sobota, 21 stycznia 2023

Dzień Babci i Dzień Dziadka - 7 książek o babci i dziadku

 Dzisiaj dzień wyjątkowy, bo święto wszystkich babć, natomiast jutro nie kogo innego, jak dziadków. Z tej okazji inny niż zwykle post. Mam dla Was może nie tyle polecajki prezentowe, co książki, w których ważne role odgrywają babcie lub dziadkowie. Zapraszam.

Heidi
1. „Heidi” Johanna Spyri - dziadek 

To książka z mojego dzieciństwa. Wzruszająca opowieść o kilkuletniej Heidi, którą opiekuje się dziadek. Przez okolicznych mieszkańców jest uznawany za dziwaka i gbura. Pełna ciepła i energii dziewczynka szybko skrusza jego serce, a przy okazji zaprzyjaźnia się z mieszkańcami alpejskiej wioski, w której mieszka. Pewnego dnia wyjeżdża do Frankfurtu, aby zaopiekować się chorą córką zamożnego przedsiębiorcy.

Książka do polecenia każdemu niezależnie od wieku. 

Kółko się pani urwało
2. „Kółko się pani urwało” Jacek Galiński - babcia

To pierwszy tom przygód o Zofii Wilkońskiej - postrachu kluby seniora. Pewnego dnia do mieszkania starszej pani włamują się złodzieje. Kradną nie tylko pieniądze i biżuterię, ale przy okazji bezczeszczą galowy mundur pani Zofii. Policja nie za bardzo ma ochotę podjąć jakiekolwiek działania, choć wiele poszlak wskazuje na sąsiada z góry. Pani Zofia postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, tylko... sąsiad zostaje zamordowany, a ona staje się główną podejrzaną. Starsza pani rozpoczyna własne śledztwo.

Komedia kryminalna warta zainteresowania.

Matki i córki

3. „Matki i córki” Ałbena Grabowska - babcia

Kilka pokoleń kobiet zmaga się z przeszłością. Jedna udała się na Syberię za zesłanym mężem. Druga była więźniarką obozu w Ravensbrück, a w jej bloku przeprowadzano eksperymenty medyczne na kobietach. Trzecia samotnie wychowywała córkę w czasach PRL-u. Czwarta żyje z piętnem dziecka nie obdarzonego miłością, będącego częścią niezrozumiałych tajemnic. Każda musi się mierzyć z macierzyństwem w innych czasach i realiach. W domu, gdzie brakuje mężczyzn, pojawiają się niewyjaśnione sekrety i historie. Najmłodsza z nich postanawia poznać prawdę na temat swojego pochodzenia i losów rodziny.

Historia prababki, babki, matki i córki. Wielopokoleniowe sekrety i tajemnice. Brzmi intrygująco.

Mały lord

4. „Mały lord” Frances Hodgson Burnett - dziadek

Kilkuletni Cedryk mieszka razem z matką w Nowym Jorku. Jest uwielbiany przez wszystkich dzięki swojej urodzie oraz niesamowitej osobowości. Pewnego dnia u drzwi pojawia się prawnik z informacją, że chłopiec jest jedynym żyjącym potomkiem hrabiego Dorincourt, a tym samym dziedzicem jego majątku. Cedryk udaje się do Anglii, gdzie ma zamieszkać z dziadkiem, który jest jego zupełnym przeciwieństwem. Nielubiany, nieznający miłości innej niż do samego siebie.

Klasyka literatury w najczystszej postaci.

Zbrodnie mojego dziadka

5. „Zbrodnie mojego dziadka” Silvia Foti - dziadek

Sylvia wraz z rodziną są emigrantami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Zawsze żyli w cieniu swojego dziadka, który zginął z ręki Sowietów. Bez końca opowiadano o jego odwadze i dokonaniach, udziale w powstaniu, pobycie w obozie koncentracyjnym czy partyzantce. Gdy tereny litewskie odzyskują niepodległość, generał Jonas Noreika, zostaje uznany za bohatera narodowego. Sprawiedliwości staje się zadość. Ale czy aby na pewno? Wiele zmienia pewna obietnica złożona na łożu śmierci. Sylvia Foti jako doświadczona pisarka i dziennikarka zostaje zobowiązana do napisania biografii swojego dziadka. Kobieta rozpoczyna historyczne śledztwo. Długo skrywana tajemnica będzie wstrząsająca nie tylko dla niej, ale i dla całej Litwy.

Zapowiada się tutaj intrygująca biograficzna lektura, gdzie postać dziadka odgrywa bardzo ważną rolę.

Czarownica piętro niżej

6. „Czarownica piętro niżej” Marcin Szczygielski - babcia

Kiedy za oknem pada deszcz najlepiej dzień w dzień oglądać telewizję, jeść pizzę i cytować ulubione seriale. Jednak życie nie jest takie piękne. Pewnego dnia Maja zamiast spędzić wakacje za granicą, musi wyjechać do babci (ciabci). A przecież u niej nic ciekawego nie może się wydarzyć. Jest tylko stara kamienica, czarno-biały telewizor, stare meble i tajemnicze głosy. Żeby można było pogadać chociaż ze zwierzętami... a tu tylko ciabcia i jej obtłuczone kubki i... Zdradliwe Lilie. Zdradliwe Lilie? Gadający kot? Wiewiórka, która chciałaby być lisem? O co chodzi? Aby się dowiedzieć, trzeba przeczytać książkę.

To pierwszy tom bestsellerowej serii fantasy o Majce i ciabci.

Kwiaty na poddaszu. Rodzinna Dollangangerów

7.  Rodzina Dollangangerów - Virginia C. Andrews - babcia i dziadek

Tutaj polecam całą serię, która jest jedną z najlepszych, jakie przeczytałam w życiu. Przerażająca, a jednocześnie niebywale wciągająca. Niesamowite thrillery psychologiczne o relacjach rodzinnych, gdzie pierwsze skrzypce grają tak naprawdę dziadkowie. Nie obyło się bez dramatycznych sytuacji, mrożących krew w żyłach wyznań czy trudnych do podjęcia decyzji. To bardzo dobra seria, choć z pewnością nie należy do łatwych i wesołych.

Jeżeli chcecie przeczytać coś więcej na temat tej serii, zapraszam do przeczytania moich recenzji wszystkich części. 

A Wy? Jakie inne książki o babci i dziadku znacie?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli dotarliście tutaj, nie zapomnijcie zostawić chociaż jednego słowa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...