środa, 1 marca 2023

15 premier marca [książki]

I już mamy marzec. Jak ten czas szybko leci... A skoro rozpoczynamy nowy miesiąc, to i warto wspomnieć o książkach mających swoje premiery właśnie w marcu. Wybrałam dla Was 15 tytułów, które według mnie są warte uwagi w tym miesiącu. Gotowi?

1. „Potworem rodzisz się albo się stajesz” Tanvi Berwah 

Koral dzień w dzień walczy z potworami, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie. Ponadto jej młodsza siostra Liria zmaga się z chorobą, dlatego Koral nie ma wyjścia i musi zdobywać środki na leczenie. Morskie bestie, które są ofiarami polowań Koral, pełnią ważną rolę w Wyścigach Chwały, czyli podwodnych igrzyskach, których uczestnikami mogą być jedynie szlachetnie urodzeni mieszkańcy Solonii.

Gdy zdrowie Lirii nagle się pogarsza, Koral postanawia złamać reguły i zawalczyć o wygraną w Wyścigu. Jednym z jej przeciwników okazuje się chłopak, z którym kiedyś łączyła ją pewna relacja. Na oczach bezwzględnych i pozbawionych skrupułów widzów rozpoczyna się gra, w której zawodnicy nie cofną się przed niczym, aby zwyciężyć. Do czego będzie zdolna Koral, aby uratować siostrę?

Dlaczego warto się zainteresować?

Podejrzewam, że będzie to idealna powieść dla miłośników „Igrzysk śmierci”. Czy trzeba tutaj coś jeszcze dodawać? 😉

Fantasy/ Sci-fi, OdyseYA, premiera 22.03

2. „Warkocz ze szmaragdowego morza” Brandon Sandrson 

Do tej pory życie Warkocz było proste – zbieranie kubków przywożonych przez podróżników z dalekich zakątków świata, słuchanie opowieści przyjaciela i tym podobne. Pewnego dnia ojciec owego przyjaciela zabiera go w podróż, aby znaleźć mu życiową partnerkę. Niestety, dochodzi do tragedii, a Warkocz musi ukryć się na statku, by odnaleźć Czarodziejkę z niebezpiecznego Nocnego Morza.

Czy Warkocz będzie zdolny pozostawić swoje zwykłe, proste życie? Czy odnajdzie się pośród piratów na oceanie zarodników?

Dlaczego warto się zainteresować?

Zapowiada się lektura nie dość, że fantastyczna, to jeszcze przygodowa. Myślę, że będzie to wyjątkowo wciągająca powieść.

Fantasy/Sci-fi, MAG, premiera 22.03

3. „Nim nadejdzie lato” Erich Maria Remarque (wznowienie) 

On – zblazowany, kończący karierę kierowcy wyścigowego.

Ona – piękna, dużo młodsza, ale nieuleczalnie chora pensjonariuszka górskiego sanatorium.

Oboje po przejściach. Oboje z traumą, którą pozostawiła II wojna światowa. Nie szukając uczucia, odnajdują je w sobie choć próbują z tym walczyć.

Dlaczego warto się zainteresować?

Powieść z kolekcji Mistrzów Literatury. Opowieść o trudnym uczuciu rodzącym się w obliczu trudnych okoliczności i traumy. Nietuzinkowa, wartościowa.

Literatura piękna, Rebis, premiera 14.03

4. “Once upon a time” Anna Szafrańska 

Prawdziwa miłość istnieje tylko w książkach i tylko tam uświadczysz „i żyli długo i szczęśliwie”.

Bibliotekarka Maja jest pasjonatką książek, która przekonała się, że pierwsza miłość wcale nie jest wspaniałym zauroczeniem. Ucieka w fikcyjny świat ignorując tym samym jakichkolwiek relacji z realnymi mężczyznami. Do czasu…

Za namową przyjaciółki Maja decyduje się wziąć udział w spotkaniu klasowym. Pojawia się na nim również Kajetan – szkolna miłość dziewczyny, a aktualnie znany piłkarz grających w czołowym paryskim klubie. Ich spotkanie ma nieoczekiwany finał. Oboje zgadzają się, że powinni o tym jak najszybciej zapomnieć. W końcu różnią się od siebie diametralnie.

Los ma inny pomysł. Kilka miesięcy później Maja ląduje w Paryżu jako narzeczona Kajetana, gdzie musi odnaleźć się w celebryckim świecie dostosowując się do panujących tam zasad. Czy uroczej bibliotekarce da się skruszyć twarde serce słynnego piłkarza?

Dlaczego warto się zainteresować?

Urocza powieść obyczajowa. Idealna na zbliżające się powoli wiosenne popołudnia.

