Rok 1941. Alicja Sambor jest chirurgiem. Pewnego dnia jej mąż zostaje rozstrzelany przez Gestapo, a ona z córką ucieka z Warszawy. Podczas ucieczki jest świadkiem wypadku, w którym zostaje ranny niemiecki żołnierz. Alicja, nie zwracając uwagi na to, kim jest ranny, udziela mu pomocy zgodnie z sumieniem. Nie wie, że tym samym na zawsze zwiąże swój los z komendantem Hizelem. Ratując ludzi niezależnie od narodowości i poglądów Alicja staje się wrogiem dla okolicznych mieszkańców i partyzantów. Jedyną osobą, która nie traktuje jej jak wroga, jest porucznik „Zając”. Z czasem kobieta stara się mu pomagać, jednocześnie nie mogąc zrezygnować z udzielania pomocy rannym Niemcom. Do tego wszystkiego nie daje jej spokoju komendant Hizel...
„Lekarka nazistów” to przede wszystkim opowieść o silnej kobiecie, która będąc lekarzem z powołania, pomimo wszelkich przeciwności, niosła pomoc. Jej odwaga i determinacja mogą wprawić w osłupienie niejednego człowieka. Dla życia i zdrowia najbliższych jest zdolna postawić na szali praktycznie wszystko. Nie ucieka przed powierzonymi jej zadaniami, chociaż niesie to za sobą ogromne ryzyko.
Ale co, jeśli w grę zaczyna wchodzić miłość? I to miłość zakazana, kontrowersyjna. Miłość, która nie miała prawa zaistnieć? Właśnie miłość, jaka łączy bohaterów, może wzbudzać wiele emocji. Oczywiście, jest to piękne uczucie, wzruszające i dające nieopisane szczęście. Bohaterka udowadnia, że miłość nie zna granic i różnicy poglądów. To uczucie, które jest w stanie wybaczyć wszystko, bo jest w zasadzie ponad wszystkim. Czy jednak w rzeczywistości taka relacja byłaby możliwa? Niektórzy mogliby wręcz uznać Alicję za negatywną postać za podejmowane przez nią decyzje. I właśnie to jest wspaniałe w tej książce, że potrafi skłonić czytelnika do różnych rozważań.
W „Lekarce nazistów” warto również przyjrzeć się ogólnej społeczności. Okoliczni mieszkańcy są nieufni, a wojna diametralnie zmieniła ich postrzeganie świata. Nie wszyscy są zdolni do sprawiedliwego osądu zwłaszcza, gdy ich bliscy stali się ofiarami nazistów. Przedstawia to dylemat, z jakim przychodzi zmierzyć się ludziom w takich ekstremalnych warunkach, jakimi są wojna i wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne. Komu można zaufać, a komu nie? Dokąd sięga granica tolerancji? Dokąd sięga granica ludzkiego honoru i wytrwałości?
Odpowiadając na pytanie z początku „Lekarka nazistów” jest książką z motywem II wojny światowej, po którą warto sięgnąć. Napisana jest w bardzo przystępny, a jednocześnie niebanalny sposób. Autorka zapewnia nam wiele zwrotów akcji, które z pewnością nie pozwolą oderwać się od lektury. Ponadto skłania do refleksji. W kwestii technicznej myślę, że warto wspomnieć o przejrzystym druku, który zapewnia komfortowe czytanie. Bardzo polecam.
Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Filia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)