czwartek, 30 maja 2024

15 premier czerwca [książki]

Słuchajcie, a raczej czytajcie. Uporałam się nieco z różnymi obowiązkami i tym razem udało mi się przysiąść do zbliżających się premier miesiąca. A wiedzcie, że czerwiec szykuje się niesamowicie pod względem nowości w księgarniach. Jest w czym wybierać. Aby tradycji stało się zadość, przygotowałam 15 tytułów, które według mnie są warte uwagi w czerwcu 2024. Gotowi?

1. „Obiecaj, że wrócisz” Barbara Wysoczańska 

Barbara Wysoczańska to jedna z tych autorek, które potrafią wzbudzać emocje w swoich powieściach. Jej „Cena wolności” była jedną z najlepszych książek, jakie przeczytałam w 2023 roku. Tym razem chętnie sięgnę po jej nowość.

Tym razem fabuła osadzona jest w czasach II wojny światowej. Karolina Kornacka – młoda żona polskiego oficera mieszka u teściów i wygląda powrotu swojego męża z obozu jenieckiego znajdującego się w ZSRR. Tymczasem dom Kornackich przejmuje oficer SS Friedrich Weber i jego żona Lenia.

W tym samym czasie ogłoszona zostaje amnestia dla polskich jeńców. Z więzienia NKWD zostaje wypuszczony Waldek Romanowicz – przyjaciel zaginionego porucznika Kornackiego. Polski rząd w Londynie wysyła go do Warszawy jako szkolonego żołnierza AK. Mężczyzna ma też inną, osobistą misję. Przybywa z pomocą Karolinie...

Tymczasem w lesie katyńskim Niemcy odkrywają tysiące zwłok polskich jeńców...

Wydawnictwo Filia, OBYCZAJOWE, premiera 05.06.2024

2. „Eksponat” Katarzyna Puzyńska 

Ok, przyznaję się bez bicia, że już wielokrotnie zabierałam się za przeczytanie Lipowa i do teraz się nie zebrałam. Nie wynika to jednak z tego, że mam jakąś awersję do tej serii. Wręcz przeciwnie, bardzo chcę ją przeczytać. Wiem, że ma mnóstwo fanów i właśnie dla tych fanów wspaniała wiadomość, bo oto wkracza nowy cykl, ale ze znaną bohaterką.

Komisarz Klementyna Kopp chce wyruszyć w podróż życia, ale bez zdradzania powodów swojej wycieczki. Ma wyjątkowy talent do wplątywania się w różne kłopoty niezależnie od tego, gdzie akurat się znajduje. Wybór miejsca pada na miasteczko Last Stop na Florydzie, które zdaje się ukrywać całkiem sporo tajemnic. Kobieta postanawia przyjrzeć się bliżej miejscowości, tym bardziej, że jej podróż nie ma konkretnego celu, a całe dotychczasowe życie zostawiła za sobą.

W pewnym momencie jest świadkiem napaści na drobną kobietę. Klementyna nie pozwala, by złoczyńcom uszło cokolwiek płazem. Rzuca się na pomoc ofierze, choć oprawcy są dużo silniejsi. W tej całej akcji przypadkiem natrafia na topielca i zostaje wplątana w intrygę sięgającą niemal całe wschodnie i południowe Stany Zjednoczone.

Tymczasem bogaty pisarz organizuje na swojej prywatnej wyspie nocny ultramaraton. Zaproszenie przyjmują najznakomitsi zawodnicy i ich trenerzy. Ernest Miller nie wie, że każdy z gości skrywa mroczny sekret. Tuż przed startem brakuje jednego uczestnika, a na trasie nie brakuje niebezpieczeństw. Ktoś ewidentnie czyha na gospodarzy imprezy oraz gości przyglądających się wyścigowi. W tym czasie w rezydencji zostaje znalezione ciało. Obrażenia dają wiele do myślenia...

