołane ręce. Jeden bowiem łyk z pucharu może przemienić śmiertelnika w boga – Zeusowi by się to nie spodobało… Czy Percy, jego dziewczyna Annabeth i ich przyjaciel Grover zdołają odzyskać na czas cenny kielich? A jeśli tak, to czy uda im się oprzeć pokusie skorzystania z jego mocy?

Tą pełną humoru historią „opowiadacza bogów”, osadzoną w świecie greckiej mitologii, będą zachwyceni zarówno czytelnicy, którzy do tej pory nie znali świata Percy’ego Jacksona, jak i fani wypatrujący od ponad dekady powrotu ulubionych bohaterów."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Percy'ego Jacksona uwielbiam od ponad dekady. Byłam zafascynowana tym, w jaki sposób Rick Riordan połączył współczesność z mitologią grecką. Niedawno przywiozłam sobie do odświeżenia pierwsze tomy Olimpijskich Bogów, a tymczasem  niebawem pojawi się następna książka z tego cyklu. Nie mogę się doczekać.

Wydawnictwo Galeria Książki, FANTASTYKA, premiera 26.09.2023

13. „Mroczna kołysanka” Polly Ho-Yen

"Do czego się posuniesz, by chronić swoje dziecko?

W świecie dotkniętym kryzysem bezpłodności ostatnie naturalne narodziny zdarzyły się ponad dwadzieścia lat temu. Obecnie jedyną drogą do poczęcia jest przejście bolesnego procesu indukcji. Wszystkie noworodki są ściśle monitorowane, a ich rodzice muszą przestrzegać drobiazgowych reguł, bo jeśli państwo uzna ich za niezdolnych do pełnienia obowiązków rodzicielskich, dziecko zostanie poddane ekstrakcji i umieszczone w jednym ze specjalnych kompleksów.

Kit widziała już wielu rodziców, którzy stoczyli heroiczną walkę: najpierw by spłodzić, a potem zatrzymać potomstwo. Sądziła więc, że nie chce zostać matką. Jednak gdy poznała Thomasa, urodziła im się Mimi. Wkrótce kumulacja drobnych błędów sprawia, że groźba ekstrakcji staje się coraz bardziej realna, a Kit musi zdecydować, jak daleko jest gotowa się posunąć, by nie dopuścić do utraty dziecka i rozpadu rodziny."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Zapowiada się lektura w stylu "Opowieści podręcznej", ale w przyszłości. Czuję, że ta książka może wywołać wiele emocji i skłonić do przemyśleń. Kolejna warta uwagi powieść dystopijna, która ma premierę w tym miesiącu. Na pewno przeczytam.

Wydawnictwo Insignis, SCIENCE FICTION, premiera 27.09.2023
 

14. „Dziedziczka Pecha. Akademia” Małgorzata Karpiak

"By czuć ciepło, trzeba wiedzieć, czym jest zimno. By dostrzegać światło, trzeba znać również ciemność. By wiedzieć, że ma się szczęście, trzeba doświadczyć pecha. Przeciwieństwa, które bez siebie nawzajem nie istnieją.

W kraju, który po dziesięcioleciach nadal żył w strachu przed kolejnym atakiem przeklętych wyrzutków, prewencja przed kolejną katastrofą była najwyższym priorytetem. W tym celu Akademia szkoliła pod swoimi skrzydłami wszystkich najpotrzebniejszych członków społeczeństwa: naukowców usprawniających życie; medyków, którzy je ratowali; wojowników, którzy je chronili oraz rzemieślników, którzy ich zaopatrywali.

Niestety, wśród pretendentów do nowego pokolenia obrońców znalazła się osoba, której miejsce, zdaniem wielu, było kilka metrów pod ziemią, a nie na szkoleniach bojowych. Prawo jednak stanowiło jasno – jeśli chciała zostać na powierzchni, musiała związać swoje życie ze swoim kompletnym przeciwieństwem.

Sama stanowiła zagrożenie dla wielu, ale z nim miała szansę być czymś więcej niż tylko niebezpieczeństwem."

Dlaczego akurat ten tytuł?
Kolejna powieść z gatunku fantasy, którą polecam w tym miesiącu. Czy to przypadek? Tutaj przyznaję, w pierwszej kolejności wzięłam pod uwagę okładkę i bardzo chciałam, żeby opis okazał się równie przyciągający. Na szczęście właśnie tak się okazało i już nie mogę się doczekać, aż poznam losy bohaterki, która skazana na pech może okazać się najważniejszą postacią.

Wydawnictwo Romantyczne, FANTASTYKA, premiera 14.09.2023

15. „Szóstka” Przemysław Kowalewski 

"Grudzień 1967 roku. Szczecinem wstrząsa potężna katastrofa tramwajowa. Pod kołami popularnej szóstki ginie kilkanaście osób, a kilkaset trafia do lokalnych szpitali. Dzień po wydarzeniu w mediach pojawia się informacja, wskazująca na trop, że nie był to zwykły wypadek. Cenzura blokuje przekaz. Minister spraw wewnętrznych powołuje tajną grupę, która ma zbadać kulisy wypadku. Zespół tworzą śledczy, którzy dziesięć lat wcześniej przyczynili się do rozwiązania sprawy sekty ze Wzgórza Kupały. Ugne Galant z grupą śledczych poszukuje osób ratujących pasażerów po wypadku, którzy byli świadkami niecodziennych zdarzeń podczas akcji ratunkowej. O krok przed nimi są ludzie, którzy zrobią wszystko, by prawda nie ujrzała światła dziennego.

Czy zbrodnia ku chwale Boga lub idei może zostać usprawiedliwiona?"

Dlaczego akurat ten tytuł?
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć kryminału. Tuszowanie okoliczności wypadku, czasy komunistyczne, komu zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw... Zapowiada się bardzo ciekawy, sensacyjny kryminał z katastrofą w tle. Kolejna książka z serii "muszę przeczytać".

Wydawnictwo Filia, KRYMINAŁ/SENSACJA, premiera 20.09.2023

I to byłoby na tyle, jeżeli chodzi o polecane przeze mnie wrześniowe premiery. Część już mam na swojej czytnikowej półce. Część planuję niebawem kupić. Przyznam Wam, że naprawdę trudno było mi wybrać 15 tytułów spośród całej gamy wspaniałych tytułów, jakimi raczą nas wydawnictwa w tym miesiącu. Zdecydowanie zachęca to do jesiennego czytania. 



*źródło okładek/opisów: Tania Książka, Lubimy czytać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...