Literatura obyczajowa, Zwierciadło, premiera 08.03

5. „W ogrodzie czarownicy. Jak stworzyć i uprawiać magiczny roślinny zakątek” Arin Murphy-Hiscock

Magiczny niezbędnik dla każdej zielonej wiedźmy. Wszak każda zielona wiedźma jest blisko przyrody i stara się budować jak najlepsze relacje z naturą. Praca w ogrodzie buduje i umacnia więź z życiem roślin. Dzięki tej książce:

- poznasz i rozwiniesz duchowe podejście do żywych roślin;

- doświadczysz obcowania z energią roślin na różnych etapach ich cyklu życiowego;

- poczujesz radość i szacunek dla natury, związany z obserwowaniem kiełkowania roślin, ich wschodzeniem, wzrostem i wydawaniem owoców oraz nasion;

- zaplanujesz i zaprojektujesz swój święty ogród oraz wykorzystasz wskazówki i sztuczki dotyczące uprawy i zbiorów składników potrzebnych w warsztacie zielonej wiedźmy;

- przejmiesz kontrolę nad własną praktyką czarów i głębiej połączysz się z ziemią;

- poznasz przepisy na wykorzystanie ziół, kwiatów i grzybów w codziennej praktyce czarownicy, w kuchni oraz w leczeniu dolegliwości i chorób;

- stworzysz własną magiczną przestrzeń potrzebną do wzmocnienia praktyk duchowych.

Dlaczego warto się zainteresować?

Poradnik – niezbędnik dla wszystkich miłośników roślin. Niekoniecznie musicie interesować się czarami i magią, żeby skorzystać z porad zawartych w tej książce.

Poradnik, Wydawnictwo Kobiece, premiera 22.03

6. „Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka” C.W. Gortner 

Autor ożywia w tej książce postać Sarah Bernhard – córki kurtyzany, która przeszła niesamowitą drogę, aby stać się najsłynniejszą aktorką swojej epoki. Jej życie pełne dramatycznych zwrotów akcji nie było pozbawione skandali. Chcąc uniknąć losu swojej matki postanawia za wszelką cenę zrobić karierę jako aktorka i być niezależną. Jej tryb życia nagle zostaje zachwiany, kiedy kobieta orientuje się, że jest w ciąży. Narażona na potępienie i samotność postanawia urodzić dziecko. Mimo tego udaje jej się osiągnąć niesłychany sukces we Francji, a ekstrawagancki talent i skandaliczne zaręczyny w Londynie torują jej drogę do światowej sławy.

Dlaczego warto się zainteresować?

Już z opisu można wywnioskować, że Sarah Bernhardt była postacią na tyle interesującą i barwną, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Zapowiada się ciekawa biograficzna powieść.

Biografia, Harper Collins Polska, premiera 22.03

7. „Podwilcze” Martyna Bunda 

Autorka bestsellerów, takich jak „Nieczułość” i „Kot niebieski” powraca z nową powieścią o odkrywaniu siebie, pożądaniu i potrzebie piękna.

Kornelia mieszka z matką. Wiedzie skromne życie, gdzie dyscyplina odgrywa ważną rolę, a uczucia wydają się zbędne. Kiedy okazuje się, że ojciec i mąż nigdy nie wróci, pocieszeniem ma się stać przygarnięty pies. Sonia, bo tak zostaje nazwane zwierzę, da kobietom o wiele więcej niż mogły się spodziewać. Dzięki niej Kornelia poznaje Narcyzę, z którą połączy ją więź.

Jaką cenę przyjdzie zapłacić dziewczynie za obcowanie z nowo poznaną kobietą? Czy wejście do zupełnie innego świata wpłynie na Kornelię i jej przyszłość?

Dlaczego warto się zainteresować?

Powieść o poszukiwaniu siebie, swojej tożsamości o walce i przetrwaniu w konserwatywnym społeczeństwie.

Literatura piękna, Wydawnictwo Literackie, premiera 08.03

8. „Niebo nad Paryżem” Małgorzata Niemtur 

Francja, 1793 rok. Claire de Chauvel jest rozpieszczoną jedynaczką i idealistką. Pod pływem tajemniczej wiadomości opuszcza dom rodzinny dzień przed planowanym ślubem. W ślad za dziewczyną wyrusza Lisette Pelletier – jej dotychczasowa guwernantka. W Paryżu ich losy splatają się z Ettorem Bilottiem – synem włoskich imigrantów, którego rodzina wyjątkowo odczuła polityczne zmiany – oraz Xavierem Vitetą, który kryje pewne tajemnice.

Dlaczego warto się zainteresować?