Wydawnictwo Prószyński Media, KRYMINAŁ, premiera 18.06.2024

3. „Powiedzmy, że Piontek” Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch jest autorem jedynym w swoim rodzaju. Jego powieści nie są łatwe w odbiorze, ale zachwycają stylem. Uwielbiam „Chołod”, przepadam za „Królem”, chętnie zatem sprawdzę „Powiedzmy, że Piontek”

Powiedzmy, że jest to gra z czytelnikami. Podobno wciąga, jest błyskotliwa, przepełniona niespodziankami i odniesieniami do współczesności..

Erwin Piontek jest 73-letnim górnikiem. Postanawia wybrać się w rejs dookoła świata. Nie wybiera jednak komfortowych warunków. Podróżuje starym jachtem żaglowym Venus. Ma założony stary, wysłużony sztormiak, czerwoną wełnianą czapkę, harcerską busolę w żeglarskim worku i idealnie obliczony prowiant. Jego ambitny plan zakłada, że nie będzie zawijać do żadnego portu przez całe dwadzieścia dziewięć tysięcy mil.

Powiedzmy, że los bywa przekorny. Zamiast żeglować, Piontek leży na czerwonej ziemi w dolinie rzeki Auob, która jest wyschnięta. Zamiast sztormiaka ma sztruksową bluzę mundurową, pas z szelkami i osiem ładownic na amunicję.

A może jest jeszcze inaczej? Może Erwin to tak naprawdę sobowtór jednego dyrektora?

Dowiemy się tego po przeczytaniu książki. Powiedzmy...

Wydawnictwo Literackie, PIĘKNA, premiera 05.06.2024

4. „Córki bogini Mokosz” Elwira Dresler-Janik 

Uwielbiam powieści, które nawiązują do mitologii słowiańskiej. Jak zatem miałabym nie zwrócić uwagi na „Córki bogini Mokosz”? W dodatku ta powieść jest tak pięknie wydana.

W pewną burzową noc przychodzi na świat niewidoma dziewczynka. Niestety, jej matka umiera podczas porodu. Dziecko wychowują bracia i siostry, którzy dorastają pod ciężką ręką ojca – pijaka. Ten sprzedaje najstarszą z córek – Wszechborę. Od teraz jest ona w posiadaniu żercy i ma służyć bogini Mokosz. Drogi rodzeństwa rozchodzą się, jednak los sprawia, że znów łączą siły, by pomóc Wszechborze, choć każdemu z nich zagraża Śmiercicha.

Leszygród to kuszące pięknym śpiewem topielice, kapłanki bogini Mokosz, pazerny żerca i plemię dzielnych wojowniczek z Szepczącego Lasu. Do tego rudowłosa skazana na stos za czary. Ogrom barwnych postaci, ale jeszcze nie wiadomo, komu ufać, a kogo się wystrzegać.

Wydawnictwo Replika, FANTASTYKA, premiera 18.06.2024

5. „Dom nad srebrną wodą” Anna Szczęsna 

Ostatnio dość często sięgam po obyczajówki. Lubię zatopić się w ten zwykły świat, w którym okazuje się, że wiele osób ma problemy podobne do mnie. Daje to takie poczucie wsparcia i przekonania, że nie jest się samemu.

Natalia co roku zaprasza swoje przyjaciółki do domku nad jeziorem. Obcowanie z naturą, odpoczynek i spędzanie czasu we własnym towarzystwie to coś, czego każdy czasami potrzebuje. Niestety, od samego początku towarzyszy im pech. Gwałtowna burza zmusza kobiety do pozostania w domu, ale w jego pobliżu dostrzegają czyjeś ślady. Nie czują się bezpiecznie, a poczucie izolacji tylko potęguje dyskomfort. Między przyjaciółkami dochodzi do wielu nieporozumień. Jeżeli nie chcą, by ten wyjazd zakończył ich przyjaźń, muszą skonfrontować się z wydarzeniem sprzed lat i trudną przeszłością...

