Dla niewtajemniczonych. Harry jest jedenastoletnim chłopcem mieszkającym u swojego wujostwa. W ciągu swojego dotychczasowego życia nie doznał miłego traktowania. Pewnego dnia otrzymuje tajemniczy list. Kto miałby do niego napisać, skoro poza wujostwem nie ma żadnej rodziny? Od tej pory życie Harry'ego diametralnie się zmieni...
W swoim blisko trzydziestoletnim życiu nie przeczytałam książki (a przeczytałam ich około 500), a w zasadzie serii, która przedstawiałaby tak genialnie wykreowany świat. Nic dziwnego, że stała się światowym fenomenem. Bo czy to nie cudowna wizja, móc przenieść się do rzeczywistości, gdzie istnieje magia? Gdzie zamiast nudnych przedmiotów są: nauka latania na miotle, zaklęcia czy transmutacja? Moim zdaniem to właśnie to stoi za sukcesem tej historii. To, że potrafi przenieść czytelnika do innego świata. Świata, gdzie nasza codzienna rzeczywistość miesza się z życiem czarodziejów i czarownic.
Pierwsza część przygód, czyli „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to też wspaniałe przedstawienie prawdziwej przyjaźni. Opowieść o odwadze i zdolności do poświęceń dla dobra innych. Nie wiem, czy w jakiejkolwiek innej książce doświadczyłam tak silnej więzi między przyjaciółmi. Pojawia się też klasyczny motyw walki dobra ze złem.
Jestem od lat pod ogromnym wrażeniem J.K. Rowling, ponieważ potrafiła stworzyć serię, w której każda część daje cząstkę do odkrycia największej zagadki mającej swoje rozwiązanie na samym końcu. Za każdym razem, gdy wracam do świata Harry'ego, uwielbiam odniesienia do poprzednich tomów. Wydawałoby się, że jakaś sytuacja, postać, miejsce czy nawet rzecz, nie miała wtedy żadnego znaczenia, a nagle kilka części dalej odgrywa kluczową rolę. Właśnie dlatego też warto rozpocząć przygodę z Harrym Potterem...
Przewaga książki nad filmem
Dobrze, zatem wiemy już pokrótce, dlaczego warto w ogóle sięgnąć po Harry'ego. Być może ktoś dzięki temu zacznie od seansu filmowego, żeby zapoznać się z tematem. Można by uznać, że skoro widziało się film, to wystarczy. I tak, do zapoznania się z tematem i ogólnym zarysem historii, owszem. Nie spodobała Ci się ekranizacja? Polecam dać drugą szansę i sięgnąć po książkę, a wówczas zweryfikować. Spodobał Ci się filmowy świat Pottera? Świetnie! A jeśli zadam Ci takie pytania:
Jak nazywa się najbardziej złośliwy i denerwujący duch zamieszkujący Hogwart?
Co miało wydarzyć się w Izbie Pamięci?
Jak to naprawdę było ze szlabanem i kogo tak naprawdę objął?
Jakie zadania trzeba było wykonać, aby dostać się do kamienia filozoficznego? Czy na podstawie filmu jesteś w stanie wymienić wszystkie?
A to tylko kilka przykładów, kiedy ujawnia się głębia treści książki, a tym samym jej przewaga nad filmem. Oczywiście, film nie może zawierać wszystkich wątków itp., bo trwałby w nieskończoność. Właśnie dlatego warto uzupełnić informacje o te zawarte w książce.
A Ty lubisz Harry'ego Pottera?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)