Kolejna powieść osadzona w XVIII w. Idealna lektura dla miłośników tego typu książek. Do tego sekrety, tajemnice i dawne obyczaje.

Literatura obyczajowa, Filia, premiera 15.03

9. „Rywal diabła” Adrian Bednarek 

„Najważniejsze jest atakować tam, gdzie wróg nie będzie się bronił.”

Sun Tzu

Pewien nieznajomy chwali się, że odkrył tajemnice Soni Wodzińskiej. Od tej pory dziewczyna jest cieniem samej siebie. Nie wie, kim jest tajemniczy przeciwnik i czego tak naprawdę chce. Co gorsze, będzie musiała poradzić sobie z nim sama…

Tymczasem Kuba Sobański zdaje się prowadzić normalne życie. Jego związek rozkwita, a firma zaczyna przynosić zyski. Mężczyzna czuje się na tyle dobrze i pewnie, że postanawia odpuścić zemstę na dawnej uczennicy. Nie wie, że Sonia ma rywala, który najwyraźniej rzeczywiście zna jej mroczne sekrety, a przecież jej problemy, to problemy Kuby…

Dlaczego warto się zainteresować?

Kuba Sobański – to już wystarczy za powód, dla którego warto sięgnąć po tę książkę. Zwłaszcza, że to ostatni tom tej serii.

Kryminał, thiller, Zaczytani, premiera 08.03

10. „Ludzie z mgły” Izabela Janiszewska 

NIE KAŻDY, KTO ZBŁĄDZIŁ WE MGLE,

ODNAJDZIE DROGĘ DO DOMU.

Dziewiętnastoletnia Alicja Jarosz znika w pewien mglisty poranek. Wówczas na mieszkańców Sinic pada strach. Wzmaga go świadomość, że to nie jest pierwszy przypadek zaginięcia nastolatki, która przepadła po wejściu w mgłę zbierającą się nad łąkami. Co się stało? Czy Alicja wróci, czy zniknie tak jak poprzedni zaginięci?

Dwa miesiące później z mgły wyłania się pewien mężczyzna. Nie wie, skąd się wziął ani dlaczego ma przy sobie naszyjnik… Alicji.

Dla śledczych jest to bardzo nietypowo sprawa. Wplątują się w nią kłamstwa, lokalne legendy i własne grzechy. Czy prawda, której szukają, nie okaże się zbyt drastyczna?

Dlaczego warto się zainteresować?

Izabela Janiszewska tworzy genialne powieści. Tutaj zapowiada się wyjątkowo ciekawa fabuła rodem w zasadzie z Trójkąta Bermudzkiego…

Kryminał, thriller, Czwarta Strona, premiera, 08.03

11. „Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideon Greif 

Nikt, kto tam nie był, nigdy tego nie zrozumie - mówi wielu ocalałych z Zagłady. To zdanie jest wyjątkowo adekwatne do więźniów z Sonderkommando. Przeżyć tych ludzi nie można do niczego porównać ani pojąć ludzkim umysłem. To oni byli na samym dnie obozu koncentracyjnego.

„Sonderkommando było specjalną grupą żydowskich więźniów, którzy usuwali ciała z komór gazowych i palili zwłoki w krematoriach. Zgodnie z zaleceniem Adolfa Eichmanna, architekta masowej eksterminacji, członkowie Sonderkommando byli co pewien czas zabijani i zastępowani nową grupą więźniów. Przeżyło niewielu. Jeszcze mniej zdecydowało się mówić. Ich wstrząsające relacje zmuszają czytelnika do zmierzenia się z najtrudniejszymi pytaniami, jakie może sobie zadać człowiek.”

Dlaczego warto się zainteresować?

Dlatego, że warto sięgać po literaturę faktu z okresu II wojny światowej. Przeczytałam już jedną książkę o wspomnieniach byłego więźnia Sonderkommando. Była to wstrząsająca lektura i podejrzewam, że z tą będzie podobnie. Na pewno warto się z nią zapoznać.

Literatura faktu, Prószyński i Ska, premiera 14.03

12. „Łączniczka” Magda Knedler 

Opowieść o Annie Smoleńskiej – twórczyni Znaku Polskiej Walczącej i zapomnianej bohaterce.

Anna ma krótkie włosy, nie nosi sukienek i zawsze usuwa się w cień. Żyje we własnym świecie, jest skryta i nie przepada za kontaktem z innymi ludźmi. Kiedy wybucha II wojna światowa diametralnie się zmienia. Angażuje się walkę i pomoc innym. Przerzuca paczki, grypsy, monitoruje więzienia, dostarcza informacje o ofiarach. Któregoś dnia dowiaduje się o konkursie na projekt Znaku Polski Walczącej i… zwycięża w nim.