Wydawnictwo Filia, OBYCZAJOWE, premiera 05.06.2024

6. „Znaki zodiaku” Maciej Marcisz 

Uwielbiam Włochy i klimat tego kraju. Między innymi dlatego zainteresowała mnie ta książka. Nie ukrywam, okładka też jest intrygująca. Zapowiada się ciekawa lektura zadająca wiele ważnych, życiowych pytań. O pragnieniu zmian, o tożsamości, o różnych napięciach.

Maks jest pisarzem i zapowiada się, że niebawem otrzyma najważniejszą nagrodę literacką w kraju. Sławę uzyskał dzięki autobiograficznej trylogii, w której opisał swoje trudne dzieciństwo. Biedę, życie wśród przegranych przemian, dyskryminację i dysfunkcyjną rodzinę. Teraz problemem jest ktoś, kto podważa autentyczność tej historii.

Tymczasem jego przyjaciółka Ida właśnie się zaręczyła. Szczęście tłumi jednak praca, w której kobieta czuje się wypalona. Pewnego dnia nie wytrzymuje. Wychodzi z domu, błąka się po mieście, aż w ostateczności udaje się do szpitala psychiatrycznego, z którego wychodzi z półrocznym zwolnieniem lekarskim.

Przyjaciele postanawiają wyjechać do rezydencji ich znajomej w Toskanii. Spędzają tam wakacje, gdzie upalne lato, piękne widoki i wolny czas sprzyjają odpoczywaniu i układaniu wizji życia. Lub jego zupełnego zniszczenia...

Wydawnictwo W.A.B.,PIĘKNA, premiera 05.06.2024

7. „Turnia” Anna Klejzerowicz 

Tatry to moje ukochane miejsce w Polsce. Sięgam po praktycznie wszystkie powieści, których akcja dzieje się właśnie tam. Dlatego nie mogłam odmówić sobie w tym zestawieniu nowej książki Anny Klejzerowicz pt. „Turnia”. Tym bardziej, że to kryminał z nawiązaniem do przeszłości.

Lata 90-te. W rejonie Czerwonych Wierchów znika bez śladu pewna artystka, dziennikarka, a do niedawna ratowniczka górska. Trzydzieści lat później przyjeżdża jej siostrzenica – Lena. Dziewczyna jest studentką dziennikarstwa. Postanawia odkryć prawdę dotyczącą zaginięcia swojej ciotki. Musi w pewnym sensie przenieść się w przeszłość. Odtworzyć ostatnie chwile Karoliny, poznać ludzi, z którymi przebywała i zrozumieć jej wybory.

Wkrótce samej Lenie grozi niebezpieczeństwo...

Wydawnictwo Purple Book, KRYMINAŁ, premiera 19.06.2024

8. „Kuszenie” Katarzyna Berenika Miszczuk 

Powtarzam to od lat, że seria Kwiat Paproci jest jedną z moich ulubionych. Ci bohaterowie, ten słowiański klimat, a do tego dobry humor. Dlatego bardzo się cieszę, że niebawem pojawi się nowa książka autorki. Na pewno ją przeczytam.

Ewa jest członkinią silnego kobiecego rodu. Chociaż skończyła trzydzieści lat, nadal mieszka z matką, babcią i prababcią. Pewnego dnia postanawia jednak zmienić swoje życie. Rzuca pracę i decyduje się kupić pensjonat w Bieszczadach. Pełna zapału jest przekonana, że wyprowadzka to idealny pomysł. Okazuje się jednak, że o budynku krążą miejscowe legendy, a mieszkańcy wsi, w tym nowo poznany księgowy Adam, zdecydowanie odradzają Ewie kupno nieruchomości.

Kobieta postanawia zatem rozwikłać tajemnice związane z pensjonatem i jego poprzednimi właścicielami, którzy nie skończyli zbyt dobrze...

Wydawnictwo Mięta, FANTASTYKA, premiera 19.06.2024

9. „Skazany” Freida McFadden 

Wszyscy bardzo sobie chwalili „Pomoc domową”, czyli wcześniejszy thriller autorstwa Freidy McFadden. Ja, oczywiście, jeszcze go nie przeczytałam, choć mam go na liście „must read”. Niemniej, już na dniach pojawi się kolejna powieść autorki, czyli „Skazany”.

