sobota, 30 września 2023

„Wszystko za Everest” Jon Krakauer

Pozostając w górskim klimacie przechodzimy płynnie do najwyższych gór świata - Himalajów. Surowy, nieprzyjazny człowiekowi klimat, wieczna zima i wszechobecna śmierć, która tylko czeka na drobny ludzki błąd. Co zatem z każdym rokiem przyciąga tak wielu na szczyt Everestu? Jak może się skończyć nie do końca udana wyprawa w Himalaje? 

Książka Jona Krakauera to poniekąd reportaż z wyprawy na Everest, która miała miejsce 27 lat temu. 10 maja 1996 roku trzy ekipy rozpoczynają atak szczytowy na Mount Everest. Szczęście związane ze zdobyciem wierzchołka najwyższej góry świata zostaje zniszczone przez nadchodzącą burzę. Rozpoczyna się walka o życie...

„Wszystko za Everest” Jona Krakauera wywołało swego czasu wiele kontrowersji i wciąż budzi wiele emocji. Nic dziwnego, skoro porusza temat przetrwania, kiedy trzeba wybrać między ratowaniem siebie, a pomocą innym. Jakkolwiek trudno sobie wyobrazić taką sytuację nie doświadczając jej. Stąd też tak samo trudno ująć się za którąkolwiek ze stron. Do tego dochodzi niedotlenienie mózgu, które zdecydowanie wpływa na procesy myślowe i decyzyjne. Niemniej jednak daje to dużo do myślenia.

Pomijając aspekt moralny. W tej książce dowiadujemy się nieco o historii zdobywania Everestu. O udanych i mniej udanych próbach osiągnięcia wierzchołka. O tym, jakie uczucia towarzyszą wspinaczce po Himalajach. O tym, jak apetyt rośnie w miarę jedzenia, czyli jak przesuwa się granica chęci zdobywania coraz wyższych partii gór. W kwestii samego Everestu autor przedstawia krok po kroku, w jaki sposób przebiega trasa na szczyt, obozy, aklimatyzacja i czego się spodziewać w związku ze zmianą wysokości. 

„Wszystko za Everest” to książka o trudnych decyzjach. O moralnych wyborach, które niosą za sobą nieodwracalne konsekwencje. O trudach zdobywania najwyższych gór, a zwłaszcza tej jednej - Everestu. O zagrożeniach związanych z komercjalizacją wypraw w Himalaje. O tym, że nie każdy zdaje sobie sprawę z powagi takiej wyprawy i dlaczego pieniądze nie grają w tym najważniejszej roli. Wszak za same pieniądze nie kupi się kondycji i wytrzymałości organizmu. Wymaga to długotrwałych przygotowań, a także szacunku i pokory wobec gór. 

O nieudanej wyprawie na Everest dowiedziałam się więcej z filmu „Everest” (2015). Trzeba jednak zaznaczyć, że ekranizacja nie oddaje w pełni tego, co wydarzyło się na Evereście w 1996 roku. Z ciekawości sięgnęłam zatem po audiobooka „Wszystko za Everest” (lektor: Andrzej Hausner).


Współpraca reklamowa z Audioteką

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...