Symbol staje się coraz bardziej znany i straszy okupanta z każdej strony. Polakom natomiast dodaje sił w walce. Wówczas Anna zostaje złapana przez gestapo. Zostaje poddana torturom i nie wydając nikogo trafia do obozu w Auschwitz. Chociaż dziewczyna już nie może aktywnie walczyć, jej znak niesie nadzieję.

„Anna Smoleńska została aresztowana w Warszawie za działalność konspiracyjną. W 1942 roku przewieziono ją do obozu Auschwitz-Birkenau i oznaczono numerem obozowym 26008. Zmarła 19 marca 1943 roku. Miała 23 lata. Powieść Magdy Knedler powraca do dramatycznych wydarzeń z okupowanej Warszawy. Teresa Wontor-Cichy, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau”.

Dlaczego warto się zainteresować?

Zapowiada się kolejna książka osadzona fabułą w czasach II wojny światowej, jednak tym razem wyjątkowo bez wielkiej miłości między Polką, a Niemcem. Tym razem spodziewam się biograficznej powieści o postaci, o której rzeczywiście mało słychać.

Powieść historyczna, MANDO, premiera 08.03

13. „Równi bogom” Isaac Asimov (wznowienie) 

XXII wiek. Mieszkańcy Ziemi korzystają z niewyczerpanego, darmowego źródła energii. Pozostaje ono tajemnicą dla naukowców, bowiem wymiana materii zachodzi między równoległymi światami i została zainicjowana przez obcych. Okazuje się, że wcale nie jest bezpieczne. Słońce przejść w supernową, co zniszczy naszą planetę.

Prawdę zna tylko niewielu. Między nimi potępiany przez społeczeństwo naukowej, zbuntowany obcy i człowiek, który urodził się na Księżycu. Czy ktoś posłucha rad wyrzutków? Czy uda zapobiec zagładzie?

Dlaczego warto się zainteresować?

Powieść Sci-Fi z tajemnicą, społecznymi wyrzutkami i podejmowaniem ważnych decyzji. Przyznam, że dawno żadna książka z tego gatunku tak mnie nie zainteresowała opisem, jak ta.

Science Fiction, Rebis, premiera 07.03

14. „Wioska wdów. Szokująca historia morderczyń z wioski Nagyrév” Patti Mccracken 

To oparta na autentycznych wydarzeniach historia o bezwzględnych kobietach, które morderstwa traktowały jako proste rozwiązanie problemów.

Powieść true crime, która dotyczy tego, co działo się we wiosce Nagyrév na Węgrzech, gdzie mieszkanki otruły ponad 160 mężczyzn i dzieci. Działo się to w latach 1914-1929.

Główną postacią tej historii była wiejska akuszerka znana jako ciocia Suzy. Zajmowała się ona produkcją trucizny, którą następnie rozdawała kobietom z wioski zachęcając do pozbycia się niechcianych dzieci czy złych małżonków.

Ta książka dostarcza informacji, w jaki sposób niektóre kobiety pozbywały się uciążliwych, chorych krewnych czy aranżowały możliwość do objęcia spadku bez ponoszenia konsekwencji. Dopiero pewna wskazówka ujawniła te zbrodnie.

Dlaczego warto się zainteresować?

Uważam, że wszelkie książki true crime są warte uwagi. Często ujawniają niuanse, wskazówki itp. dotyczące popełnionych niegdyś zbrodni. Pozwalają poznać motywy mordercy i jego sposoby myślenia.

True crime, Mova, premiera 22.03

15. „Wspomnienia i dezinformacja” Jim Carrey, Dana Vachon 

„Nic tu nie jest prawdą i wszystko tu jest prawdą”. – Jim Carrey.

Powieść wpół autobiograficzna napisana przez Jima Carreya i Danę Vachona. Opowieść o sławie, ale i samotności, depresji i życiu w świetle Hollywood. To też historia o wszechobecnych romansach, przyjaźniach, celebrytach, uzależnieniu od znaczenia i lęku przed zapomnieniem. Wewnętrzne i zewnętrzne wzloty i upadki.

Dlaczego warto się zainteresować?

Jim Carrey jest bardzo ciekawą postacią. Znany jako niesamowity komik, bardzo dobry aktor, nosi w sobie znamiona samotności, depresji i innych problemów. Sama jestem ciekawa, jak pod tak uśmiechniętą maską ukrywał tak trudne przeżycia.

Biografia, Insignis, premiera 22.03

Czy jakiś tytuł Was szczególnie zainteresował? A może polecacie jeszcze inne książki, które będą miały premiery w marcu?


*źródła okładek: strony wydawnictw, Tania Książka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...