Istnieją trzy zasady, których Brooke Sullivan musi przestrzegać jako nowa pielęgniarka w męskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze:
1) Traktować wszystkich więźniów z szacunkiem.
2) W żadnej sytuacji nie ujawniać danych osobowych.
3) Nigdy, PRZENIGDY, nie nawiązywać więzi z osadzonymi.

Nikt z personelu nie orientuje się, że Brooke nie trzymała się tych reguł. Nikt nie wie, że coś ją łączy z Shanem Nelsonem – najbardziej znanym i niebezpiecznym więźniem zakładu.

Lata wcześniej mężczyzna był licealną miłością Brooke i nie wszyscy wiedzą, że to właśnie przez jej zeznania Nelson trafił do więzienia. Wie o tym jednak sam Shan i nie ma zamiaru zapomnieć...

Wydawnictwo Czwarta Strona, THRILLER, premiera 05.06.2024

10. „Rzym. Historia wiecznego miasta” Ferdinand Addis

Rzym. Jak dotąd miasto, które pokochałam najbardziej ze wszystkich, jakie zwiedziłam. Ma ten niepowtarzalny klimat. Wyczuwa się majestat, potęgę i wieki historii. Do tego te wszystkie sekrety i jakże tajemniczy i intrygujący Watykan. W związku z tym bardzo chętnie sięgnę po tę monumentalną książkę, żeby jeszcze bardziej zgłębić tajemnice wiecznego miasta.

Rzym przez wieki oczarowywał, kusił i inspirował budowniczych imperiów, pisarzy, filmowców i podróżników.
  
Ferdinand Addis opowiada o burzliwych losach Wiecznego Miasta i wydarzeniach, które ukształtowały jego historię: od mitycznych początków, poprzez idy marcowe, wielki pożar Nerona, panowanie Borgiów, malowanie kaplicy Sykstyńskiej, dyktaturę Benita Mussoliniego, aż po kino Federica Felliniego.

Usłysz mowy senatorów na Forum Romanum i okrzyki ludu podczas walk gladiatorów. Poczuj pod stopami kamienną nawierzchnię via Appia. Spójrz w odmęty Tybru. Poznaj historię miasta, które jak żadne inne wywiera wpływ na wyobraźnię świata.


Wydawnictwo Znak Horyzonty, HISTORIA, premiera 05.06.2024

11. „Jaśminowe babeczki” Aleksandra Rak 

Co tu dużo mówić. Jestem okładkową sroką, a wydania tych książek (nawiązuję tutaj do wcześniejszej „Herbaciarni pod Jaśminem”) są po prostu obłędne. Jednak nie samymi okładkami żyje czytelnik. Na szczęście Aleksandra Rak ma do zaoferowania także ciekawą fabułę.

Są takie chwile, kiedy odzyskujemy nadzieję, ale wciąż potrzebujemy kogoś, kto sprawi, że nasze życie będzie słodkie i barwne jak lukier na pysznej babeczce.

Cztery przyjaciółki z nową energią postanawiają dokonać pewnych zmian. Dagmara stara się udowodnić wszem i wobec, że podjęła dobrą decyzję i dokłada wszelkich starań, by nikt ani nic nie zepsuło jej marzenia o lokalu dla kobiet i moli książkowych. Gabrysia stawia wszystko na jedną kartę. Postanawia zawalczyć o siebie i swoją pasję. Honorata stawia  z kolei na asertywność wobec swojego męża, który próbuje zmusić ją do porzucenia pracy na rzecz zajęcia się domem. Niespodziewanie sprzymierzeńcem okazuje się teściowa. Alicja nie może sobie znaleźć miejsca po porodzie. Ma świadomość, że najlepszym wyjściem będzie nawiązanie kontaktu z rodzicami, choć nie będzie to łatwe. W dodatku na horyzoncie pojawia się Mariusz, który podejrzewa, że ich związek wcale nie rozpadł się z powodu, o jakim przekonywała Alicja.

Czy przyjaciółkom uda się osiągnąć zamierzone cele? Czy herbaciarnia stanie się miejscem, w którym kobiety znajdą wzajemne wsparcie? Co mają z tym wspólnego babeczki wypiekane w domu pachnącym ziołami?

Wydawnictwo Flow, OBYCZAJOWE, premiera 05.06.2024

12. „Alchemia. Powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej-Curie” Katarzyna Zyskowska 

Maria Skłodowska-Curie to wyjątkowa i bardzo ciekawa postać, która odegrała ogromną rolę w nauce. Do tej pory nie zgłębiałam informacji na temat jej życia prywatnego, ale teraz nadarzy się ku temu okazja, bo oto w drugiej połowie czerwca pojawi się nowa powieść Katarzyny Zyskowskiej poświęcona naszej wybitnej noblistce.

Maria Skłodowska-Curie – kobieta namiętna i odważna żona, matka, namiętna kochanka, skandalistka, laureatka dwóch Nagród Nobla, pierwsza kobieta profesor, która objęła katedrę na Sorbonie

Brzęk wybitej szyby. Wszędzie szkło, do pokoju wpadają kolejne kamienie. Tłum szaleńczo napiera na drzwi, wrzeszcząc: „Złodziejka mężów! Dziwka, cudzoziemka, ladacznica, Żydówka! Wynoś się stąd! Wracaj, skąd przyjechałaś!”. Okrzyki są coraz głośniejsze, Marie zasłania córce uszy. Biegną schować się na górę, tynk już pęka przy zawiasach, tłum wpada do środka…

Gdy wiadomość o jej romansie z Paulem Langevinem wyszła na jaw, Marii przyszło stawić czoła pogardzie i hipokryzji otoczenia. Chciano nawet uniemożliwić jej wyjazd na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla. W czasach, kiedy mężczyźni mogli chwalić się kolekcjami kochanek, a kobiety musiały tłumaczyć się z miłości, ona bez lęku sięgała po to, czego pragnęła.


Wydawnictwo Znak Literanova, PIĘKNA/BIOGRAFIE, premiera 19.06.2024

13. „Emily Wilde. Encyklopedia wróżek i elfów” Heather Fawcett 

Kiedy tylko zobaczyłam tę książkę, od razu wiedziałam, że nie przejdę obok niej obojętnie. Wróżki i elfy to hasła, które od razu mnie do siebie przyciągają. Tym bardziej tutaj, kiedy nie jest to stricte encyklopedia, tylko powieść z gatunku fantasy.

Emily Wilde jest profesorem i jest doskonała w wielu dziedzinach. Uchodzi za eksperta w temacie wróżek i elfów. Właśnie rozpoczęła pisanie pierwszej na świecie encyklopedii wiedzy poświęconej faerie. W świecie nadprzyrodzonych stworzeń jest wybitna, ale nie za dobrze radzi sobie ze zwykłymi śmiertelnikami. Dlatego zdecydowanie woli spędzać czas w towarzystwie książek i swojego psa Cienia i Ludku.

Pewnego dnia przyjeżdża do wioski Hranfsvik, ale niespieszno jej do nawiązywania znajomości. Nie ma również ochoty na spotkania ze swoim akademickim rywalem, choć jest on wyjątkowo przystojny. Wendell Bemblebym oczarowuje okolicznych mieszkańców, ale Emily przyprawia o irytację i wprowadza zupełnie niepotrzebny zamęt w jej życiu. Zarówno prywatnym, jak i naukowym.

Kiedy Emily zbliża się do odkrycia tajemniczych i nieuchwytnych Ukrytych, trafia na ślad zagadki. Kim tak naprawdę jest Wendell i jaki ma cel?

Wydawnictwo MAG, FANTASTYKA, premiera 05.06.2024

14. „Zaginiona księgarnia” Evie Woods 

Czy ten tytuł nie jest sam w sobie zachęceniem do przeczytania? Mi już sam temat zaginionej księgarni wystarczy, żeby się zainteresować, a jeżeli do tego mamy się przenieść do innego, cudownego świata, to tym lepiej.

W Dublinie jest pewna księgarnia. Księgarnia, która czeka, aby ktoś ją odnalazł. Opalina, Martha i Henry długo godzili się na życie w cieniu. Kiedy w końcu postanawiają przejąć stery własnego losu, trafiają pod pewien adres. Czeka tam na nich zapomniana księgarnia. Trójka dotychczas nieznajomych przekonuje się, że ich historie są równie niezwykłe, jak te z ukochanych powieści. Przeglądając coraz to ciekawsze półki przenoszą się do niesamowitego świata, gdzie nic nie jest takie, jakie się wydaje.

Wydawnictwo Insignis, FANTASTYKA, premiera 19.06.2024

15. „Komisarz. Matthew Shardlake” C.J. Sansom 

W momencie, gdy zobaczyłam porównanie do bohatera „Imienia róży” Umberto Eco, wiedziałam, że ta książka pozostanie w mojej pamięci i trafi na listę „do przeczytania”. Jestem tym bardziej ciekawa, bo pojawić ma się cały cykl, a zatem i nowa przygoda, z nowym bohaterem, który zostanie z nami na dłużej. Zobaczcie sami:

Pierwszy tom bestsellerowego cyklu, którego autor fenomenalnie splótł wątki historyczne, kryminalne i prawne z wartką akcją i przygodową fabułą. Bohaterem serii jest Matthew Shardlake – prawnik o błyskotliwym umyśle Sherlocka Holmesa i sprycie Wilhelma z Baskerville z „Imienia róży” Umberta Eco – który rozwiązuje zagadki kryminalne i stara się nie dać wciągnąć w polityczne intrygi.

Rok 1537. W Anglii dzieją się rzeczy bez precedensu. Henryk VIII odmawia uznania zwierzchnictwa papieża i ogłasza się głową Kościoła. Kraj czekają zmiany. Specjalnie przeszkoleni urzędnicy pod wodzą Thomasa Cromwella, wikariusza generalnego nowego Kościoła, wyruszają, by przeprowadzić kontrolę i rozwiązać klasztory katolickie. Duchowni i wierni stawiają opór i coraz częściej dochodzi do aktów przemocy.

W położonym na prowincji klasztorze benedyktynów w Scarnsea wydarzenia wymykają się spod kontroli i dochodzi do mrożącej krew w żyłach zbrodni. Bezgłowe ciało jednego z komisarzy, Roberta Singletona, zostaje znalezione nieopodal świątynnych zabudowań, które ktoś zbezcześcił, malując na nich bluźniercze znaki. Z klasztoru znikła także bezcenna święta relikwia – dłoń złodzieja ukrzyżowanego razem z Chrystusem. Cromwell zleca sprawę Matthew Shardlake’owi, zaufanemu prawnikowi i wielkiemu zwolennikowi reform. Shardlake, wraz z przyjacielem i asystentem Markiem, rusza tropem zagadki. Wkrótce po ich przybyciu w klasztorze dochodzi do kolejnego morderstwa. Trop prowadzi do Marka Smeatona, domniemanego kochanka niedawno straconej za cudzołóstwo królowej Anny Boleyn...

Najpopularniejszy w Europie – ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy! – cykl kryminałów historycznych, który przyniósł C.J. Sansomowi prestiżową nagrodę Diamond Dagger przyznawaną przez brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Powieści Kryminalnych. Emocjonująca podróż w czasie do mrocznej i pełnej spisków epoki Tudorów. Niezwykłe połączenie intrygi kryminalnej z barwnym, pełnym detali opisem szesnastowiecznej Anglii.


Wydawnictwo Albatros, KRYMINAŁ, premiera 19.06

To już wszystko, co na dzisiaj przygotowałam. Sami widzicie, że jest w czym przebierać. Mam nadzieję, że któryś tytuł szczególnie Was zainteresował.
*źródła: Lubimy czytać, Tania Książka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...